Grupa PGE odchodzi od węgla. Spółka inwestuje w transformację energetyczną

KATEGORIA: GOSPODARKA / 12 grudnia 2023

Fot. PGE Energia Ciepła S.A.

Grupa PGE sukcesywnie przeprowadza transformację energetyczną, której głównym założeniem jest odejście od węgla i neutralność klimatyczna. W ciągu najbliższych lat gigant w branży energetycznej planuje zrezygnować z węgla w systemie ciepłownictwa.

Transformacja energetyczna

O strategii Polskiej Grupy Energetycznej dotyczącej transformacji energetycznej w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” mówił niedawno prezes spółki Wojciech Dąbrowski. Jak podkreśla, od 2020 roku spółka realizuje strategię zakładającą odejście od węgla i neutralność klimatyczną do 2050 roku. Dużo wcześniej bo w 2030 rok gigant w branży energetycznej chce odejść od węgla w systemie ciepłownictwa.

- Dzisiaj otwieramy, jedną po drugiej, nowoczesne elektrociepłownie, które już nie będą opalane węglem, np. w Zgierzu, gdzie przez 60 lat był to węgiel brunatny dowożony ciężarówkami z Bełchatowa. Dzisiaj jest tam nowoczesna elektrociepłownia na silniki gazowe. Aby to się stało, musiała zapaść decyzja o takiej inwestycji. Podjęliśmy ją w 2019 r., a teraz zbieramy tego owoce. Inwestycje w niskoemisyjne źródła dotyczą takich elektrociepłowni, jak EC w Bydgoszczy, Kielcach, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Rzeszowie, w Siechnicach koło Wrocławia i na osiedlu Wrocław-Zawidawie. To efekty decyzji podjętych za czasów, kiedy byłem jeszcze prezesem zarządu PGE Energia Ciepła - powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Wojciech Dąbrowski.

Prezes Grupy PGE - Wojciech Dąbrowski
Fot. Karol Woliński

Przypomnijmy, że rzeszowska Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w ostatnich latach zrealizowała kilka ważnych inwestycji służących transformacji energetycznej. Mowa tu o budowie Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii, czyli mówiąc potocznie spalarni śmieci oddanej do użytku w 2018 roku. W poprzednim roku rozpoczęła się budowa drugiej linii technologicznej, która zwiększy wydajność instalacji. Łącznie ITPOE będzie w stanie przetwarzać 180 tys. odpadów rocznie.

W Rzeszowie trwa też budowa nowoczesnej kotłowni gazowej, która będzie źródłem rezerwowo – szczytowym, wyposażonym w nowoczesne urządzenia zapewniające wysoką sprawność przetwarzania energii paliwa w ciepło przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności.

Konieczne wydzielenie aktywów węglowych

Wojciech Dąbrowski w wywiadzie dla „Rz” wskazywał na rosnące koszty energii z węgla z uwagi na wysokie stawki za uprawnienia do emisji CO2. Dodał, że do przeprowadzenia transformacji energetycznej konieczne będzie wydzielenie aktywów węglowych ze spółek skarbu państwa do jednego podmiotu, który ma nimi zarządzać.

- Pojawiły się inne pomysły na wydzielenie aktywów węglowych, m.in. aby stworzyć z elektrowni węglowych osobne spółki, by mogły ze sobą konkurować. Jednak, naszym zdaniem, to szybka ścieżka do redukcji mocy elektrowni węglowych. Jeśli to będzie jeden podmiot, to te elektrownie będą mogły być efektywniej zarządzane. To jest niezbędne, aby utrzymać stabilne moce do produkcji energii - stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Natomiast za błędną koncepcję prezes uważa pomysły dotyczące wydzielenie dystrybucji ponieważ jego zdaniem finansowanie rozwoju sieci w grupach energetycznych może być znacznie bardziej efektywne.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4