Będzie 850 nowych, tanich mieszkań! Pierwszy taki projekt rządu w Rzeszowie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 września 2020

Fot. KZN

Około 850 mieszkań na wynajem ma powstać w rejonie osiedla Przybyszówka w Rzeszowie. Inwestycja zostanie zrealizowana w wyniku porozumienia podpisanego w czwartek 3 września pomiędzy prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiejem Druzińskim oraz prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem.

Realizacja tej inwestycji mieszkaniowej wpisuje się w założenia Narodowego Programu Mieszkaniowego stanowiącego podstawowy dokument polityki mieszkaniowej państwa do 2030 roku. Stąd w podpisaniu porozumienia udział wzięła również wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która podkreślała, że w Rzeszowie powstanie pierwsza tego typu inwestycja w skali kraju.

- Mamy nadzieję, że będzie to pierwsza i wzorcowa inicjatywa. Zdajemy sobie sprawę, że pierwszemu jest zawsze trudniej, ale ponieważ w Rzeszowie i na Podkarpaciu wiele rzeczy pionierskich udaje się realizować, wierzymy że ten program tutaj będzie dobrym przykładem dla całego kraju - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz po podpisaniu porozumienia dotyczącego inwestycji mieszkaniowej w Rzeszowie.

Podpisane dzisiaj porozumienie zakłada wymianę informacji, materiałów i dokumentów w zakresie nieruchomości z Zasobu KZN usytuowanych na terenie Rzeszowa. Strony zobowiązały się także do podjęcia wszelkich działań zmierzających do realizacji tej inwestycji mieszkaniowej. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja realizowana na podstawie nowego porządku prawnego przyjętego przez polski rząd w lipcu tego roku. Jest ona skierowana do osób, które nie posiadają mieszkania i nie mają również zdolności kredytowej i jednocześnie nie kwalifikują się do otrzymania mieszkania socjalnego.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Fot. Karol Woliński

- Osoby, które będą chciały skorzystać z mieszkania w ramach tego projektu będą wnosić opłatę założycielską w wysokości 10 procent wartości mieszkania. Po 25 latach będą mogły skorzystać z wakacji czynszowych czyli znacznego obniżenia czynszu lub przejąć mieszkanie na własność - dodała wicepremier Jadwiga Emilewicz podkreślając duże zaangażowanie w uruchomienie tego projektu w Rzeszowie zarówno władz miasta, jak i władz Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz wojewody podkarpackiego.

Za budowę mieszkań będzie odpowiadała spółka celowa utworzona przez KZN i miasto Rzeszów. Krajowy Zasób Nieruchomości wniesie do spółki celowej grunty pod inwestycję uzyskane od rzeszowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz możliwość współfinansowania w ramach funduszu, którego będzie dysponentem, w wysokości 1,5 mld zł. Dofinansowanie może wynieść do 35 procent.

- To porozumienie jest efektem intensywnych przygotowań i mamy nadzieję, że przyszła inwestycja będzie rozwiązaniem problemów mieszkaniowych osób, które ze względu na ograniczenia finansowe, nie są w stanie spełnić marzenia o własnym mieszkaniu na rynku komercyjnym - powiedział prezes KZN Bartłomiej Druziński

Prezes KZN Bartłomiej Druziński
Fot. Karol Woliński

Planowana inwestycja mieszkaniowa ma powstać na działkach o nr 5956/18 oraz 5956/20 o łącznej powierzchni ponad 20 ha, położonych na osiedlu Przybyszówka II. Ze względu na wielkość, zostanie ona podzielona na kilka etapów. W planie jest budowa około 850 mieszkań o średniej powierzchni 52 metrów kwadratowych. W sąsiedztwie tej nieruchomości znajdują się już niezbędne elementy infrastruktury takie jak żłobek, przedszkole, dwie szkoły podstawowe, centrum handlowe czy przychodnia medyczna. W planie jest również przekazanie miastu działki biegnącej wzdłuż terenów gdzie mają powstać budynki mieszkalne. Ma tam powstać drogi dojazdowa do planowanej inwestycji. Będzie ona stanowić przedłużenie ulicy Wołyńskiej.

Fot. KZN

- Myślę, że 850 mieszkań to nie koniec tego typu inwestycji, będziemy starać się to szybko wybudować i przekazywać mieszkania tym, którzy tego potrzebują - mówił prezydent Tadeusz Ferenc kilkukrotnie dziękując przedstawicielom rządu za wielokrotną pomoc przy realizacji różnego rodzaju inwestycji w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc
Fot. Karol Woliński

W podpisaniu porozumienia uczestniczył także wiceminister sprawiedliwości i rzeszowski poseł klubu PiS z Solidarnej Polski Marcin Warchoł, który ku zaskoczeniu opinii publicznej od dłuższego czasu mocno angażuje się we wspieranie różnych działań prezydenta Rzeszowa.

- Gdzie jak nie w Rzeszowie miałby ruszyć tego typu program. Jest on przeznaczony szczególnie dla młodych i ambitnych ludzi należących do grupy średnio zamożnych. Dzisiaj pomagamy realizować ich marzenia - stwierdził wiceminister Warchoł wychwalając Rzeszów za dynamiczny rozwój.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł
Fot. Karol Woliński

Wspomniana inwestycja mieszkaniowa ma powstać w ciągu dwóch lat. W pierwszej kolejności koniczne będzie uchwalenie przez Radę Miasta Rzeszowa planu zagospodarowania przestrzennego terenu inwestycji. Prace nad planem zagospodarowania obecnie trwają i ma on zostać przyjęty do końca tego roku. Później w planie jest zawiązanie spółki celowej przez Rzeszów i Krajowy Zasób Nieruchomości do czego dojdzie w pierwszym kwartale 2021 roku.

- Bardzo cieszymy się z tej dobrej i mądrej decyzji władz Rzeszowa. Dziękujemy też wicepremier Emilewicz za uruchomienie tego programu właśnie tutaj. Mamy nadzieję, że wszystkie terminy i zobowiązania będą dotrzymane, tak aby te 850 mieszkań zasiliło zasób mieszkaniowy stolicy naszego województwa - powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart
Fot. Karol Woliński

Przed podpisaniem porozumienia oraz konferencją prasową prezydent Tadeusz Ferenc wraz z wicepremier Jadwigą Emilewicz, wiceministrem Marcinem Warchołem, marszałkiem Władysławem Ortylem, wojewodą Ewą Leniart oraz prezesem KZD Bartłomiejem Druzińskim udali się w okolice terenów, na których obecnie rośnie kukurydza, a za dwa lata ma powstać wspomniana inwestycja mieszkaniowa.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4