Bliżej do budowy nowego sądu. Akt notarialny ws. działek i zamku podpisany

KATEGORIA: INWESTYCJE / 20 listopada 2020

Fot. Paweł Bialic

Kolejny krok do budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie oraz przejęcia Zamku Lubomirskich przez miasto został wykonany w piątek (20 listopada). W ratuszu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc w obecności dyrektorów trzech rzeszowskich sądów (apelacyjnego, okręgowego i rejonowego) podpisali akt notarialny, na mocy którego miasto przekazało na rzecz Skarbu Państwa ponadhektarową działkę przy ul. Granicznej i Zielonej, na której ma być budowany gmach nowego sądu.

- Zaledwie tydzień temu uprawomocniła się decyzja o odrolnieniu, a już dziś podpisujemy akt notarialny przekazujący działkę dla ministerstwa - mówił wiceminister Marcin Warchoł, dodając, że to dowód na to jak szybko posuwają się prace w sprawie nowego sądu.

Minister Warchoł zapowiedział też jakie będą kolejne kroki w całym procesie.

- W tej chwili rozpoczynamy plan inwestycyjny. Pani dyrektor (chodzi o dyrektor Sądu Okręgowego w Rzeszowie Małgorzatę Niedzielską – dop. red.) zwróci się do ministerstwa z prośbą o zaakceptowanie tego planu inwestycyjnego - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Następnym krokiem będzie wybór projektu.

- Czy też on będzie w drodze konkursu ofert czy w drodze przetargu to jeszcze rozstrzygniemy - mówił Marcin Warchoł, dodając, że stawia na to pierwsze rozwiązanie. - Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem jak najszybszych prac i jak najmniejszych formalności.

Jak dodał wiceminister te wszystkie działania resort chce podjąć jeszcze w tym roku. Natomiast na przełomie roku ma nastąpić wprowadzenie środków na budowę sądu do budżetu. Później nastąpi wybór projektanta.

- Jeżeli to będzie konkurs ofert to oczywiście dla najlepszego oferenta będzie nagroda w postaci sporządzenia projektu sądu, jeżeli to będzie przetarg to będzie więcej formalności - stwierdził minister.

Miasto przejmie Zamek Lubomirskich po przeprowadzce sądu

Gdy projekt będzie gotowy, kolejnym krokiem będzie wybór wykonawcy i przystąpienie do budowy.

Na szybkie tempo prac liczy prezydent Rzeszowa.

- Spodziewam się, że budowa sądu nie będzie trwała dłużej niż dwa i pół roku - powiedział Tadeusz Ferenc.

Realnie trzeba jednak spodziewać się, że może trwać ona nieco dłużej - około trzy lata. Biorąc także pod uwagę, że samo przygotowanie projektu może potrwać około jednego roku, trzeba liczyć się, że ostateczne zakończenie inwestycji i przekazanie zamku będzie możliwe około 2024 roku.

Podpisana w piątek ostateczna umowa o przekazaniu działki w formie aktu notarialnego rozstrzyga też przyszłość samego Zamku Lubomirskich. Do jego przekazania miastu przez resort sprawiedliwości nie będzie już potrzebny osobny akt notarialny. To nastąpi po oddaniu nowego sądu.

- W ciągu sześciu miesięcy zrobimy przeprowadzkę sprzętu i osób pracujących na zamku do budynku nowego sądu - wyjaśnił Marcin Warchoł. Potem zamek zostanie przejęty przez miasto.

Fot. Paweł Bialic

W nowym gmachu ma powstać centrum informatyczne sądownictwa na Podkarpaciu

Jak zapowiedział wiceminister sprawiedliwości nowy sąd ma wyróżniać się innowacyjnością.

- Chcemy uczynić z Sądu Okręgowego w Rzeszowie centrum informatyczne sądownictwa dla całego Podkarpacia - zadeklarował Warchoł. - Wiemy, że 1 lipca 2021 roku wchodzi w życie ustawa o e-doręczeniach, czyli przechodzimy z formy papierowej na formę elektroniczną w wymiarze sprawiedliwości.

Centrum koordynacyjne wszystkich działań informatycznych w obszarze sądownictwa w regionie znajdzie się właśnie w gmachu nowego sądu.

- Sąd Okręgowy w Rzeszowie będzie najnowocześniejszym sądem w Polsce, który będzie posiadał infrastrukturę potrzebną realizacji tych zadań - dodał minister.

Zamek dla kultury

Miasto przejmie zamek, ale wciąż nie wiadomo co dokładnie się w nim znajdzie. Władze Rzeszowa podtrzymują deklarację, że obiekt ma być przeznaczony na cele kulturalne.

- Cały czas mówimy o tym, że zamek będzie przeznaczony dla kultury. Powołamy zespół, który podpowie co tam powinno się znajdować. Nie będzie decydował prezydent miasta tylko ci, którzy zajmują się kulturą, którzy są najlepszymi specjalistami i podpowiedzą jak wykorzystać ten piękny zamek - powiedział prezydent Tadeusz Ferenc.

***

Przypomnijmy, że pierwotnie nowy gmach sądu okręgowego miał powstać przy ul. Dołowej, obok sądu rejonowego, na obszarze objętym planem zagospodarowania „Temida”. Jednak po analizach dotyczących kosztów adaptacji działki (gdzie kiedyś mieściło się wysypisko) pod budowę sądu, resort sprawiedliwości zrezygnował z wykorzystania tego terenu pod nową inwestycję.

Ostateczny wybór padł na teren na osiedlu Drabinianka, gdzie jeszcze niedawno planowano budowę nowego lodowiska.

Krzysztof Kuchta

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4