PGNiG zapewni fachową pomoc mieszkańcom przy wymianie starych pieców

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 19 lipca 2021

„Prosto po czyste powietrze” zapoczątkowane na Podkarpaciu.
Fot. Paweł Bialic

Na Podkarpaciu przy pomocy PGNiG Obrót Detaliczny oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszy program „Prosto po czyste powietrze.” Zapewni on mieszkańcom fachową pomoc przy staraniach o wymianę starych pieców „kopciuchów” w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Nasz region będzie pierwszym województwem gdzie rusza tego typu akcja.

- Cieszę się, że województwo podkarpackie jest miejscem inauguracji tak ważnego programu. Wszyscy mamy świadomość, przed jak ważnych wyzwanym stoimy, jeżeli chodzi o wymianę tzw. kopciuchów – powiedział marszałek Władysław Ortyl podkreślając, że na Podkarpaciu obowiązuje uchwała antysmogowa, która nakazuje do końca tego roku wymianę wszystkich kotłów na paliwo stałe, które mają ponad 10 lat.

Więcej czystego powietrza

„Kopciuchy” czyli stare, niewydajne piece w naszych domach to często jeden z głównych powodów zanieczyszczenia powietrza, a także zagrożenia dla ich użytkowników. W ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne sprzęty ogrzewające i spełniające najwyższe normy, a także na przeprowadzenie prac dotyczących termomodernizacji. Aby uzyskać takie dofinansowanie najpierw musimy złożyć odpowiedni wniosek i w tym właśnie mają pomóc pracownicy PGNiG. Oprócz tego udzielą wsparcia przy procedurach związanych z uzyskaniem lub zmianą warunków przyłączenia do sieci gazowej.

- My, jako PGNiG jesteśmy zaangażowani w program „Czyste Powietrze” od dawna. To, co dzisiaj inaugurujemy, to jest kolejny etap. Chcemy, aby konsultanci w naszych biurach obsługi wspierali mieszkańców Podkarpacia w pozyskiwaniu wiedzy, na temat możliwości zmiany źródła ogrzewania, na czyste, ekologiczne piece gazowe. Chcemy wpierać mieszkańców Podkarpacia w tym, by szybciej pozyskiwali fundusze na ten cel - mówił wiceprezes ds. rozwoju w PGNiG Arkadiusz Sekściński.

Aby wziąć udział w akcji „Prosto po czyste powietrze” wystarczy zgłosić się do jednego ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta lub mobilnego Punktu Obsługi Klienta PGNiG Obrót detaliczny na Podkarpaciu. Program będzie obsługiwany na Podkarpaciu przez 10 biur obsługi klienta zlokalizowanych w każdym większym mieście. Będą także prowadzone lokalne dyżury.

Zrobią kampanię medialną

Oprócz pomocy z wypełnieniem wniosku o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, eksperci PGNiG będą monitorować status tego wniosku, pomogą również w uzyskaniu dofinansowania od samorządu lokalnego, jeżeli takie będzie istniało w danym miejscu. Projekt będzie miał wsparcie kampanii medialnej, która ma zaskoczyć mieszkańców Podkarpacia.

- Pojawią się spoty radiowe i bilbordy, które będą miały charakter niestandardowy, niespotykany w przestrzeni publicznej. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców Podkarpacia do wymiany starego kopciucha - zapowiada prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.

Henryk Mucha - prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny i Władysław Ortyl marszałek województwa podkarpackiego.
Fot. Paweł Bialic

Akcja prowadzona przez PGNiG przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z rządowego programu wymiany pieców.

- Dzięki temu mieszkańcy zyskają realną pomoc w procesie wymiany przestarzałych pieców na paliwa stałe, czy pozyskaniu środków na termomodernizację budynku. Akcja PGNiG i program Czyste Powietrze to wspaniały efekt synergii działań - zaznaczył Bartłomiej Orzeł pełnomocnik rządu ds. Programu Czyste Powietrze.

Adam Skiba, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej także podkreślał, że pomoc mieszkańcom przy wypełnianiu formalności dotyczących programu Czyste Powietrze, będzie istotnym elementem kampanii mającej na celu wymianę starych pieców na nowe ekologiczne źródła ciepła. Przy okazji oczywiście zachęcał do składania wniosków.

- Jestem przekonany, że działanie na lokalnym podwórku przyczyni się do tego, że osiągniemy sukces w programie Czyste Powietrze. Zachęcamy Państwa do składania wniosków, gdyż oferujemy bardzo realne wsparcie, nawet w wysokości do 37 tys. Złotych – powiedział Adam Skiba, prezes WFOŚiGW.

PGNiG będzie realizować swój program w województwie podkarpackim i śląskim, gdyż w tych regionach obowiązują uchwały antysmogowe, w myśl których pierwsze regulacje ekologiczne, dotyczące między innymi konieczności likwidacji źródeł ciepła starszych niż 10 lat lub nie posiadających tabliczek znamionowych, wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 roku.

Karol Woliński

Henryk Mucha - prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.
Fot. Paweł Bialic

Bartłomiej Orzeł pełnomocnik rządu ds. Programu Czyste Powietrze.
Fot. Paweł Bialic

Adam Skiba - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4