Nowa jakość w Klinice Ortopedii i Traumatologii w KSW nr 2 w Rzeszowie

KATEGORIA: ZDROWIE / 20 marca 2024

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Rozbudowana Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie dysponuje teraz 17 salami. Każda z nich ma własną łazienkę, każda została zaprojektowana z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie pacjenta, a także wyposażona w sprzęt medyczny najwyższej klasy. Zmodernizowany oddział otwarto uroczyście w środę, 20 marca.

- Robimy wszystko, aby za wysokimi standardami leczenia, które zapewniamy w naszych placówkach, podążały wysokie standardy opieki oraz pobytu, które odpowiadają oczekiwaniom pacjentów – powiedział marszałek Władysław Ortyl, otwierając gruntownie przebudowaną Klinikę Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Za ponad 17 mln złotych, w większości z budżetu samorządu województwa, powstał zupełnie nowy, bardzo nowoczesny oddział, w którym znajdzie się miejsce dla 37 pacjentów.

Na uroczystości pojawili się marszałek Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas – Hul, wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska oraz ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. Na uroczystość przybyli dyrektorzy jednostek ochrony zdrowia, m.in. tych podległych samorządowi województwa – Józefa Misiewicz z Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego, Andrzej Kwiatkowski z rzeszowskiego pogotowia, Leszek Kwaśniewski ze szpitala w Krośnie oraz przewodnicząca rady społecznej rzeszowskiej „Dwójki” – dyrektor departamentu ochrony zdrowia i polityki społecznej UMWP, Mariola Zajdel Ostrowska. Obecni byli także wcześniejsi kierownicy ortopedii, między innymi dr Arkadiusz Bielecki, który przed laty tworzył w „Dwójce” ortopedię.

Gospodarzami wydarzenia byli Barbara Rogowska - dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie wraz z zastępcami - Piotrem Skworcem oraz dr n. med. Iwoną Rościszewską-Żukowską, a także kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych prof. dr hab. n. med. Sławomir Snela wraz z zastępcą dr nauk med. Jarosławem Jabłońskim oraz personelem oddziału.

- Po 16 miesiącach inwestycji otwieramy przebudowaną Klinikę Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych. Ten znaczący krok w rozwoju naszej placówki, kamień milowy w zapewnianiu pacjentom wysokiej jakości opieki medycznej. To dokończenie dzieła w kwestii ortopedii, bo kilku lat temu wyremontowaliśmy klinikę ortopedii dla dzieci. Rozwój szpitala zarówno na poziomie kadry medycznej, jak i infrastruktury podnosi poziom pomocy, jakość ratowania ludzkiego życia i zdrowia – mówiła podczas uroczystości dyrektor Barbara Rogowska. - Musimy pamiętać, że w naszym szpitalu znajduje się centrum urazowe dla pacjentów z całego województwa oraz jedyny SOR w Rzeszowie, który obsługuje około 300 tysięcy osób - mieszkańców miasta i okolicznych powiatów. Rozbudowany oddział jest nowoczesną wizytówką tego, jaki standard chcemy zapewniać pacjentom – pod każdym względem.

Dyrektor dziękowała samorządowi województwa oraz marszałkowi za środki na inwestycje oraz rozumienie potrzeb szpitala. Słowa podziękowania skierowała także do współpracowników, pracowników szpitala i kliniki, podkreślając ich zaangażowanie oraz tworzenie wysokich standardów we wspólnej pracy na rzecz pacjentów i rozwoju placówki.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Rozbudowany oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dorosłych dysponuje teraz 17 salami, w tym jedno-, dwu- i trzyosobowymi. Każda z nich ma własną łazienkę, każda została zaprojektowana z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie pacjenta, a także wyposażona w sprzęt medyczny najwyższej klasy. Na oddziale znajdują się izolatki, spełniające wymogi epidemiologiczne, ze wszelkimi dostępnymi do dezynfekcji narzędziami.

Oddział został nowocześnie wyposażony, zadbano o komfort pacjentów, wyposażając sale w standard zbliżony do poziomu hotelowego pokoju. Panele medyczne z oświetleniem i gazami medycznymi, a także nowoczesny sprzęt medyczny, w tym regulowane łóżka, materace przeciwodleżynowe stanowią niezbędne narzędzia w kompleksowej opiece nad pacjentami. Gabinet diagnostyczno-zabiegowy został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, umożliwiając szybką i skuteczną diagnostykę oraz leczenie. Ponadto, szerokie drzwi oraz zaplecze dostosowane są do niepełnosprawnych pacjentów, gwarantując wygodę i bezpieczeństwo podczas pobytu na oddziale.

Inwestycja kosztowała ponad 17,2 mln złotych, w tym prawie 13 mln złotych przekazał samorząd województwa. Kolejne 4 mln złotych pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a nieco ponad 220 tysięcy złotych ze środków własnych szpitala.

- Bardzo się cieszę, że w tym roku już po raz drugi spotykamy się na otwarciu wyremontowanego oddziału w naszym rzeszowskim szpitalu. Po otwarciu całkowicie odnowionej patomorfologii dziś otwieramy nowoczesną pod każdym względem ortopediędorosłych. Świetny zespół lekarzy i pielęgniarek może teraz zaoferować pacjentom nie tylko swoją bogatą wiedzę i doświadczenie, ale także komfortowe warunki pobytu – podkreślał marszałek Władysław Ortyl. – Przypomnę, że w ciągu zaledwie czterech lat łącznie zainwestowaliśmy w szpital aż 157 mln zł, w tym 30 mln zł środków UE oraz aż 94 mln z budżetu województwa. Aż połowa tych nakładów to inwestycje i zakupy sprzętu dokonane w dwóch ostatnich latach. A ten rok to kolejne inwestycje. Wspomnę, że oprócz generalnego remontu dla ortopedii kupiliśmy robota - nawigację robotyczną do zabiegów ortopedycznych i neurochirurgicznych za 7 mln zł.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Sukcesu inwestycji w ortopedię pogratulowała wojewoda podkarpacki.

- Nowoczesna, innowacyjna i wyspecjalizowana, tak w trzech słowach można określić klinikę, która stanie się miejscem nadziei i szans na powrót do pełnej sprawności dla wielu pacjentów. To także miejsce, gdzie nowoczesna technologia spotyka się z wiedzą i doświadczeniem wysoce wykwalifikowanego personelu. Możemy mieć bardzo dobrze wyposażone oddziały, dużo sprzętu ale najważniejsi są ludzie - personel. On z kolei - bez dobrego wyposażenia - nie może dobrze zająć się pacjentami. Tu mamy wszystko w najlepszym wydaniu. Serdecznie gratuluję – powiedziała wojewoda Teresa Kubas – Hul.

Podziękowania za inwestycję w imieniu samorządu Rzeszowa i jego mieszkańców skierowała także wiceprezydent Krystyna Stachowska.

O zespole kliniki mówiła dyrektor szpitala.

- Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych to zespół fantastycznych lekarzy specjalistów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, który jest gotowy sprostać wszelkim wyzwaniom i zapewnić pacjentom kompleksową, nowoczesną i wysokiej jakości opiekę – mówiła o rzeszowskiej ortopedii Barbara Rogowska.

Artystycznie wykręconym „krzywym drzewkiem” bonsai, prof. Sławomir Snela kierownik kliniki wraz ze swoim zastępcą dr. Jarosławem Jabłońskim – podziękowali marszałkowi Władysławowi Ortylowi za inwestowanie w ortopedię. – Krzywe drzewko to symbol ortopedii - mówił prof. Sławomir Snela, dziękując za inwestycje w tej dziedzinie.

- W mojej karierze zawodowej to dzień wyjątkowy, który dobrze zapamiętam. Zaczynałem tu w 1999 roku i ten szpital w ogóle nie miał ortopedii. Dziś otwieramy tak naprawdę nową ortopedię. Chcemy pacjentom zapewnić zupełnie inny poziom pobytu, taki, jaki powinien należy w XXI wieku i ta klinika taki poziom zapewnia. Oczywiście mamy jeszcze plany rozwoju, dużo nowych rzeczy chcemy zrobić. I mamy nadzieję, że powoli uda się je realizować - mówił kierownik rzeszowskiej ortopedii prof. Sławomir Snela.

Ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba dokonał poświęcenia oddziału, udzielając błogosławieństwa personelowi kliniki.

Po uroczystym przecięciu wstęgi goście uroczystości mogli poznać warunki w jakich przebywać będą teraz pacjenci rzeszowskiej ortopedii.

Red.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4