„Dubaj” i inwestycja przy ul. Słowackiego ze zgodą RM na zamianę działek

KATEGORIA: INWESTYCJE / 29 października 2020

Widok na projektowany budynek od strony zapory i ul. Podwisłocze
Fot. Archiwum inwestora

Na ostatnią sesję Rady Miasta Rzeszowa wróciły dwa projekty uchwał dotyczące zamiany działek z dwoma rzeszowskimi deweloperami – firmami Apklan i DevelopRes. Miesiąc temu wątpliwości radnych spowodowały odesłanie projektów do komisji.

Przypomnijmy, że w przypadku pierwszej zamiany z firmą Apklan chodzi o ok. 15-arowy grunt w rejonie zapory należący obecnie do miasta. W zamian inwestor proponuje ponad 3 ary gruntu w rejonie ul. Grabskiego na prawym brzegu Wisłoka. Oczywiście zamiana odbyłaby się z dopłatą.

Dzięki pozyskaniu miejskich działek Apklan mógłby zrealizować swoje kolejne inwestycyjne plany (są już tam dwa wieżowce dewelopera) – budynek, który miałby mieć 40 kondygnacji i ok. 120 m wysokości.

Miałyby tam powstać także przystanie statków rzecznych, dwa mola, ciąg spacerowy, sztuczny potok z kaskadami oraz tarasy kawiarniane służące spacerowiczom wchodzącym w tym miejscu w obręb terenów rekreacyjnych nad Zalewem. Zagospodarowany teren publiczny miałby około 1 ha powierzchni.

Główne wątpliwości części radnych tak poprzednio, jak i na ostatniej sesji dotyczyły gwarancji realizacji efektownych koncepcji, a także kwestii zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych.

Tuż przed sesją do ratusza wpłynął od inwestora list intencyjny, w którym deweloper deklaruje realizację tego co zostało przedstawione na wizualizacjach, a także zagospodarowania sąsiednich terenów. Dla niektórych radnych deklaracje to jednak za mało, a lepszą formą zabezpieczenia interesów miasta byłaby umowa z inwestorem. Pojawiły się też głosy, że w przypadku braku zgody na zamianę działek, inwestor i tak zbuduje mniejszy obiekt korzystając z posiadanej części gruntu, tyle, że mniejszy i o znacznie gorszej architekturze.

Ostatecznie za uchwałą głosowało 16 radnych, wstrzymało się siedmiu (Andrzej Dec, Jolanta Kaźmierczak, Marcin Deręgowski i Wiesław Ziemiński z PO, Waldemar Szumny, Danuta Solarz i Grażyna Szarama z PiS), przeciw byli dwaj radni z PiS – Jerzy Jęczmienionka i Mateusz Szpyrka.

Parking przed Elektromontażem częścią inwestycji

W przypadku drugiej zamiany firma DevelopRes proponuje miastu działki przy ul. Podgórskiej na osiedlu Zawiszy Czarnego, gdzie znajduje się plac zabaw oraz teren zieleni urządzonej. W zamian deweloper chciałby pozyskać grunty przy ul. Słowackiego, z których największa stanowi miejski parking przed biurowcem firmy Elektromontaż. Wieżowiec ten został zakupiony przez firmę DevelopRes, która ma plany wyburzenia obiektu i budowy w tym miejscu nowego budynku z funkcją mieszkalną.

Nowy wieżowiec przy ul. Słowackiego. Wersja z zabudowanym parkingiem
Fot. Archiwum inwestora

Elektromontaż (który buduje właśnie nową siedzibę przy ul. Baczyńskiego) będzie jednak funkcjonował w starym budynku do czerwca 2022 r. Potem nowy właściciel zamierza budynek wyburzyć. O planach inwestora pisaliśmy szczegółowo TUTAJ.

Jedną z wersji nowej inwestycji jest zastąpienie wieżowca nowym, wysokim budynkiem mieszkalnym ale zabudowanie także placu przed wieżowcem. Parking, który tam się znajduje byłby przeniesiony wtedy na kondygnacje podziemne. Powstałaby w ten sposób pierzeja zabudowy przy ul. Słowackiego z funkcjami handlowo-usługowymi.

Powierzchnia działek, które należą do miasta to prawie 17 arów (z czego sam parking to prawie 15 arów), a działki, które chce oddać deweloper to niemal 38 arów.

Także i w tym wypadku część radnych miała wątpliwości co do opłacalności zamiany dla miasta, zwłaszcza, że tereny, które oferuje inwestor są dla niego zbędne, a dla miasta będą tylko generować dodatkowe koszty ich utrzymania. Jednak i w tym wypadku zamiana dokonałaby się z odpowiednią dopłatą po wycenie gruntów.

Ostatecznie przeważyła wizja powstania przy ul. Słowackiego zabudowy o wyższej jakości niż to co się tam obecnie znajduje, a także ożywiającej ten rejon miasta. Za uchwałą głosowało 19 radnych. Wstrzymały się cztery osoby: Jolanta Kaźmierczak, Marcin Deręgowski i Wiesław Ziemiński z PO oraz Danuta Solarz z PiS. Trzech radnych było przeciwL Jerzy Jęczmienionka i Mateusz Szpyrka z PiS oraz przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec z PO.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4