Rzeszów, Trzebownisko, Jasionka – przebudowa „skrzyżowania śmierci”

KATEGORIA: INWESTYCJE / 18 września 2020

Droga wojewódzka z Rzeszowa do Jasionki przez Trzebownisko to jedna z najmocniej obciążonych dróg wylotowych z miasta. Wpływ na to ma zarówno ruch na lotnisko, jak i dojazd do wielu firm położonych w strefie ekonomicznej w Jasionce. Nic dziwnego, że na drodze tej dochodzi do wielu wypadków. Najbardziej niebezpiecznym miejscem jest skrzyżowanie tej trasy w miejscu zjazdu do Trzebowniska i do Zaczernia. Na szczęście właśnie ruszył pierwszy etap przebudowy tego miejsca.

Skrzyżowanie w Trzebownisku, choć obsługuje najważniejsze skupisko mieszkaniowe na północ od Rzeszowa, obecnie zupełnie nie spełnia norm bezpiecznego poruszania się. Brak tam wystarczających pasów włączenia się do ruchu, brak chodników, są tylko minimalne pobocza. To wszystko sprawia, że w miejscu tym doszło w ostatnich latach do kilkudziesięciu wypadków. Zginęły w nich 3 osoby, a aż 28 osób zostało rannych. Miejsce to oznaczone jest niechlubnymi tablicami ostrzegawczymi „CZARNY PUNKT”, a samo skrzyżowanie nazywane jest skrzyżowaniem śmierci.

Pierwszy etap przebudowy

Staraniem władz gminy Trzebownisko i w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim w miejscu tym właśnie rozpoczęto przebudowę drogi wojewódzkiej. Skrzyżowanie otrzyma sygnalizację świetlną umożliwiającą bezpieczny wyjazd z dróg podporządkowanych (z Zaczernia i z Trzebowniska). Oprócz tego na kilkusetmetrowym odcinku drogi Rzeszów-Jasionka zostanie wybudowany jednostronny chodnik i ścieżka rowerowa (od strony wschodniej, aż do drugiego zjazdu do Trzebowniska położonego nieco bliżej miasta). Na odcinku tym zostanie także zamontowane nowe oświetlenie uliczne.

– Zależało nam na jak najszybszym poprawieniu bezpieczeństwa poruszania się na drodze wojewódzkiej w Trzebownisku i w jej pobliżu, dlatego porozumieliśmy się z Urzędem Marszałkowskim, że nasza gmina sama sfinansuje niezbędną przebudowę – powiedział nam Lesław Kuźniar wójt gminy Trzebownisko. – Wiemy, że w niedalekiej przyszłości drogę wojewódzką do Jasionki czeka znacznie większa przebudowa, ale dla nas ważny jest każdy dzień, kiedy może dojść do kolejnych kolizji, dlatego zdecydowaliśmy się już teraz sami wyłożyć około 700 tysięcy złotych na niezbędne usprawnienia.

Drugi etap przebudowy

Tak więc przebudowa fragmentu drogi wojewódzkiej w Trzebownisku, finansowana przez samorząd gminy, tak naprawdę będzie tylko etapem przejściowym. Drugi etap, czyli docelowa przebudowa drogi do Jasionki przewiduje poszerzenie jej do 4 pasów ruchu na odcinku 5 km od ul. Lubelskiej (granica Rzeszowa) aż do ronda w Jasionce (zjazd do węzła drogi ekspresowej S-19).

Wtedy też całkowicie przebudowane będzie także skrzyżowanie w Trzebownisku. Powstaną na nim dodatkowe pasy włączenia się do ruchu oraz przejścia dla pieszych. Na skrzyżowaniu pozostanie natomiast sygnalizacja świetlna.

Docelowa przebudowa drogi Rzeszów-Jasionka nie ruszy jednak tak szybko. Na razie gotowy jest projekt. Władze województwa poszukują natomiast źródeł finansowania inwestycji, której całkowity kosz zapewne przekroczy 100 mln złotych. Z tego też powodu obecnie wprowadzane zmiany przy skrzyżowaniu w Trzebownisku mogą posłużyć mieszkańcom przez następnych kilka ładnych lat.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4