O zdrowym trybie życia i profilaktyce. W Rzeszowie spotkał się „Klub Pacjenta”

KATEGORIA: ZDROWIE / 26 stycznia 2023

Fot. Paweł Bialic

Około 100 osób wzięło udział w czwartkowym spotkaniu „Klubu Pacjenta” w Rzeszowie, w trakcie którego specjaliści z dziedziny ochrony zdrowia dzieli się swoją wiedzą na temat zdrowego trybu życia i profilaktyki.

„Klub Pacjenta” w Rzeszowie

Organizatorem spotkań w ramach „Klubu Pacjenta” jest stworzona w 2022 roku Fundacja „Z sercem do Pacjenta”. Jej głównym celem jest edukacja zdrowotna pacjentów, ich rodzin i bliskich. Czyni to właśnie poprzez cykl bezpłatnych spotkań organizowany w wielu polskich miastach.

W Rzeszowie „Klub Pacjenta” odbył się w czwartek 26 stycznia w Hotelu Twierdza. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem, według organizatorów było około 100 osób.

- W trakcie spotkań „Klubu Pacjenta”, specjaliści różnych dziedzin medycyny dzielą się swoją wiedzą m.in. na temat zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Mowa tu o nowotworach, udarach czy chociaż cukrzycy. Chcemy rozmawiać o tym jak poradzić sobie z chorobą, ale również o tym jak jej uniknąć - mówiła Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem dla Pacjenta”.

Fot. Paweł Bialic

W czwartkowym spotkaniu wykłady edukacyjne przedstawili lekarz kardiolog, chirurg naczyniowy, a także przedstawiciele Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak podkreślała Katarzyna Kucia-Garncarczyk, spotkania są kierowane przede wszystkim do osób starszych.

- Zależy nam aby seniorzy rezygnowali z niezdrowych nawyków dnia codziennego. Na kolejne spotkanie zaprosimy organizacje działające na rzecz aktywizacji osób starszych - dodała prezes Fundacji „Z sercem dla Pacjenta”.

Fot. Paweł Bialic

Kluczowa profilaktyka

Rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ Rafał Sliż zaznaczał, że tego typu inicjatywy zwracają uwagę pacjentów na profilaktykę zdrowotną.

- O profilaktyce mówi się bardzo często, ale praktykuje się ją zdecydowanie rzadziej. Często zrzucamy winę na brak czasu i odkładamy decyzję na bliżej nieokreślony dzień. Tymczasem powinniśmy szukać pretekstów do wykonania badań, a nie wymówek by ich nie robić! To nie jest proste zadanie i właśnie dlatego wspólnie z ekspertami staramy się docierać bezpośrednio do naszych pacjentów. Teoretyczne rozważania zostawiamy na boku, zapewniając badania i konkretne informacje skierowane wprost do tych osób, którzy z badań mogą i powinny korzystać - powiedział Rafał Śliż.

Fot. Paweł Bialic

Anita Drążek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie, również podkreślała pozytywny wpływ tego typu spotkań na promowanie działań profilaktycznych.

- Wczesne zdiagnozowanie choroby jest bardzo ważne, dzięki temu można skorygować wiele czynników ryzyka, zależy nam aby informacje o konieczności wykonywania profilaktycznych działań trafiły do większej części społeczeństwa - mówiła Anita Drążek.

Fot. Paweł Bialic

Kolejne spotkania w ramach „Klubu Pacjenta” w Rzeszowie mają odbyć się w kwietniu oraz w czasie wakacji.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4