E. Leniart doprowadziła do rozmów z inwestorami. Powstaną zielone bulwary

KATEGORIA: POLITYKA / 24 marca 2021

Tak szerokie bulwary mają powstać nad Wisłokiem.
Wizualizacja: architekt Robert Szular

Park o długości ponad kilometra i szerokości blisko 100 metrów powstanie na nabrzeżu Wisłoka wzdłuż zaplanowanej już zabudowy mieszkalnej przy ul. Podwisłocze. Konkurs na zaprojektowanie terenów zielonych zorganizuje ratusz, zaś współfinansowanie przedsięwzięcia zadeklarowali przedsiębiorcy realizujący swoje inwestycje w sąsiedztwie przyszłych bulwarów.

Wszystko dzięki staraniom kandydatki na prezydenta Rzeszowa wojewody Ewy Leniart, która zainicjowała rozmowy pomiędzy Urzędem Miasta a deweloperami, z których część ma już wydane decyzje administracyjne na inwestycje przez poprzednie władze miasta. Jej celem, jak wyjaśniła na dzisiejszej prezentacji koncepcji bulwarów, była troska o przestrzeń do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Rzeszowa.

– Zielony ład miejski to fundament mojej wizji miasta, a podstawą tego ładu jest interes mieszkańców. Rzeszowianie potrzebują zielonej przestrzeni, zwłaszcza nad Wisłokiem, gdzie od pokoleń spędzają wolny czas i aktywnie wypoczywają. To zielone serce naszego miasta, dlatego musimy je objąć szczególną troską – powiedziała Ewa Leniart na dzisiejszej prezentacji koncepcji bulwarów. – Niezależnie od podjętych przez poprzednie władze miasta decyzji pozwalających na zabudowę tej części Podwisłocza, trzeba zapewnić mieszkańcom jak najwięcej terenów zielonych. Cieszę się, że mnie i prezydentowi udało się w tej sprawie uczynić pierwszy, realny krok, bo liczą się czyny, nie słowa. Jako prezydent Rzeszowa dopilnuję, aby każda rozmowa o przyszłych inwestycjach mieszkaniowych zawsze zaczynała się od planowania zieleni wokół projektowanych budynków, od zapewnienia miejsc do rekreacji i zabawy. Nowe mieszkania są potrzebne, ale rozwój Rzeszowa nie może odbywać się kosztem mieszkańców – podkreśliła Ewa Leniart.

Widok z góry części planowanej zabudowy deweloperskiej i bulwarów nad Wisłokiem.
Wizualizacja: architekt Robert Szular

Wojewoda zaproponowała budowę bulwarów o szerokości około 80-100 m, co wyraźnie kontrastuje z opinią jej kontrkandydata Konrada Fijołka, który parę miesięcy temu wyraził opinię, że pas zieleni nad Wisłokiem mógłby mieć 30 metrów szerokości lub nieco więcej. Co ciekawe, architekci współpracujący z deweloperami bez problemu przedstawili dziś koncepcję budowy wieżowców z bulwarami o szerokości zaproponowanej w początkowej fazie ustaleń przez wojewodę. Ustalenia bardzo dobrze ocenił prezydent Bajdak.

– Dziękuję Ewie Leniart za impuls do działania i jestem przekonany, że otwieramy nowy rozdział w relacjach miasta z inwestorami – powiedział pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak. – Deklaracje, które otrzymałem od deweloperów to pozytywny sygnał, ale za nim muszą pójść bardzo konkretne działania z ich strony. My już w przyszłym miesiącu ogłosimy konkurs na zaprojektowanie terenów zielonych w miejscu obecnych nieużytków wzdłuż nabrzeża Wisłoka. Środki na jego sfinansowanie są już przeze mnie zabezpieczone. Równocześnie podejmiemy niezbędne kroki umożliwiające wykup terenów pod budowę parku – dodał Marek Bajdak.

Rzeszowski SARP bardzo dobrze ocenia propozycję wojewody

Inicjatywę Ewy Leniart zaopiniowało rzeszowskie środowisko SARP skupiające architektów i urbanistów.

– W obliczu następujących zmian klimatycznych oraz ogromnego deficytu ogólnodostępnych urządzonych terenów zielonych w Rzeszowie przedstawiona nam do konsultacji propozycja wojewody Ewy Leniart, budowy bulwarów prawego brzegu Wisłoka o szerokości do 100 m jest inicjatywą wyznaczającą właściwy kierunek rozwoju miasta. Krytycznie oceniając dotychczasową politykę przestrzenną władz miasta, krytycznie oceniamy również planowanie miejskiej zielonej infrastruktury. Ogromne znaczenie mają zmiany struktury miasta na bardziej „zieloną”, przygotowania miasta na zmiany klimatyczne, coraz większe upały, okresy suszy czy gwałtowne opady – czytamy w zaprezentowanym podczas dzisiejszej prezentacji stanowisku Piotra Rzeźwickiego, prezesa rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Udział deweloperów w budowie bulwarów

W budowie bulwarów zadeklarowały swój udział co najmniej 3 spółki deweloperskie: Apklan, BC Development oraz NG Dzielnica Parkowa.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani, aby cały teren nabrzeża Wisłoka sąsiadujący z naszymi inwestycjami był zagospodarowany jako atrakcyjne bulwary. Posłużą one przecież zarówno ogółowi mieszkańców miasta, jak i podniosą prestiż naszych inwestycji. Dlatego jesteśmy otwarci na pomysł pani wojewody współfinansowania z miastem urządzenia tej zieleni skomentował nam propozycję Ewy Leniart Piotr Kawalec z firmy Apklan.

Tak może łącznie wyglądać panorama Nowego Miasta z realizowaną zabudową deweloperską oraz zaproponowanymi przez Ewę Leniart szerokimi bulwarami.
Wizualizacja: architekt Robert Szular

Pozostali inwestorzy wyrazili podobną opinię.

– Oczywiście chętnie zaangażujemy się, także finansowo w powstanie miejskich bulwarów. Mamy w tym terenie jeszcze niewielkie działki, które możemy przekazać miastu pod budowę parku. Chcielibyśmy w tym miejscu stworzyć nowy wizerunek wysokiego budownictwa w Rzeszowie, które będzie zrównoważone rozległymi terenami zielonymi i rekreacyjnymizapewnił z kolei Mariusz Cybulski.

W obszarze od Mostu Zamkowego na północy do sklepu Lidl i zabudowy szeregowej na południu działa 5 deweloperów procedując aż 7 projektów inwestycyjnych. Dla części z tych przedsięwzięć poprzednie władze miasta wydały już pozwolenia na budowę, a dla części prawomocne decyzje o warunkach zabudowy. Procedura jest na wcześniejszym etapie jeszcze w przypadku 3 inwestycji.

Powyższy stan powoduje, że obecny prezydent Marek Bajdak ma ograniczone możliwości w ustalaniu parametrów przestrzennych dla inwestycji przy ul. Podwisłocze jako całości. W rozmowach inwestorów z wojewodą i prezydentem zadeklarowali oni jednak możliwość pewnej korekty swoich projektów.

Przy takim zaawansowaniu części inwestycji pomysł Ewy Leniart stworzenia obszernego parku nad Wisłokiem jest obecnie ostatnią możliwością zrównoważenia tej zabudowy i zagospodarowania terenów prawego brzegu Wisłoka z myślą o rekreacji mieszkańców.

Red.

Ewa Leniart podczas konferencji prasowej na rzeszowskich bulwarach.
Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4