Ziobro o budowie sądu i oddaniu miastu zamku. Ferenc wsparł Warchoła

KATEGORIA: POLITYKA / 23 września 2019

Tadeusz Ferenc, Zbigniew Ziobro i Marcin Warchoł
Fot. Paweł Bialic

Procedury związane z budową w Rzeszowie nowej siedziby Sądu Okręgowego i oddania pod zarząd miasta Zamku Lubomirskich ruszyły i do końca października mają zostać przedstawione wartości obu nieruchomości. Oprócz tego rozpoczęto już badania geologiczne na terenie przy ul. Dołowej gdzie miałby stanąć nowy gmach Sądu Okręgowego. Takie informacje przedstawili w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, którzy wspólnie wzięli udział w konferencji prasowej przed gmachem obecnej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

- Po podpisaniu listu intencyjnego dwa tygodnie temu, zostały zlecone operaty szacunkowe obu nieruchomości, które będą gotowe do końca października. Rozpoczęły się również badania geologiczne działki, gdzie ma stanąć nowa siedziba sądu - mówił Marcin Warchoł dziękując ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze za pozytywną decyzję w sprawie nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Wiceminister dodał, że sześciu ministrów sprawiedliwości nie potrafiło podjąć decyzji w sprawie nowej siedziby sądu. - My to zrobiliśmy. To się nazywa dobra zmiana – podkreślił.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł
Fot. Paweł Bialic

Sam Zbigniew Ziobro ma szczególny stosunek do Zamku Lubomirskich z uwagi na to, że w czasach stalinizmu jego dziadek Ryszard Kornicki, szef kontrwywiadu AK okręgu przemyskiego i szef tamtejszego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, był przetrzymywany i torturowany w pomieszczeniach Zamku Lubomirskich, który pełnił wtedy funkcję więzienia.

- Mam nadzieję, że charakter tego obiektu z przeszłości będzie uwzględniał również te trudne wspomnienia ludzi, którzy patrzyli na to miejsce jak na miejsce symbolizujące strach i przerażenie. Wierzymy również, że nowy obiekt Sądu Okręgowego pomoże w funkcjonowaniu sprawnego i nowoczesnego sądownictwa w Rzeszowie - mówił Zbigniew Ziobro.

Fot. Paweł Bialic

Zadowolenia z faktu rozpoczęcia procedur związanych z budową nowego Sądu Okręgowego w Rzeszowie nie krył również prezydent Tadeusz Ferenc.

- Są to konkretne decyzje i jestem przekonany, że temat nabierze teraz szybkiego tempa działania i nowy budynek sądu zostanie postawiony, a zamek będzie służył mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia - mówił Tadeusz Ferenc, który dziękując przedstawicielom Ministerstwa Sprawiedliwości wspomniał również o zbliżających się wyborach parlamentarnych i kandydaturze wiceministra Marcina Warchoła, który startuje z ostatniego, 30 miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim.

Fot. Paweł Bialic

- Serdeczne dziękuję ministrowi Warchołowi, który startuje w wyborach z naszego terenu. Dodam, że pan minister Warchoł jest z Podkarpacia, a więc będzie dobrze reprezentował ziemię rzeszowską i całe Podkarpacie - powiedział Tadeusz Ferenc.

To może być dla wielu zaskakująca deklaracja. Przypomnijmy, że prezydent Rzeszowa mógł być przecież rywalem ministra Warchoła startując z list Koalicji Obywatelskiej, jednak jak wiadomo zrezygnował z udziału w wyborach do Sejmu tłumacząc, że tego wymagali od niego mieszkańcy Rzeszowa. Dobre relacje Tadeusza Ferenca z wiceministrem Warchołem nie są jednak tajemnicą mając w pamięci wspomniane już podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy sądu czy zwrócenie się o „pomoc” przez rzeszowski ratusz do wiceministra sprawiedliwości, w sprawie renowacji nawierzchni przy ul. Mickiewicza.

Kończąc swą wizytę obaj ministrowie w towarzystwie prezydenta Rzeszowa oraz pracowników sądu i IPN zwiedzili podziemia Zamku Lubomirskich.

Przypomnijmy, że list intencyjny w sprawie budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego na działce przy ul. Dołowej, którą odda na ten cel miasto i przekazania przez resort sprawiedliwości Zamku Lubomirskich miastu pod przeznaczenie na działalność kulturalną podpisano 9 września. Po listem swoje podpisy złożyli wiceminister Marcin Warchoł, prezydent Tadeusz Ferenc oraz prezesi rzeszowskich sądów. Samo porozumienie nie zawierało jednak żadnych szczegółów dotyczących kosztów budowy, podziału kosztów czy jakichkolwiek terminów. Po poniedziałkowej konferencji wiemy odrobinę więcej, a dalsze szczegóły, jak zapowiedział minister Warchoł poznamy prawdopodobnie w październiku, gdy zakończą się wyceny nieruchomości.

- Nowy budynek jest dla Sądu Okręgowego w Rzeszowie niezbędny. Już dziś niektóre rozprawy muszą się odbywać w gmachu Sądu Rejonowego - zaznacza Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4