Za Galerią Rzeszów budują nowy przystanek kolejowy. W ramach PKA

KATEGORIA: INWESTYCJE / 16 maja 2022

Fot. Paweł Bialic

Trwają prace przy budowie przystanku kolejowego tuż za Galerią Rzeszów. Ma on obsługiwać połączenia realizowane w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) na trasie Rzeszów-Strzyżów.

Rzeszów Galeria już w budowie

W ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej powstanie 14 nowych, dodatkowych przystanków. Kilka z nich w samym Rzeszowie. Przypomnijmy, że równocześnie rozpoczęły się prace modernizacyjne na kolejowej trasie z Rzeszowa do Strzyżowa. Budowane mijanki zapewnią możliwość większej liczby połączeń, a nowe przystanki ułatwią dostęp do kolei.

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa nad Wisłokiem podróżni zyskają 5 dodatkowych przystanków. Dwa z nich powstaną w Rzeszowie, ostatnio uwagę rzeszowian przykuły prace przy budowie jednego z nich tuż za Galerią Rzeszów.

- Budowa przystanku Rzeszów Galeria ruszyła w kwietniu. Wykonawcy budują 100-metrowy peron, który dzięki pochylniom będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Prace budowlane potrwają do końca roku - informuje Piotr Hamarnik z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Drugi przystanek w Rzeszowie na trasie do Strzyżowa będzie zlokalizowany w rejonie osiedla Dąbrowskiego. Oprócz tego nowe obiekty przystankowe powstaną również w Lutoryżu, Żarnowej i Boguchwale.

Pociągi do Strzyżowa od października

Jeżeli chodzi o prace modernizacyjne na linii kolejowej 106, wiążą się one z budową dwóch mijanek na jednotorowej linii Rzeszów - Strzyżów nad Wisłokiem w miejscowościach Lutoryż oraz Glinik Charzewski. Mają one umożliwić sprawniejszy ruch pociągów i możliwość organizacji większej liczby połączeń.

Nowe rozwiązania zapewnią kursowanie pociągów aglomeracyjnych w szczycie komunikacyjnym co 30 minut i co 60 min. poza szczytem. Obsługę podróżnych ułatwi dodatkowy peron dla połączeń aglomeracyjnych na stacji Strzyżów nad Wisłokiem. Zakres prac na jednotorowej linii wymaga zmian w organizacji ruchu pociągów. Od 5 lutego dla pociągów Polregio przewidziano zastępczą komunikację autobusową na odcinku Rzeszów Główny – Strzyżów nad Wisłokiem. Taki stan rzeczy potrwa jeszcze przez kilka miesięcy.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują przywrócić ruch pociągów w kierunku Strzyżowa w październiku. Wszystkie prace budowlane zakończą się kilka tygodni później - zapowiada Piotr Hamarnik.

Oprócz pięciu nowych przystanków na linii Rzeszów Główny – Strzyżów, dostępność komunikacyjną zwiększą nowe obiekty również na innych trasach, z których korzysta PKA. Na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska, oprócz Rzeszowa Wschodniego i Rzeszowa Dworzysko, będą przystanki Rzeszów Północny oraz Sędziszów Małopolski Wschodni. W stronę Kolbuszowej powstaną Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Niwa oraz Kolbuszowa Górna.

PLK wybudują też blisko 5 km połączenie Rzeszowa z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na tej trasie będzie z kolei przystanek Park technologiczny.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, to zadanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 300 mln zł netto, które jest częścią szerszego projektu, realizowanego przez województwo podkarpackie. Dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 209,6 mln zł. Zakończenie prac planowane jest w trzecim kwartale 2023 r.

Wokul

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4