Dworzec PKS zyska nowe oblicze? Koncepcja ma być pokazana po wakacjach

KATEGORIA: INWESTYCJE / 16 lipca 2019

Fot. Paweł Bialic

Jak ostatnio informowaliśmy TUTAJ, wkrótce remont i modernizacja czeka budynek dworca kolejowego Rzeszów Główny (na razie toczą się już prace przy przebudowie części infrastrukturalnej stacji). Przed budynkiem dworca ma z kolei powstać Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne (RCK), obejmujące parking dla samochodów i postój taksówek przeniesione pod ziemię oraz przystanki komunikacji miejskiej i dalekobieżnej na poziomie gruntu. Wykonawca obu tych inwestycji ma być wyłoniony w ramach jednego postępowania przetargowego. Tak zakłada porozumienie PKP S.A. i władz miasta, które jeszcze w lipcu ma przybrać postać formalnej umowy. Modernizacja terenów przydworcowych nie obejmie niestety dworca autobusowego przy ul. Grottgera, który jest w posiadaniu PKS w Rzeszowie S.A.

Rewitalizacja dworca głównego PKS Rzeszów znajdującego się przy ul. Grottgera, to temat szeroko komentowany już od wielu lat. Dworzec jaki jest każdy widzi – wymaga gruntownej przebudowy, o której słyszy się już od dawna, jednak z dotychczasowych zapowiedzi zbyt wiele nie wynikło. Rzeszów oczywiście może już pochwalić się nowoczesnym dworcem, ale tym lokalnym przy ul. Towarnickiego pod wiaduktem Śląskim, wyremontowanym przez miasto z udziałem środków unijnych. Na razie korzysta z niego kilkanaście firm przewozowych (w tym m.in. FlixBus oraz po części Marcel, który zapowiada całkowitą przeprowadzkę na ten dworzec do końca roku), a także autobusy komunikacji miejskiej. Jednak jeden z największych regionalnych przewoźników czyli PKS Rzeszów wciąż użytkuje własny dworzec, będący jednak dzisiaj raczej symbolem zeszłej epoki.

W ostatnich latach zapowiadano przebudowę dworca PKS w ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, jednak strony uczestniczące w tej inwestycji, czyli władze Rzeszowa, PKP oraz PKS Rzeszów nie doszły do porozumienia i ostatecznie RCK będzie realizowane tylko przez PKP i miasto. Mimo to, władze spółki przewozowej wciąż nie rezygnują z poprawienia stanu dworca, o czym poinformował nas prezes zarządu PKS w Rzeszowie S.A.

- Remont dworca to oczywiście wciąż dla nas bardzo ważna sprawa. Po wakacjach chcemy przedstawić władzom Rzeszowa koncepcję architektoniczną przebudowy dworca i następnie trzeba będzie znaleźć inwestora, z którym chcielibyśmy wspólnie zrealizować tę przebudowę – powiedział prezes Piotr Klimczak, który dodał również, że pierwsze wstępne rozmowy z potencjalnymi inwestorami zostały już podjęte.

PKS Rzeszów musi szukać prywatnego inwestora, ponieważ jak podkreślił prezes Klimczak, spółka nie może tak jak miasto Rzeszów czy PKP liczyć na dofinansowanie ze środków europejskich. Dlatego konieczne będzie znalezienie partnera współfinansującego inwestycję.

Na razie nie znamy szczegółów dotyczących możliwych kosztów oraz terminów przebudowy dworca. Zostaną prawdopodobnie ujawnione wraz z przedstawieniem koncepcji, czyli po wakacjach.

Wiadomo jednak o innej inwestycji związanej z dworcem, której realizacja nastąpi już w najbliższych miesiącach. Właściciel PKS Rzeszów, czyli Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” w ramach projektu unijnego związanego z Międzygminną Komunikacją Samochodową (MKS) zbuduje m.in. system zarządzania ruchem wraz z funkcją informacji pasażerskiej, który ma być kompatybilny z systemem jaki już od kilku lat działa w mieście Rzeszowie i znany jest z autobusów obsługiwanych przez MPK.

W ramach projektu przewidziano m.in. montaż tablic informacyjnych na dachu i wewnątrz dworca głównego PKS w Rzeszowie przy ul. Grottgera, tabliczek stanowiskowych z ekranami LCD, systemu nagłośnienia na dworcu i trzech infokiosków. Na dworcu powstanie też centrum zarządzania ruchem.

Projekt jest ważny dla poprawy jakości komunikacji autobusowej mieszkańców 9 podrzeszowskich gmin: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Krasne, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn, które tworzą Związek Gmin „PKS”.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4