Magicznym wykładem rozpoczął się kolejny semestr DUT w Rzeszowie

KATEGORIA: EDUKACJA / 25 marca 2024

Fot. Materiały DUT

Co zrobić, aby zacząć lewitować? Czy można bez dotykania przesuwać przedmioty? W jaki sposób pojawiają się lub znikają natychmiastowo rekwizyty magika? Odpowiedź na te pytania i wiele innych z pozoru czarodziejskich a jednak naukowych zagadnień w ubiegłą sobotę poznali studenci Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie.

Już po raz trzydziesty Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, rozpoczęła swój inspirujący program edukacyjny dla młodych umysłów, w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego (DUT).

- W minioną sobotę, 23 marca, łącznie 300 ciekawych świata studentów mogło uczestniczyć w dynamicznym, interaktywnym wykładzie, który dał początek serii zajęć przeznaczonych dla dzieci w przedziale wiekowym 7-12 lat. DUT stanowi wyjątkową przestrzeń, gdzie najmłodsi eksploratorzy nauki mają okazję zgłębiać tajemnice wszechświata, angażując się w fascynujące eksperymenty i obserwacje, które stymulują wszystkie zmysły. Co więcej, fakt, że udział w tym projekcie jest całkowicie bezpłatny, otwiera go dla wszystkich zainteresowanych, umożliwiając każdemu wylosowanemu podczas rekrutacji dziecku czerpanie wiedzy bez ograniczeń - Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Pierwszy wykład DUT w semestrze letnim poprowadził Tomasz Madej, który niczym czarodziej z Hogwartu zaprosił dzieci do swojego magicznego świata nauki, prezentując niebywałe sztuczki mające swoje wytłumaczenie w dziedzinie nauki jaką jest fizyka. - Dzięki przedstawionym doświadczeniom zaprezentowana została dzieciom wiedza, która na co dzień może wydawać się trudna, magiczna czy niewytłumaczalna a tak naprawdę opiera się na powszechnych prawach fizyki i ma swoje uzasadnienie w otaczającym nas świecie. Chętnych zatem do wzięcia udziału w prowadzonych eksperymentach nie brakowało… w końcu każdy z nas czasem marzy o tym by umieć „czarować” - dodaje Szuba.

Tradycyjnie, na początku swojej przygody z Dziecięcym Uniwersytetem Technicznym, każdy student otrzymuje własny indeks i wyjątkową wyprawkę DUT, która jest wstępem do „DUTowskiego” świata nauki. Dla tych, którzy wezmą udział w warsztatach, przewidziano dodatkowy bonus – „Zestaw naukowca”, zaprojektowany do przeprowadzania ekscytujących eksperymentów w domowym zaciszu. - Stanowi on wyjątkowy sposób na inspirowanie młodych umysłów do samodzielnej nauki poprzez zabawę oraz interaktywną aktywność w swoim wolnym czasie - przekonuje dyrektor Fundacji.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w pięciu Filiach - Mielcu, Jaśle, Dębicy Ustrzykach Dolnych i Zarszynie. W semestrze letnim DUT w Rzeszowie, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady oraz 2 warsztaty (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach).

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie są całkowicie bezpłatne dla uczestników głownie dzięki Partnerowi Strategicznemu - firmie Pratt & Whitney Rzeszów oraz odbywają się przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, w którym to odbywają się wszystkie zajęcia DUT.

Red.

Fot. Materiały DUT

Fot. Materiały DUT

Fot. Materiały DUT

Fot. Materiały DUT

Fot. Materiały DUT

Fot. Materiały DUT
  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4