We wrześniu konferencja energetyczna w Rzeszowie. Wśród gości eksperci NATO

KATEGORIA: GOSPODARKA / 30 lipca 2023

Fot. Mateusz Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Wodór, atom i transformacja to główne tematy rzeszowskiej konferencji energetycznej. Wśród uczestników będą przedstawiciele Kwatery Głównej Paktu Północnoatlantyckiego z Brukseli. Będzie też mowa o dronach w kontekście bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

W tym roku VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” zaplanowana została w dniach 11-12 września. Obrady odbywać będą się w budynku Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej (al. Powstańców Warszawy).

Rzeszowska konferencja energetyczna jest jednym z największych spotkań biznesowo w południowo-wschodniej Polsce i liczącym się w kraju wydarzeniem w branży energetycznej.

- Nasza konferencja łączy różne środowiska, w tym przedstawicieli administracji publicznej i biznesu ponadto ekspertów i naukowców z różnych ośrodków, reprezentujących różne orientacje badawcze - mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji. – Coraz częściej udziałem interesują się przedstawiciele samorządów. W ostatnich latach zapraszamy także przedstawicieli wojska i sektora obronnego.

W tym roku ważnymi tematami będą rola dużego i małego atomu w transformacji gospodarczej, znaczenie systemu transportowego dla zapewnienia ciągłości działania energetycznej infrastruktury krytycznej czy też procesy opisywane jako przenikanie się, łączenie czy osmoza sektorów. Oczywiście, wśród głównych tematów będzie też zagadnienie gospodarki wodorowej.

- Zarówno Politechnika Rzeszowska, jak i firmy zgrupowane w stowarzyszeniu Podkarpacka Dolina Wodorowa prowadzą kilka ciekawych projektów – mówi prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej i prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej. – Będziemy chcieli to pokazać na konferencji.

Goście z NATO

Wśród uczestników – oprócz przedstawicieli biznesu, administracji i instytucji naukowych oraz eksperckich – będą także przedstawiciele Kwatery Głównej Paktu Północnoatlantyckiego z Brukseli. Temat panelu to: „Kompleksowe podejście NATO do bezpieczeństwa energetycznego. Od łańcucha dostaw paliw do transformacji energetycznej”. Prelegentami będą Dominik P. Jankowski doradca polityczny w gabinecie sekretarza generalnego, Jensa Stoltenberga, Philippe Van Exem – współprzewodniczący Komitetu Naftowego NATO oraz Julian Wieczorkiewicz z Sekcji Bezpieczeństwa Klimatycznego i Energetycznego. Ponadto w tym panelu głos zabiorą Izabela Albrycht z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i dr. Anna Mikulska z think tanku Instytut Bakera przy Uniwersytecie Rice’a w Teksasie.

- Bezpieczeństwo energetyczne zyskało na znaczeniu w NATO w ostatnich latach, szczególnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę – mówi Dominik P. Jankowski. - O infrastrukturze energetycznej, w tym o sojuszniczym systemie rurociągów oraz o transformacji energetycznej dyskutowano również na lipcowym szczycie NATO w Wilnie.

Współpraca Departamentu Dyplomacji Publicznej Paktu Północnoatlantyckiego z Instytutem Polityki Energetycznej obejmuje kolejną już edycję rzeszowskiej konferencji. Przedstawiciele Sojuszu gościli w Rzeszowie na konferencjach w latach 2021 i 2022.

- Tematyka związana z bezpieczeństwem krytycznej infrastruktury energetycznej, w tym roli wojska w zapewnieniu tego bezpieczeństwa pojawi się w kilku panelach konferencji – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej. – Można tu mówić o bezpieczeństwie transportu surowców, bezpieczeństwie ropociągów i gazociągów, zabezpieczeniu morskich farm wiatrowych, czy też odporności oprogramowania np. elektrowni na ataki hakerskie.

Uczestnikami będą m.in. płk dr Andrzej Lis, dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP; kmdr por. dr Rafał Andrzej Miętkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czy ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza kmdr ppor. rez. mgr inż. Tomasz Chyła i kilku innych oficerów rezerwy i służby czynnej.

Udział potwierdziły już Jadwiga Emilewicz – pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej i Małgorzata Jarosińska-Jedynak – wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Będzie także dr Michał Kurtyka, były minister klimatu i środowiska, obecnie ekspert czołowego amerykańskiego think tanku Atlantic Council. Biznes będą reprezentować m.in. Dawid Cycoń i Edyta Stanek czyli założyciele spółki ML System S.A., a także menedżerowie z kilkunastu innych firm energetycznych, polskich i zagranicznych. Gośćmi będą też dr Anna Mikulska z Baker Institute for Public Policy przy Uniwersytecie Rice’a w Teksasie. Z kolei ekspert Światowego Forum Ekonomicznego z Davos Maciej Kołaczkowski przybliży współczesne trendy w energetyce.

Bardzo ważny będzie również panel dotyczący współpracy polsko-ukraińskiej, z udziałem przedstawicieli firm i administracji z obydwu krajów. Ciekawie zapowiada się też panel polsko-amerykański, gdzie mowa będzie o rozwijającej się współpracy obydwu państw w sektorze energetyki.

Nie zabraknie przedstawicieli czołowych polskich think tanków. Zapowiedzieli się już dr Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich czy Dominik Brodacki z Polityki Insight.

Wśród moderatorów znajdą się znani dziennikarze branżowi, m.in. Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl i Michał Niewiadomski – założyciel Klubu Energetycznego.

Fot. Materiały organizatorów

O dronach w kontekście bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

Wojna na Ukrainie uświadomiła znaczenie względnie nowego rodzaju broni jaką są drony. O ile konflikt zbrojny na terenie Polski, w którym użyte mogłyby być drony wydaje się mało prawdopodobny, o tyle użycie ich podczas ataków terrorystycznych jest już o wiele bardziej realne. Potencjalne zagrożenia obiektów IK atakami z użyciem dronów, sposoby zabezpieczania się przed ich skutkami oraz działania jakie powinny być podjęte będą tematem dyskusji podczas panelu „Standardy budowania systemów antydronowych w kontekście zagrożeń dla infrastruktury krytycznej”, który będzie miał miejsce w drugim dniu rzeszowskiej konferencji energetycznej.

Celem takich działań mogą być zarówno obiekty energetycznej infrastruktury krytycznej na lądzie, na wybrzeżu i na morzu, jak również okręty dostarczające paliwo i surowce do Polski.

- Na Morzu Czerwonym, jednej z morskich arterii komunikacyjnych odpowiadających za dostawy gazu i ropy naftowej drony nawodne wyposażeniu jemeńskich bojowników Houthi wspieranych technologicznie przez Iran, w ramach wojny zastępczej (proxy war) atakowały tankowce a nawet okręty wojenne, czy bazy morskie państw arabskich – mówi kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, który będzie również prelegentem rzeszowskiej konferencji. - Z kolei drony powietrzne atakowały w tym czasie rafinerie na wybrzeżu Arabii Saudyjskiej. Dochodziło do jednoczesnych, wielokierunkowych ataków skoordynowanych co do czasu i obiektu ataku z wykorzystaniem pocisków rakietowych i dronów.

Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz dodaje, że według ekspertów w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.

Dotyczy to nie tylko dronów powietrznych, ale również dronów nawodnych i podwodnych. Temat potencjalnego zagrożenia ich użyciem nabiera szczególnego znaczenia w perspektywie budowy na Bałtyku morskich farm wiatrowych przez PGE i Orlen.

Dr hab. Andrzej Majka, prof. Politechniki Rzeszowskiej (kolejny z prelegentów) zwraca uwagę, że w tej chwili w zasadzie nie ma możliwości obrony przed dronami. W warunkach wojennych można je zestrzeliwać, co obserwujemy na Ukrainie, ale problem powstałby przy sabotażu z użyciem drona. Jego fizyczna likwidacja nie była bezpieczna, a szczątki maszyny mogą spaść na tereny zamieszkane.

- Można namierzać drony, śledzić ich przelot, ale techniki ich unieszkodliwiana, np. oślepiania dopiero są testowane – mówi prof. Andrzej Majka. - W tej chwili jest pilna potrzeba rozwiązania tego problemu, bo ciągle słyszy się o bezzałogowcach pojawiających się na przykład w pobliżu lotnisk.

Wszechstronność platform bezzałogowych powoduje, że są one źródłem zagrożeń dla obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, w tym obiektów infrastruktury krytycznej, które są kluczowe dla zapewnienia ciągłości działań poszczególnych systemów tejże infrastruktury

- Możliwości wykorzystania w działaniach militarnych, atakach terrorystycznych do sabotażu i dywersji potwierdzają niemal codziennie doniesienia prasowe – zaznacza dr Jędrzej Łukasiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego. - Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowało „Standardy służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania infrastruktury krytycznej – dobre praktyki i rekomendacje”, będące załącznikiem do Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej.

W dokumencie tym opisano - po raz pierwszy w Polsce - metodę oceny skuteczności działania systemów detekcji i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych, której wdrożenie przez operatorów IK powinno podnieść poziom bezpieczeństwa chronionych obiektów.

Tematyka dronowa będzie przewijać się w różnych panelach i zapewne w różnych wypowiedziach. Zabezpieczeniu przed dronami poświęcony będzie panel „Standardy budowania systemów antydronowych w kontekście zagrożeń dla infrastruktury krytycznej”. Udział potwierdzili już eksperci z Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Będą też przedstawiciele firm produkujących drony. Moderatorem będzie dr Jarosław Cymerski z PTBN.

***

Link do formularza rejestracyjnego konferencji: https://www.instytutpe.pl/konferencja2023/formularz-zgloszeniowy/

***

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Strona IPE: https://www.instytutpe.pl/. IPE na Facebooku: https://bit.ly/3yBbDBV.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4