Choroby mózgu – pierwsze spotkanie w Podkarpackim NFZ. „Środa z Profilaktyką”

KATEGORIA: ZDROWIE / 12 marca 2024

Fot. geralt/Pixabay.com

Czy choroba Alzheimera często występuje na Podkarpaciu? Czy jest prosta w diagnozie i jak się objawia we wczesnych etapach? Co łączy chorobę Alzheimera z akcją „Środa z Profilaktyką”? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można uzyskać już w środę 13 marca w trakcie bezpłatnych konsultacji w Podkarpackim NFZ w Rzeszowie.

Zagadnienia „Śród z Profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi inicjatywami prozdrowotnymi. To cykliczna akcja edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia o profilaktyce chorób i promocji zdrowia.

- Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe i stanowi najczęstszą przyczynę otępienia u osób powyżej 65 roku życia - przypomina Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Szacuje się, że na chorobę Alzheimera na świecie choruje od 15 do 21 milionów ludzi, a w Polsce ta liczba przekroczyła już 350 tysięcy. Na terenie Podkarpacia, choroba Alzheimera była w ubiegłym roku powodem wizyty u lekarza lub w szpitalu u 2634 osób.

- Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera bezinteresownie wspiera, uczy i pomaga w różnych płaszczyznach opiekunom i rodzinom osób chorych na chorobę Alzheimera oraz inne choroby otępienne. Z uwagi na cele, które realizuje Podkarpacki Oddział NFZ zaprosił Ich do udziału w wydarzeniu poświęconym popularyzacji wiedzy o profilaktyce chorób mózgu - podkreśla rzecznik.

Na spotkaniu eksperci NFZ udzielą informacji:

• jak można rozpoznać pierwsze objawy choroby?

• jakie są czynniki zwiększające ryzyko zachorowania?

• co zmienić w trybie życia aby wspierać pracę mózgu?

• w razie choroby gdzie szukać pomocy i wsparcia?

NFZ zaprasza na bezpłatne konsultacje do Podkarpackiego NFZ w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 8 w środę (13 marca) w godzinach od 11 do 13.

Red.

Fot. NFZ

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4