2. Dzień Kongresu 590. Morawiecki o pułapkach rozwoju polskiej gospodarki

KATEGORIA: POLITYKA / 8 października 2019

Premier RP Mateusz Morawiecki
Fot. Paweł Bialic

Głównym elementem drugiego dnia Kongresu 590 organizowanego w podrzeszowskiej Jasionce było wystąpienie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Ponad półgodzinne przemówienie dotyczyło w zdecydowanej większości tempa polskiego rozwoju gospodarczego.

- Będziemy robić wszystko, aby wspierać polskich konsumentów, przedsiębiorców, producentów i polskie środowisko, bo to jest w naszym interesie - deklarował Mateusz Morawiecki podczas Kongresu 590.

W słowach skierowanych do uczestników imprezy premier Morawiecki wskazywał przede wszystkim na działania polskiego rządu w sprawie pułapek, które są zagrożeniem dla rozwoju krajowej gospodarki. Elementy, które negatywnie wpływają na wzrost gospodarczy zostały wskazane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do Roku 2020, przyjętej w lutym 2016 roku i będącej rozwinięciem tzw. Planu Morawieckiego. Wśród nich znalazły się: pułapka demograficzna, pułapka słabości instytucji, pułapka przeciętnej jakości produktów, pułapka braku równowagi jeżeli chodzi o udział kapitału zagranicznego oraz pułapka średniego dochodu. Jak sam powiedział premier Morawiecki, podczas Kongresu 590 nadszedł czas na sprawozdanie z działalności polskich władz dotyczącej zmniejszania wpływu tych elementów na tempo rozwoju gospodarki.

Według Mateusza Morawieckiego w ostatnich latach sytuacja demograficzna wydaje się poprawiać, a wpływ na to miały mieć działania rządu dotyczące pomocy polskim rodzinom.

- Postaraliśmy się w tej dziedzinie zmienić politykę w sposób fundamentalny i zrobiliśmy to przeznaczając kilkadziesiąt miliardów złotych na politykę prorodzinną - mówił Mateusz Morawiecki, powołując się na statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. Według danych przedstawionych przez premiera, GUS przewidywał w 2014 roku, że w 2018 urodzi się w Polsce 340 tys. dzieci, a liczba ta okazała się o 50 tys. większa. Jak zaznaczył premier Morawiecki sprawa demografii to również wyjazdy Polaków zagranicę i każdy przyszły rząd ma obowiązek tworzyć takie warunki życia, aby Polacy wracali do kraju.

Druga pułapka wskazana przez premiera była związana z niebezpiecznie dużym udziałem zagranicznego kapitału w polskiej gospodarce. Morawiecki przywoływał opinie zagranicznych ekspertów od spraw gospodarczych, którzy wskazywali, że nasza gospodarka jest wręcz uzależniona od obcego kapitału.

- Pewnych procesów nie odwrócimy, święte prawo własności obowiązuje, zagraniczny kapitał już u nas jest i dalej go przyciągamy. Ale rząd Prawa i Sprawiedliwości przyciąga amerykański, japoński lub inne kapitały pod dwoma warunkami – płacenia u nas podatków i po drugie - są to zasadniczo inwestycje greenfieldowe (realizowane na terenie dotychczas niezabudowanym i bez infrastruktury, najczęściej dotychczas rolniczym, leśnym czy rekreacyjnym - dop. red.) - mówił premier.

Mateusz Morawiecki mówił także o polskich firmach wskazując na to, że obecnie nie ma tendencji aby wyprzedawać polski kapitał i rząd kładzie nacisk na rozwój rodzimych przedsiębiorców. Według Morawieckiego Polacy w ostatnich latach wreszcie zaczęli gromadzić pieniądze w ramach oszczędności i to, że jest już więcej osób, które odkłada choćby drobne pieniądze, niż tych, którzy nie są w stanie nic oszczędzać jest „przewrotem kopernikańskim”.

W kwestii słabości polskich instytucji premier Morawiecki mocno zaznaczał rolę udrożnienia systemu podatkowego i likwidację luk podatkowych.

- Usprawnienie naszego systemu podatkowego jest tym mitycznym Atlasem, który dźwiga wzrost gospodarczy - stwierdził Mateusz Morawiecki. Podał też jako przykład I Rzeczpospolitą, która upadła m.in. z powodu niewydolnego systemu fiskalnego.

Premier wskazywał również na inne kraje, które świetnie się rozwijały w ostatnim stuleciu i przedstawił jeden wspólny mianownik ich rozwoju – wsparcie rodzimych przedsiębiorców przez państwo. Według Morawieckiego wersja władzy, która jest tylko nocnym stróżem jeżeli chodzi o funkcjonowanie przedsiębiorców jest niedojrzała.

Zdaniem Morawieckiego szansą na wzrost jakości produktów i usług wytwarzanych przez polskie firmy, jest obecnie trwająca na świecie rewolucja cyfrowa.

- Sztuczna inteligencja, Big data, technologie chmurowe, dzisiaj śmiało wchodzimy w ten świat. Po raz pierwszy możemy przeskoczyć pewne etapy rozwoju gospodarczego, aby za kilka lub kilkanaście lat rzeczywiście to nasi przedsiębiorcy dzięki tym rozwiązaniom ustanawiali wyższe marże - stwierdził prezes Rady Ministrów.

Jak stwierdził premier, pojawiają się pierwsze również oznaki odwracania trendów migracyjnych i możliwym powodem takiej sytuacji była działalność na rzecz wzrostu płac.

- Wciąż zarabiamy mniej niż nasi zachodni sąsiedzi, stąd trendy emigracyjne choć udaje nam się je odwracać i jak zauważył brytyjski urząd statystyczny, ostatnio spadła liczba Polaków na wyspach o około 100 tys. Nie wiem czy można marzyć, że wszyscy wrócili do kraju, ale jestem przekonany, że po raz pierwszy ten trend się odwraca - powiedział Morawiecki.

Wśród działań polskiego rządu, które miały pozytywnie wpływać na wzrost wynagrodzeń w Polsce premier wymienił m.in. szybszy wzrost płacy minimalnej, obniżenie podatku CIT, czy niższy ZUS.

Podsumowując swoje wystąpienie premier Morawiecki przedstawił statystki wskazujące na dobre tempo wzrostu gospodarczego Polski.

- Polska ma jeden z najsilniejszych wzrostów gospodarczych na świecie. Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mamy mieć najszybszy wzrost gospodarczy w 2019 i 2020 roku, wśród krajów tej organizacji. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego należymy do 22 najsilniejszych krajów pod względem gospodarczym - przypominał premier Morawiecki.

Przed wystąpieniem premiera na sali plenarnej G2A Arena, które Mateusz Morawiecki wygłosił w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, szef polskiego rządu spotkał się na zamkniętym spotkaniu z przedsiębiorcami.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4