Podkarpackie służby gotowe do ferii zimowych 2020

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 8 stycznia 2020

Fot. Kamila Szeliga

Za kilka dni (13 stycznia) w naszym regionie rozpoczną się ferie zimowe. W tym okresie uczniowie szkół będą brali udział w różnych formach wypoczynku zorganizowanych przez placówki w naszym województwie i nie tylko. W środę na konferencji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim omówiono w jaki sposób organy administracji państwowej przygotowują się do tego okresu.

- Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo uczniów będzie na naprawdę wysokim poziomie – zakomunikowała wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Do tej pory zatwierdzonych zostało 305 różnych form wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży. W województwie podkarpackim na feriach będzie wypoczywać ponad 11 tys. dzieci, w tym około 4,5 tys. na różnego rodzaju zorganizowanych zimowiskach w miejscu zamieszkania. W spotkaniu wzięli udział również m.in. przedstawiciele policji, Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, którzy zapewnili swoją gotowość do ferii zimowych 2020.

Zorganizowane formy wypoczynku będą podlegały nadzorowi kuratora oświaty - około 10 proc. z nich zostanie wyrywkowo skontrolowane przez wizytatorów, którzy będą sprawdzali czy organizatorzy tych zimowisk spełniają wymogi ustawowe. Baza zarejestrowanych placówek znajduje się TUTAJ. Każdy może sprawdzić czy dana forma wypoczynku jest bezpieczna, czyli czy jest zarejestrowana w bazie ministerialnej. Jeśli dana placówka zarejestrowała swój wypoczynek na stronie oznacza to, że organizator dopełnił obowiązku i zadbał o bezpieczeństwo dzieci, zapewnił im określony program, miejsce pobytu oraz wykwalifikowanych opiekunów.

Warto pamiętać również, że znaczna część uczniów będzie w okresie ferii spędzać czas w domu co oznacza, że prawdopodobnie będzie korzystała z internetu, gdzie również na dzieci i młodzież czeka wiele zagrożeń. Z tego powodu służby apelują do nauczycieli i rodziców, aby na tego typu zagrożenia również zwrócić uwagę.

- Jako dorośli mamy obowiązek powiedzieć dzieciom w jaki sposób zachowywać się bezpiecznie nie tylko na zimowisku, ale i w sieci – tłumaczyła podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.

Ponadto w kuratorium działa numer interwencyjny dla uczniów i rodziców: 728 832 622.

Linki zewnętrzne:

Poradnik bezpiecznego wypoczynku

Wykaz punktów kontroli autobusów

Zagrożenia związane z elektronicznymi papierosami

Komunikaty o stanie zagrożenia lawinowego są dostępne na oficjalnej stronie Grupy Bieszczadzkiej GOPR

Komunikaty o drożności szklaków są podawane w serwisie internetowym Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4