Bł. Rodzina Ulmów będzie Patronem Województwa Podkarpackiego

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 22 grudnia 2023

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Rozpoczęciem starań w Stolicy Apostolskiej o uznanie Błogosławionej Rodziny Ulmów patronami regionu zajęli się radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego podczas ostatniej w tym roku sesji, która odbyła się w czwartek (21 grudnia).

69. sesja sejmiku VI kadencji, rozpoczęła się przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju, które druhny i druhowie z Podkarpackiej Chorągwi ZHP przekazali radnym województwa na ręce przewodniczącego sejmiku województwa Jerzego Borcza oraz członków prezydium sejmiku.

- Jest w ciągu roku taki czas, kiedy rodzinne spotkania rozpoczynamy modlitwą i zapaleniem choinki. I my, jako wspólnota przedstawicieli regionu – na kilka dni przez Wigilią dotrzymamy tej tradycji – powiedział przewodniczący Jerzy Borcz, zapalając choinkę i inaugurując modlitwę na rozpoczęcie sesji.

Pierwszym punktem obrad była kwestia stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie Patrona Województwa Podkarpackiego. O ustanowienie Błogosławionej Rodziny Ulmów patronami regionu wystąpiła Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.

- Cieszymy się, że ta inicjatywa znalazła się jako element wieńczący rok, który jako sejmik województwa ogłosiliśmy rokiem Rodziny Ulmów i w którym przeżywaliśmy beatyfikację. Ważne jest to, że ta inicjatywa ma charakter obywatelski. Nasze stanowisko jest realną odpowiedzią na wyzwania dotyczące potrzeby utrwalenia duchowego bogactwa i społecznych konsekwencji związanych z beatyfikacją Rodziny Ulmów – powiedział marszałek Władysław Ortyl, prezentując stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie patrona województwa.

Marszałek przypomniał historię Błogosławionej Rodziny Ulmów oraz harmonogram wydarzeń, które doprowadziły do samego aktu wyniesienia na ołtarze oraz przywołał sens postawy Ulmów.

- Ulmowie byli z jednej strony ludźmi głębokiej wiary, żyjącymi według chrześcijańskich zasad zapisanych na kartach Ewangelii. Z początkiem 2023 roku jako Radni Województwa podjęliśmy decyzję, że rok 2023 będzie Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi na Podkarpaciu. Chcieliśmy w ten sposób przygotować się do ich beatyfikacji. Ponadto poprzez organizację cyklu imprez ukazywaliśmy piękno i uniwersalność postawy Rodziny Ulmów. Z naszymi działaniami wyszliśmy poza teren Podkarpacia i naszej Ojczyzny, docierając m.in. do Rzymu i Brukseli. Ogrom pozytywnych reakcji bardzo nas zaskoczył i ucieszył, podobnie jak decyzja Sejmu RP, który ustanowił rok 2024 w całej Polsce „Rokiem Rodziny Ulmów” – mówił marszałek Władysław Ortyl.

W stanowisku radni zawarli podziękowania:

Jako Radni Województwa Podkarpackiego dziękujemy za wszelkie przejawy uznania, kultu i szacunku dla postawy Rodziny Ulmów. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, Błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie z Dziećmi są w naszej opinii najlepszymi kandydatami do miana Świętych Patronów Województwa Podkarpackiego. Zwracamy się zatem do Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego z prośbą o wystąpienie do Stolicy Apostolskiej, aby Błogosławiona Rodzina Ulmów została uznana Patronami Województwa Podkarpackiego.

Życie i postawa Rodziny Ulmów wpisuje się w charakter naszego regionu. Województwo Podkarpackie to w zdecydowanej większości ludzie przywiązani do tradycyjnych wartości, a jednocześnie nie odwracający się od pozytywnie rozumianego postępu. Nie można również pominąć faktu stale rosnącego kultu Błogosławionej Rodziny Ulmów, który przejawia się przede wszystkim wzmożoną liczbą pielgrzymek do Markowej. Wymowna jest również duża liczba publikacji opisujących ich postawę, które powstały w ostatnim czasie, a także wiele wydarzeń dedykowanych Błogosławionym Samarytanom z Markowej oraz inicjatyw, którym patronują.

W czasach, w których przyszło nam żyć, wartości takie jak rodzina, miłość bliźniego, godność człowieka, miłosierdzie, solidarność musimy mocno pielęgnować i promować. Są one odpowiedzią na kryzys wartości, jaki przeżywamy od przełomu wieków, na co duży wpływ ma konsumpcjonizm, materializm, nihilizm oraz zagrożenia, na które szczególnie narażone są dzieci i młodzież. W tym kontekście bł. Rodzina Ulmów jest dla mieszkańców Podkarpacia pięknym drogowskazem na życiową drogę. Rok 2024, w którym przeżywać będziemy 80. rocznicę męczeńskiej śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem Dzieci, jest właściwym momentem, aby ogłosić ich patronami Województwa Podkarpackiego.

Gośćmi sesji byli minister Piotr Ćwik, zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ks. Witold Burda postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów oraz ks. Jan Szczupak, dziekan Kapituły Katedralnej w Rzeszowie.

- Ponad 3 miesiące minęły od beatyfikacji i wiele działań było w tym czasie podejmowanych i przez region i w wymiarze ogólnopolskim. Nad wieloma z nich Prezydent RP objął patronat, a prezydencki komitet koordynował działania towarzysze beatyfikacji. Rodzina Ulmów zasługuje na upamiętnienie w wymiarze ludzkim i społecznym. Ulmowie z pewnością są i będą wzorem dla mieszkańców Podkarpacia, pomagając w budowaniu wspólnoty opartej na wartościach – mówił w czasie obrad minister Piotr Ćwik - Prezydent Andrzej Duda liczy, że wszelkie działania, jakie przywołują postacie błogosławionej rodziny dadzą piękne i cenne owoce i przełożą się na promocję postaw Polaków w czasie II wojny światowej, A to jest coś, co powinniśmy wymiarze międzynarodowym cały czas pielęgnować - mówił minister Ćwik, który przekazał także życzenia świąteczne i noworoczne od prezydenta RP.

Głos zabrał także biskup Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

- Dziękuję za to, że błogosławiona rodzina ma stać się patronem Podkarpacia. Wpatrywanie się w te rodzinę pozwala odnaleźć czytelną drogę do realizacji naszego człowieczeństwa. Jezus Chrystuszostał nam dany jako przewodnik na naszej drodze , dla nas jest wymowne abyśmy w tym świetle chrystusowym mogli się poruszać, abyśmy mogli doświadczać Światła Bożego. Ulmowie mieli w sobie to światło, które Bóg wszczepił w ich serca, dzięki temu mogli emanować swym człowieczeństwem i pozostać ludźmi nawet w trudnych czasach - podkreślał biskup Stanisław Jamrozek podczas sesji.

Za odniesienie się do społecznej inicjatywy dziękowała zarządowi województwa oraz radnym Nina Kitlińska z Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.

- Nasza inicjatywa ustanowienia patronów została podjęta w trosce o wartości, obserwując upadek autorytetów, pościg za dobrami materialnymi i stawianie na pierwszym miejscu pieniędzy. Chcemy zasygnalizować, że rodzina Ulmów reprezentuje uniwersalne wartości i jest przykładem do naśladowania nie tylko dla województwa, ale też Polski, a nawet świata. Postawa moralna, heroizm, skromność, miłość do dzieci -to ich charakteryzowało. W tych czasach trudnych, gdy wszyscy gonią za dobrami materialnymi, tu mamy piękny obraz tego, co jest w życiu ważne – mówiła w czasie sesji Nina Kitlińska.

Projekt uchwały dotyczący stanowiska w sprawie Patrona Województwa Podkarpackiego został przez radnych województwa przyjęty przez aklamację.

- Z ogromną przyjemnością przyjmuję to stanowisko i dziękuję wszystkim, którzy pomagają w procesie ustanowienia patronów, bo wiem, że to długi proces. Pragnę zauważyć, że na ścianie sali sejmikowej pojawił się obraz Rodziny Ulmów, autorstwa Zbigniewa Sałaja – podkreślał przewodniczący Jerzy Borcz.

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystemu rozpoczęciu starań o ustanowienie Błogosławionej Rodziny Ulmów patronem Podkarpacia, była promocja kalendarza Województwa Podkarpackiego na 2024 rok, zatytułowanego „Samarytanie z Markowej”. Kalendarz został wykonany we współpracy z artystą Arkadiuszem Andrejkowem, twórcą licznych deskali i murali tworzonych na stodołach i domach - w większości drewnianych - inspirowanych fotografiami dawnych mieszkańców.

Na kartach kalendarza znajdują się reprodukcje deskali, stworzonych na potrzeby kalendarza, które są atystycznym przetworzeniem fotografii autorstwa Józefa Ulmy.

- Czuję się wyróżniony, że to ja zostałem wybrany, by przygotować 13 prac, które znalazły się w kalendarzu wydawanym przez urząd marszałkowski. Za inspirację posłużyły fotografie Józefa Ulmy. Moje prace powstały na starych deskach z podkarpackich stodół, deski zostały specjalnie do tego przygotowane. Józef Ulma był bardzo utalentowanym fotografem, który utrwalił nie tylko wiele chwil swojej rodziny, ale i społeczności. I to połączenie talentu, człowieczeństwa i heroizmu zrobiło na mnie ogromne wrażenie – mówił w czasie sesji sejmiku Arkadiusz Andrejkow.

Red.

Zdjęcia: Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4