WiMBP zaprasza do Letnich Ogrodów Literackich. W niedzielę Agata Tuszyńska

KATEGORIA: MIEJSCA / 30 lipca 2022

Agata Tuszyńska w towarzystwie swojego ukochanego pupila.
Fot. Fot. Bartek Wieczorek/agatatuszynska.pl

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do Letnich Ogrodów Literackich, jest to cykl wakacyjnych spotkań z pisarzami w plenerze. Już w najbliższą niedzielę 31 lipca o godz. 16.00, w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie będzie można spotkać się z Agatą TUSZYŃSKĄ. Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski – dziennikarz, filmoznawca oraz krytyk teatralny i filmowy. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Agata Tuszyńska jest znaną pisarką, poetką i reportażystką. W swojej karierze literackiej stworzyła biografie Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych Rodzinnej historii lęku i Ćwiczeń z utraty.

W ostatnich latach wydała m.in. Oskarżona Wiera Gran (2010), Narzeczona Schulza (2015), Jamnikarium (2016), Bagaż osobisty. Po Marcu (2018), Mama zawsze wraca (2020) oraz Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach (2021). W maju ukazała się najnowsza książka Żongler. Romain Gary.

- Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa - mówi o swojej twórczości Agata Tuszyńska.

Tuszyńska jest laureatką Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu. W 2015 roku została uhonorowana srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.

Spotkanie z autorką zaplanowano w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie, jeżeli jednak ewentualna zła pogoda (intensywne opady deszczu) w tym przeszkodzi, to spotkanie z Agatą Tuszyńską odbędzie się w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

A kto będzie gościem kolejnych Letnich Ogrodów Literackich?

14 sierpnia 2022 r., godz. 16.00 - Filip Springer – pisarz i fotograf.

28 sierpnia 2022 r., godz. 16.00 - Joanna Brodzik – aktorka, autorka książki „Umami. Opowieści i przepisy” (2021).

11 września 2022 r., godz. 16.00 - Magdalena Grzebałkowska – pisarka, laureatka wielu nagród literackich.

Red.

Materiał prasowy WiMBP w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4