Kolejny międzynarodowy projekt RARR. Ma pomóc w integracji uchodźców

KATEGORIA: GOSPODARKA / 17 lipca 2023

Fot. Materiały RARR

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego w odpowiedzi na wybuch wojny na Ukrainie uruchomiła specjalny międzynarodowy projekt wsparcia w procesie integracji uchodźców. W inicjatywie biorą podmioty z 8 państw Europy, które mają doświadczenie w tego typu działaniach.

SIRM ma pomóc w integracji uchodźców

Projekt pod nazwą SIRM – Integracja społeczno-ekonomiczna uchodźców i migrantów zakłada współpracę instytucji publicznych z 8 krajów Europy celem udoskonalania programów wsparcia integracji migrantów, którzy trafili do nowego kraju i muszą odnaleźć się w całkowicie nowej rzeczywistości.

SIRM jest wspólną inicjatywą Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie w odpowiedzi na wybuch wojny w Ukrainie i fale uchodźców napływających do Polski, w tym na Podkarpacie.

Jak mówi nam Joanna Wojciechowska, główna specjalistka w Dziale Projektów i Programów Krajowych i Międzynarodowych Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, projekt ma być platformą do wypracowania jak najlepszych rozwiązań w kwestii tego jak powinien wyglądać proces integracji przybyszów z innych krajów.

- W owym czasie zaczęło powstawać mnóstwo programów i projektów na rzecz pomocy uchodźcom. Polska czy instytucje z województwa podkarpackiego nie miały wcześniej doświadczeń związanych z pomocą dla uchodźców stąd pomysł, aby przy współpracy zagranicznej spróbować tworzyć najbardziej odpowiednie rozwiązania - mówi Joanna Wojciechowska.

Oprócz RARR i rzeszowskiego ROPS-u, udział w projekcie biorą: miasto Sibenik (Chorwacja) miasto Brindisi (Włochy), słowacki region Preszów, oraz rumuński region Maramures, a także Uniwersytet Łotewski. Dobór partnerów nie był przypadkowy.

- Do projektu zostali zaangażowani partnerzy, na których sytuacja migracyjna ma bardzo duży wpływ i mają doświadczenia w tym zakresie. Partnerami projektu są na przykład: Region Preszowski ze Słowacji czy Region Maramuresz z Rumunii, które graniczą również z Ukrainą czy też Miasto Brindisi z Włoch, które ma wiele doświadczeń z zakresu wspierania migrantów/uchodźców, przybywających z Afryki - zaznacza Joanna Wojciechowska.

Funkcja partnera doradczego przypadła natomiast Uniwersytetowi Groningen z Holandii, którego doświadczona kadra ma wspierać uczestników projektu pod kątem merytorycznym.

Wieloaspektowa integracja

SIRM zakłada współpracę 8 podmiotów w celu wymiany doświadczeń i poprawy kluczowych dokumentów polityk w zakresie integracji społeczno-ekonomicznej obywateli państw trzecich, w tym uchodźców i migrantów. W przypadku Województwa Podkarpackiego jest to przede wszystkim Regionalny Program Operacyjny Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

- Projekt zapewnia wzajemną wymianę doświadczeń i ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat problemów i potrzeb migrantów oraz sposobów rozwiązywania problemów związanych z migracją - dodaje główna specjalistka w Dziale Projektów i Programów Krajowych i Międzynarodowych Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Jak czytamy na stronie projektu, ważnym zagadnieniem w obszarze integracji społecznej jest integracja społeczno-gospodarcza uchodźców i migrantów. Działania integracyjne tej grupy wymagają koordynacji wielu systemów, tj. ochrony zdrowia, polityki społecznej, edukacji czy rynku pracy. Każdy kraj boryka się z podobnymi problemami i wypracował własną ścieżkę wspierania uchodźców i migrantów, ale mimo tego, że zjawisko migracji jest powszechne w UE od wielu lat, żaden kraj/region nie wypracował idealnych narzędzi i polityk regionalnych, które pozwoliłyby mu w pełni poradzić sobie z tym problemem. Samodzielność obcokrajowców obniża koszty pobytu na terytorium UE i jest podstawowym warunkiem integracji. Projekt ma na celu wymianę dobrych praktyk w tym zakresie w wyniku czego każdy z partnerów ma możliwość modyfikowania/dostosowania kluczowych dokumentów polityk regionalnych/krajowych.

Fot. Materiały RARR

Pierwsze spotkanie i plan działania

Początkiem lipca w Rzeszowie odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich partnerów.

- Podczas pierwszego dnia partnerzy wymieniali się doświadczeniami w zakresie wspierania cudzoziemców na rynku pracy. Prezentowano rozwiązania funkcjonujące w ich regionach i krajach. Drugiego dnia w ramach wizyty studyjnej partnerstwo uczestniczyło w spotkaniach w RARR, Podkarpackim Centrum Cudzoziemców prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie oraz w ośrodku wspierania uchodźców prowadzonym przez Centrum Rozwoju Psychofizycznego TUTU - informuje Joanna Wojciechowska z RARR.

W dalszej kolejności planowane są działania, które pogłębią wiedzę i doświadczenia dotyczące rozwiązań na rzecz uchodźców. Mowa tu o spotkaniach międzynarodowych we wszystkich krajach partnerskich, warsztatach i spotkaniach regionalnych grup interesariuszy, wizytach studyjnych, wymianie dobrych praktyk, pracy w zakresie poprawy instrumentów polityk, tworzeniu lub dostosowaniu rozwiązań pomocowych na rzecz cudzoziemców.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa 2021-2027. Budżet wynosi 1,78 mln euro, w tym środki ze strony RARR 288 tys. euro. Pierwsze działania w ramach SIRM rozpoczęto 1 marca tego roku. Zakończenie projektu planowane jest na luty 2027 roku.

Karol Woliński

Fot. Materiały RARR

Fot. Materiały RARR

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4