Od poniedziałku nowa linia nr 14 dla Słociny i Zalesia. Więcej kursów autobusów

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 11 maja 2020

Fot. Paweł Bialic

Od poniedziałku, 11 maja Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie uruchamia nową linię autobusową nr 14. Jej uruchomienie ma związek z prośbami mieszkańców osiedli Słocina i Zalesie, a także oddaniem przebudowanej oraz poszerzonej ul. Wieniawskiego.

Autobusy linii nr 14 będą kursować na trasie: Dworzec Lokalny przy ul. Towarnickiego – al. Piłsudskiego – al. Cieplińskiego – Lisa Kuli – Kilara – al. Kopisto – al. Krzyżanowskiego – al. Armii Krajowej – Paderewskiego – Wieniawskiego – Łukasiewicza.

Nowa linia obsługiwana przez MPK w dni robocze będzie mieć po 18 kursów w każdą stronę, w soboty po 13, a w niedziele i święta po 10. Rozkład jazdy linii nr 14 dostępny jest TUTAJ.

Na zmodernizowanej ul. Wieniawskiego, która dotąd nie spełniała warunków dla poprowadzenia tam tras komunikacji miejskiej, powstały zatoki autobusowe, a docelowo mają pojawić się też wiaty na przystankach. Z nowej linii skorzystają m.in. dzieci, oczywiście po ponownym otwarciu szkół.

Inna zmiana jaką ZTM wprowadza w poniedziałek to wydłużenie na linii nr 1 do przystanku Krakowska granica, trasy przejazdu kursów Spichlerzowa pętla – Dworzec Główny PKP z godz. 17.35 i 18.10.

Także od 11 maja na okres funkcjonowania linii nr 4 w dni robocze według rozkładu jazdy obowiązującego w soboty, na prośbę pracowników Auchan Krasne, opóźniony zostaje w dni robocze ostatni kurs z Auchan Krasne z godz. 22.15 na godz. 22.25.

Powolny powrót do normalnych rozkładów

Jak już informowaliśmy, w związku z luzowaniem rządowych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie planuje stopniowe przywracanie funkcjonowania komunikacji miejskiej do stanu sprzed epidemii. Pierwsze zmiany mają wejść w życie właśnie od poniedziałku, 11 maja.

Dotąd większość linii kursowała w dni powszednie jak w soboty, natomiast linie obsługujące pobliskie gminy, z którymi miasto ma podpisane umowy, kursowały według wakacyjnego rozkładu jazdy.

Zgodnie z planem linie: 0A, 0B, 2, 4, 7, 9, 10, 13, 18, 19, 26, 31, 32, 33, 35, 48, będą od 11 maja kursować według rozkładu obowiązującego w soboty, z obecnie naniesionymi korektami na linii nr 33.

Linie: 1, 3, 5, 6, 8, 11, 12, 15, 16, 17, 20, 22, 24, 25, 27, 28, 30, 34, 36, 37, 38, 44, 45, 47, 49, 55, 56, 58, 59, N1, N2 i N3 będą kursować według rozkładu obowiązującego w dni robocze pozaszkolne (wakacyjnego), a więc bez kursów oznaczonych literą „S”.

Linie 51, 52 i 54 będą kursować według obecnie obowiązującego rozkładu jazdy (roboczy) umożliwiającego przesiadkę na te linie z autobusów linii kursujących jak w soboty.

ZTM zaznacza, że na tym etapie nie planuje jeszcze przywracania funkcjonowania linii: 21, 23, 29, 39, 40, 41, 42, 43, 46, 50 oraz linii nr 53 na lotnisko w Jasionce.

Natomiast jak zastrzega ZTM „w związku z dynamiczną sytuacją zwiększania potoków pasażerskich, obserwowaną w komunikacji miejskiej” plan ten może ulec zmianie.

Duży wpływ na ewentualne zmiany w rozkładach mogą mieć wciąż obowiązujące rządowe ograniczenia dotyczące liczby pasażerów w autobusach. Obecny dopuszczalny limit to połowa liczby miejsc siedzących w pojeździe. Tymczasem w pojazdach komunikacji miejskiej więcej jest miejsc stojących. Przy wzrastającym zainteresowaniu mieszkańców podróżami komunikacją miejską przestrzeganie ustalonych limitów staje się więc coraz trudniejsze. Wyjściem jest więc zwiększenie liczby kursów przez przywrócenie normalnych rozkładów, albo podstawianie dodatkowych autobusów na najbardziej obleganych kursach.

Unia Metropolii Polskich, Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego oraz Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wystosowały list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym apelują o podjęcie dialogu na temat sytuacji komunikacji publicznej w miastach w czasie epidemii COVID-19.

Sygnatariusze listu domagają się od rządu zmiany obowiązujących obecnie ograniczeń dotyczących dopuszczalnej maksymalnej liczby pasażerów w miejskich autobusach i tramwajach.

Proponowana przez autorów listu zmiana przepisów zakłada, że liczba pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej mogłaby wynosić 50 proc. wszystkich miejsc w pojeździe, także stojących. Organizacje oczekują na odpowiedź premiera do dnia 11 maja.

Najprawdopodobniej rząd przychyli się do zmiany limitów pasażerów w komunikacji miejskiej. Ewentualne zmiany mogą wejść w życie od 18 maja.

Red.

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4