W Bieszczady koleją na wakacje. Ruszył „Pociąg do kultury” na Słowację

KATEGORIA: PODRÓŻE / 10 lipca 2020

Fot. UMWP

Województwo podkarpackie włącza się w promocję kolejowych połączeń w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Już od początku lipca, trasę z Sanoka do Łupkowa można pokonać pociągami „Bieszczadzki Ryś”, „Prymas” oraz „Bieszczadzki Łącznik”. Składy kursować będą od poniedziałku do czwartku. Natomiast w weekendy połączenie ze słowackimi Medzilaborcami oferuje POLREGIO.

Za realizację połączeń do Łupkowa odpowiada Grupa SKPL Cargo Sp. z o.o., wyspecjalizowana w przewozach towarowych oraz pasażerskich, obsługująca transport zarówno wąskotorowy, jak i normalnotorowy.

Zwolennikami rozwoju połączeń kolejowych na południu regionu są podkarpaccy samorządowcy i lokalni miłośnicy kolei.

- W poprzednich latach, połączenie ze słowackimi Medzilaborcami, zyskało sporą popularność. Cieszymy się, że możemy je kontynuować. Zauważyliśmy również, że turyści przybywający na Podkarpacie, chętnie odwiedzali piękne lokacje w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Odpowiedzią na to zainteresowanie są właśnie wakacyjne połączenia kolejowe z Sanoka do Łupkowa – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Uzupełnieniem tej oferty jest weekendowa akcja „Pociąg do kultury”. Dzięki niej, podróżujący pociągiem „Wojak Szwejk” (Rzeszów Główny –– Medzilaborce – Rzeszów Główny), zyskają możliwość bezpłatnego wstępu do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Oferta obowiązuje do lipca do sierpnia tego roku.

Proponowana inicjatywa daje możliwość wartościowego spędzenia wolnego czasu poprzez obcowanie z kulturą. Sprzyja ona równocześnie rozwojowi transportu kolejowego oraz rozwojowi oferty kulturalnej. Uczestnikiem „Pociągu do kultury, może być każda osoba fizyczna, która zakupiła bilet na przejazd pociągiem „Wojak Szwejk” uruchamianym w miesiącach lipiec - sierpień na trasie Rzeszów Główny - Medzilaborce – Rzeszów Główny.

Regulamin inicjatywy specjalnej „Pociąg do Kultury” w załączniku poniżej.

REGULAMIN

Fot. UMWP

Marszałek województwa podkarpackiego dodał również, że dzięki dobrej współpracy ze słowackimi partnerami, turyści z Polski zyskują możliwość dotarcia transportem publicznym dalej niż dotychczas.

- Cieszymy się, że oferta transportu publicznego wciąż się rozwija, zarówno po naszej stronie, jak i za południową granicą. Dzięki nowym połączeniem, turyści podróżujący z Rzeszowa, będą mogli dostać się aż do Świdnika – przekonuje marszałek.

Odpowiedzią na zapotrzebowanie po słowackiej stronie, jest inicjatywa tamtejszej Regionalnej Organizacji Turystycznej (Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska - KOCR), która we współpracy z lokalnym przewoźnikiem uruchamia latem sezonową linię autobusową między Medzilaborcami a Svidníkiem. Autobusy kursują w piątki, soboty i niedziele do 6 września 2020 r. (od 3 lipca).

- W regionie znajduje się wiele drewnianych cerkwi, z których część figuruje na liście UNESCO. W trakcie jednego przejazdu zainteresowani odwiedzą Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola, Monaster w Krásnym Brodzie, kilka drewnianych cerkwi, a także Muzeum Wojskowe w Svidníku. Ofertę wycieczkową przygotowano tak, aby mogła zainteresować także krajowych turystów - wyjaśnia dyrektor wykonawczy KOCR Severovýchod Slovenska, Martin Janoško.

Turyści z zagranicy mogą skorzystać także z noclegów w okolicy Svidníka i skorzystać z kompleksowych 2- i 3-dniowych produktów turystycznych. Warto zobaczyć choćby pole bitwy na Przełęczy Dukielskiej, odwiedzić wodny świat w Svidníku czy Dolinę Śmierci. Cały program jest dostępny na stronie www.severovychod.sk.

Autobus wyjeżdża z Medzilaborec w podanych dniach o godz. 10:35, do Svidníka przyjeżdża na 16:25. Obowiązuje jednolita cena za przejazd, czyli 3 EUR za osobę. Samorządowy Kraj Preszowski zapewnił też powrotny transport pasażerów ze Svidníka do Medzilaborec, tak aby zdążyli na pociąg Medzilaborce – Łupków – Sanok, odjeżdżający z Medzilaborec o godz. 17:48.

Red.

Fot. UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4