Gminy wpinają się w sieć kolei aglomeracyjnej. Nowa inwestycja w Krasnem

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 30 czerwca 2021

Budowany dojazd do przystanku kolejki w Krasnem.
Fot. Viperis

Wraz z uruchomieniem od początku 2021 roku Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej powstaje coraz więcej elementów infrastruktury obsługującej tą kolej. Na terenie Rzeszowa będzie funkcjonowało łącznie 11 przystanków osiedlowych oraz 1 przystanek na Dworcu Głównym. Na terenie okolicznych gmin i powiatów przewidziano natomiast kilkadziesiąt przystanków. Gminy ponadto mają zapewnić odpowiednie rozwiązania komunikacyjne przy przystankach na swoim terenie.

Takie wpięcie infrastruktury gminnej w sieć kolejową powstaje właśnie w Gminie Krasne. Miejscowość ta jest obsługiwana przystankiem, którego peron zlokalizowano mniej więcej po połowie na terenie osiedla Załęże należącego do Rzeszowa i na terenie samej miejscowości Krasne. Władze Krasnego są w trakcie realizacji nowego dojazdu do tego przystanku. Do tej pory mieszkańcy Krasnego docierali do peronu po prostu wydeptaną ścieżką wzdłuż torów.

– Życie mieszkańców Krasnego w naturalny sposób związane jest z Rzeszowem poprzez relacje zawodowe, korzystanie z usług, czy z urzędów. Dlatego naszym zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków komunikacji z centrum aglomeracji. Stąd przy uruchomieniu kolei aglomeracyjnej zapadła decyzja władz naszej gminy o budowie drogi dojazdowej i chodników do stacji kolejki. Chcemy, by już od jesieni nasi mieszkańcy mogli w ten nowy, wygodny sposób korzystać z dojazdu kolejowego do Rzeszowa. Już teraz jest to alternatywa dla dojazdów autobusami czy samochodami prywatnymi, które na ulicy Lwowskiej w Rzeszowie często muszą stać w korkach – powiedział nam wójt Gminy Krasne Wilhelm Woźniak.

Budowany dojazd do przystanku kolejki w Krasnem będzie stanowiła droga długości około 300 m łącząca istniejącą drogę gminną w północnej części zabudowy Krasnego z terenem przystanku kolejowego. Wzdłuż drogi powstaje odpowiedni chodnik dla pieszych oraz kanalizacja odprowadzająca wodę deszczową. Na zakończeniu drogi przy samej stacji kolejki powstaje natomiast parking na kilkanaście samochodów.

Wartość inwestycji wraz z wykupem terenów od właścicieli to około 2,2 miliona złotych. Plan przewiduje zakończenie robót do sierpnia tego roku.

Budowa parkingu dla mieszkańców. Z tyłu przystanek kolejki w Krasnem.
Fot. Viperis

Podobna gminna infrastruktura komunikacyjna powiązana z siecią kolei aglomeracyjnej będzie funkcjonować także przy drugim w gminie Krasne przystanku kolejki w Strażowie. Mieszkańcy będą mogli tu dojechać własnymi samochodami, zostawić je na parkingu, pojechać kolejką do Rzeszowa, a po powrocie znowu dojechać do swoich domów samochodami.

Uruchomiona Podkarpacka Kolei Aglomeracyjna to jedno z największych przedsięwzięć infrastruktury komunikacyjnej budowanej wokół aglomeracji rzeszowskiej i w całym województwie podkarpackim. Jej łączny koszt to ponad pół miliarda złotych. Zadanie prowadzi Samorząd Województwa Podkarpackiego w porozumieniu z zainteresowanymi gminami oraz spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na inwestycję składają się (w części już zrealizowane):

• Modernizacja czterech linii kolejowych łączących szybkimi kursami stolicę województwa z miejscowościami od Dębicy po Przeworsk i od Strzyżowa po Kolbuszową.

• Przebudowa istniejących i budowa nowych przystanków kolejki w Rzeszowie i w powiatach sąsiednich.

• Zakup 8 sztuk trójczłonowych składów kolejki elektrycznej i 2 sztuk dwuczłonowych składów kolejki spalinowej.

• Budowa centrum serwisowego kolejki w Rzeszowie przy stacji Rzeszów-Staroniwa.

Red.

Do niedawna tylko tędy można było dojść pieszo do przystanku kolejki w Krasnem.
Fot. Viperis

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4