W niedzielę odsłonięcie muralu pamięci Tomasza Stańki i specjalny koncert

KATEGORIA: KULTURA / 23 lipca 2022

Fot. Karol Woliński

Mural i specjalny koncert to dwa wydarzenia, którymi Narodowe Centrum Kultury we współpracy z władzami miasta Rzeszowa i Estradą Rzeszowską uczci przypadającą w lipcu 80. rocznicę urodzin Tomasza Stańki. Zarówno koncert będący spotkaniem dwóch wybitnych improwizatorów Józefa Skrzeka i Erika Truffaza jak i oficjalna inauguracja muralu odbędą się w Rzeszowie w niedzielę 24 lipca.

Zmarły przed czterema laty artysta, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, urodził się w Rzeszowie i jest jego Honorowym Obywatelem. Koncert będzie transmitowany na żywo na portalach facebookowych Narodowego Centrum Kultury i Estrady Rzeszowskiej, partnerów organizacyjnych wydarzenia.

Mural o wymiarach 11x11 metrów został umiejscowiony na bocznej ścianie budynku przy ulicy Hetmańskiej 16. Jest gotowy od grudnia ub r. Malowidło powstało na podstawie grafiki autorstwa Joanny Stańko, żony Tomasza Stańko, którą artystka podarowała jazzmanowi w latach 80-tych. Mural namalowali artyści z Good Locking Studio. Partnerem całego przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Kultury.

Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano w niedzielę, 24 lipca o godz. 18:00. Wezmą w nim udział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosław Sellin, poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

Koncert Józefa Skrzeka, wybitnego multiinstrumentalisty, kompozytora, człowieka który ze swobodą porusza się w każdym obszarze muzycznym oraz Erika Truffaza – jednego z najwybitniejszych trębaczy, uważanego za kontynuatora muzycznej ścieżki Milesa Davisa odbędzie się w niedzielę, 24 lipca, o godz. 19:00 w Hotelu Bristol w Rzeszowie. Bilety na wydarzenie już są rozsprzedane, ale koncert będzie transmitowany na żywo na portalach facebookowych Narodowego Centrum Kultury i Estrady Rzeszowskiej.

Obaj artyści znani są z tego, że od początku swojej twórczości poszukiwali nowych, ciekawych i nieoczywistych brzmień. Ich znak rozpoznawczy to improwizacja. Eksperymenty z elektroniką i muzyką sakralną po ciężki rock oraz muzykę klasyczną i flirty z jazzem - to Józef Skrzek. Erik Truffaz to klasyczny jazz, elektronika, rap, muzyka świata z wieloma elementami etnicznymi zaczerpniętymi z krajów w których koncertował (Chiny, Meksyk, Brazylia, Algieria).

Tomasz Stańko cenił muzykę obydwu artystów i darzył ich szacunkiem.

Józef Skrzek to multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, a przede wszystkim lider legendarnego zespołu rockowego SBB.

Założona przez niego na początku lat 70. grupa eksperymentowała, łącząc rock, blues, jazz, muzykę elektroniczną i progresywną i tworząc swoje niepowtarzalne brzmienie. W całym okresie swojego istnienia SBB nagrało łącznie ponad 60 albumów studyjnych, koncertowych i kompilacyjnych. Po rozwiązaniu w 1980 r., grupa kilkakrotnie się reaktywowała. Powróciła na scenę w 2000 roku a w 2016 r. ukazał się studyjny album „Za Linią Horyzontu”.Od połowy lat 90. Józef Skrzek z powodzeniem zajmuje się produkcją dużych widowisk multimedialnych, osadzając je w tak niecodziennych miejscach jak kopalnia srebra, latarnia morska czy zbocze góry. Komponuje także dla teatru i filmu i ciągle koncertuje.

Józef Skrzek
Fot. Marcin Tomaszuk/Materiały prasowe

Erik Truffaz jest postrzegany przez wielu jako jeden z najsłynniejszych europejskich trębaczy w historii. Jego styl jest porównywany do stylu Milesa Davisa – z perfekcyjnym wyczuciem emocji. Występował wraz ze swoim kwartetem na całym świecie i został przyjęty z uznaniem krytyków w każdym kraju. W ostatnich latach Erik współpracował m.in. z takimi artystami jak Bugge Wesseltoftem, Talvinem Singhem, Edem Harcourt, Sophie Hunger czy Anną Aaron oraz wydał 10 albumów w legendarnej jazzowej wytwórni Blue Note. Jego najświeższy album – „Lune Rouge” – ukazał się jesienią 2019 roku.

Erik Truffaz
Fot. Yuji Watanabe/Materiały prasowe

Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 r. w Rzeszowie. W 2015 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa Tomasz Stańko, a w 2016 roku po raz pierwszy z ratusza popłynął hejnał jego autorstwa. Artysta zmarł 29 lipca 2018 r. w Warszawie, miał 76 lat.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4