Klinika gruźlicy opuści pałacyk. Znamy oferty na budowę nowego szpitala

KATEGORIA: INWESTYCJE / 11 czerwca 2019

Wizualizacja nowego skrzydła Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc
Fot. Materiały Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1/Autorska Pracownia Projektowa Arch. Iwona Matlingiewicz

To kolejny krok do polepszenia warunków leczenia pacjentów Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc, obecnie mieszczącej się w zabytkowym pałacu Jędrzejowiczów, którego stan mówiąc delikatnie nie jest najlepszy. W poniedziałek otwarto oferty w przetargu na I etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (PCChP). Chodzi o dobudowę nowego skrzydła do budynku PCChP położonego przy ul. Lubelskiej. Umowa na dofinansowanie tej inwestycji została podpisana w grudniu przez samorząd województwa i dyrekcję placówki. Jej realizacja pozwoli całkowicie przenieść pacjentów z wspomnianego pałacu do nowego obiektu.

W przetargu zgłosiło się pięć firm. Poznaliśmy też kwotę jaką chce przeznaczyć na inwestycję zamawiający, czyli Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1, w skład którego wchodzi PCChP. To 37 mln 77 tys. zł.

Najdroższe oferty złożyły firmy Warbud S.A. z Warszawy – ponad 44, 6 mln zł oraz konsorcjum spółki Strabag z Pruszkowa i niemieckiego Ed Zueblin ze Stuttgartu – przeszło 41,5 mln zł. Taniej wyceniły budowę Budimex z Warszawy – ponad 39,6 mln zł oraz kolejne konsorcjum, tym razem podkarpackich firm Karpat-Bud i Best Construction z Rogoźnicy – przeszło 39,2 mln zł.

Najtańszą ofertę złożyła firma Erbud S.A. z Warszawy – 35 mln 587 tys. zł. I to ona ma szansę na podpisanie umowy jeśli jej oferta będzie poprawna pod względem formalnym. Jako ciekawostkę dodajmy, że Erbud jest obecnie wykonawcą hotelu Holiday Inn Express, który powstaje w sąsiedztwie Portu Lotniczego w Jasionce.

Wszystkie firmy startujące w przetargu zadeklarowały 7-letni okres gwarancji i termin realizacji w ciągu 20 miesięcy.

Obecny etap inwestycji obejmuje rozbudowę istniejącego budynku o pięciokondygnacyjny segment D i część segmentu B. Przebudowane będą też piwnice w segmencie C z węzłem cieplnym. Wśród inwestycji towarzyszących ma powstać również zjazd do ul. Lubelskiej, ponieważ obecny dojazd do obiektu jest możliwy tylko od strony ul. Rycerskiej i Partyzantów.

Oficjalna nazwa projektu, z którego będzie realizowana inwestycja to „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją”. Jego dokładna wartość to 45,9 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO na lata 2014-2020 wyniesie 38,6 mln zł.

Red.

Wizualizacja nowego skrzydła Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc - widok od strony ul. Lubelskiej
Fot. Materiały Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1/Autorska Pracownia Projektowa Arch. Iwona Matlingiewicz

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4