Co nowego w 3. PBOT? Pierwszy strzał, szkolenie ratownicze, granatnik M72

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 18 września 2023

Fot. 3. PBOT

Szkolenie z technik linowych w ratownictwie specjalistycznym, pierwsze w życiu ochotników strzelanie bojowe na strzelnicy i udział w pierwszym w Polsce strzelaniu bojowym z nowego granatnika M72 to najnowsze wydarzenia u podkarpackich terytorialsów.

Terytorialsi z 3. PBOT doskonalą techniki linowe w działaniach ratowniczych

Początek września 2023 r. podkarpaccy terytorialsi rozpoczęli intensywnym szkoleniem z rozwoju kompetencji w zakresie technik linowych w ratownictwie medycznym. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej stawiają na naukę praktycznych umiejętności przydatnych zarówno w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, jak i potrzebnych w sytuacjach ratowania życia drugiemu człowiekowi.

Kilkunastu żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w minionych dniach wzięło udział w szkoleniu z technik linowych w ratownictwie specjalistycznym. Techniki linowe można zastosować podczas pokonywania przeszkód terenowych czy też transportu np. w działaniach nieregularnych. Mogą też okazać się niezbędne wtedy, gdy trzeba asekurować lub ewakuować poszkodowanych. Zajęcia zorganizowano w OSG Rajskie, na Kamieniu Leskim oraz na zaporze Solińskiej.

Szkolenie składało się z realizacji kilku scenariuszy obejmujących m.in. zasady bezpieczeństwa w działaniach ratowniczych z użyciem sprzętu wspinaczkowego. Terytorialsi doskonalili także umiejętności wykorzystania technik linowych w działaniach ratowniczych i ewakuacyjnych w terenie górskim podczas zjazdu do poszkodowanego.

Kolejny scenariusz obejmował praktyczne zastosowanie umiejętności w zakresie udzielania pomocy poszkodowanemu w terenie wysokogórskim a także sposoby budowania stanowisk oraz zasady prowadzenia asekuracji. Wykorzystywano także techniki budowania systemów ratowniczych potrzebnych podczas udzielania pomocy i ewakuacji poszkodowanego z miejsc trudno dostępnych.

- Rejon naszego działania jest górzysty, zmusza nas więc do tego aby wykorzystywać go jak najefektywniej. Żołnierze udzielali pomocy poszkodowanemu, który znajdował się na dole tamy. Terytorialsi zmierzyli się tutaj z lękiem przed wysokością by pokonać własne bariery i udzielić mu pomocy. Podczas szkolenia korzystamy z wiedzy instruktorów, którzy pokazali nam, jakie techniki linowe i sposoby działań zastosować aby np. asekurować wspinających się kolegów - powiedział jeden z uczestników szkolenia.

Wspinaczka, stosowanie technik linowych i ratownictwo górskie są bardzo ważnymi elementami podczas szkoleń żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT. Szkolenie przeprowadzone przez doświadczonych instruktorów miało na celu doskonalenie umiejętności żołnierzy 3. PBOT w zakresie działań ratowniczych w warunkach górskich z wykorzystaniem technik linowych do dotarcia, zabezpieczenia i ewakuacji poszkodowanego.

- Szkolenie to z pewnością nauczyło nas pokory i uświadomiło, że bez możliwości dotarcia do poszkodowanego, nasze wyszkolenie ratownicze pozostanie niewykorzystane. Przed nami sporo nauki i wiele godzin praktyki, ale cieszy mnie zaangażowanie żołnierzy oraz ogrom pasji w tym co robią - podsumował żołnierz z 32 batalionu lekkiej piechoty z Niska, uczestnik szkolenia.

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Usłyszeli pierwszy strzał

Od 9 września blisko 150 ochotników zdobywa podstawy żołnierskiego rzemiosła w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w ramach szkolenia podstawowego (dla osób, które nie miały styczności ze służbą wojskową) i wyrównawczego (dla osób, które wcześniej złożyły przysięgę wojskową i chcą służyć w WOT). Za ochotnikami jest już pierwsze w życiu strzelanie bojowe na strzelnicy w Łańcucie.

Bramy koszar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczone zostały w poprzednią sobotę. Kandydaci rozpoczęli szkolenie w Ośrodku Szkoleniowym w Nowej Sarzynie. Pod okiem kadry instruktorskiej składającej się z żołnierzy kompanii szkolnej z Rzeszowa przez najbliższe dni będą doskonalić umiejętności żołnierskie.

Z samego rana w środę, ochotnicy szkolenia podstawowego i wyrównawczego wykonali pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm z karabinka MSBS Grot. Na początku zakres wiedzy i umiejętności koncentrował się na teorii. Rekruci musieli nauczyć się między innymi rozkładania, czyszczenia i składania broni. Warunki na polu walki mogą być różne, dlatego żołnierz musi umieć szybko rozłożyć broń, dokładnie ją wyczyścić i złożyć. Następnie odbyła się część praktyczna i przystąpili do strzelania.

- Było to moje pierwsze strzelanie w życiu, jednak strach ma wielkie oczy i jak na pierwsze szkolenie ogniowe poszło mi dobrze. Szkolenie jest intensywne, jednak to właśnie na strzelanie większość z Nas czekała najbardziej - powiedział rekrut z Podkarpacia.

Zajęcia w czasie tzw. „szesnastki” są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, z ratownictwa medycznego, topografii, ze szczególnym naciskiem na strzelanie bojowe. Szkolenie podstawowe zakończy się pętlą taktyczną, czyli swojego rodzaju sprawdzianem umiejętności nabytych przez ostatnie 2 tygodnie szkolenia. Nagrodą za przelany pot, wysiłek i trud włożony w szkolenie będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 24 września w Rzeszowie.

Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów 3. Podkarpackiej Brygady OT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

M72 strzeliło po raz pierwszy

7 września na poligonie w Toruniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło pierwsze w Polsce strzelanie bojowe z nowego granatnika M72. Przygotowane szkolenie zakończyło dotychczasowy etap nauki instruktorów tych granatników. W strzelaniu udział wzięło kilkudziesięciu terytorialsów z różnych Brygad OT z terenu całego kraju.

Granatnik M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji z rodziny lekkich granatników jednorazowych M-72 LAW (Light Anti-tank Weapon). M72 jest przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju wozów bojowych, w tym do niszczenia ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi.

- Strzelania bojową wersją granatnika M72 kończą pierwszy etap wdrażania nowej broni do Sił Zbrojnych. Główną rolę odegrało w tym procesie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, przygotowując instruktorów do dalszego szkolenia, a także zapewniając całe oprzyrządowania systemu szkolenia – podkreśla dowódca terytorialsów gen. dyw. Maciej Klisz. - Należy również wspomnieć, że granatnik M72 będzie wypierał wysłużone granatniki RPG-7, efektywnie uzupełniając system ognia przeciwpancernego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Dodatkowo, nowoczesna konstrukcja pozwala na prowadzenie szkolenia z wykorzystaniem tzw. wkładki, zdecydowanie zwiększając jego efektywność oraz przede wszystkim liczbę szkolonych żołnierzy. Kolejny raz WOT dostarcza nową jakość do Sił Zbrojnych, efektywnie zwiększając potencjał Sił Zbrojnych.

W lipcu ubiegłego roku decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano z norweską firmą umowę na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych. Przedmiotem umowy była dostawa lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1 wraz z pakietem logistycznym (zestaw narzędzi i oprzyrządowanie przeznaczone do obsługiwania technicznego sprzętu).

Jednostrzałowy granatnik M72 EC MK1 jest wykonany m.in. z włókna węglowego, z nową głowicą kumulacyjną, wyposażoną w nowy zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidatorem aktywującym się w przypadku chybienia w cel. Granatnik dodatkowo posiada szynę picatinny, która umożliwia strzelającemu montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

- Strzelałam już wersją ćwiczebną M72, jednak uważam że doświadczenie strzelania bojowego nowym granatnikiem jest niezastąpione, a zarówno norwescy instruktorzy jak i kadra szkoleniowa Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej doskonale nas do tego przygotowała. W swojej dotychczasowej służbie miałam okazję pracować także na RPG-7, jednakże granatnik M72 jest zdecydowanie lżejszy, ergonomiczny i modułowy. Jestem pod dużym wrażeniem działania tej broni, a także przekonana, że doskonale sprawdzi się do działania w sekcjach lekkiej piechoty - podsumowała uczestniczka kursu z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. DWOT

Fot. DWOT

***

Proces rekrutacji w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej jest ciągły i w każdej chwili można złożyć wniosek o powołanie do WOT. Nabór ochotników już trwa. - Chcesz wstąpić do WOT? Nic prostszego! - zachęcają terytorialsi. Skontaktuj się z rekrutrem z 3. Podkarpackiej Brygady OT - https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4