Warchoł i Ferenc znów współpracują. Pomoc dla strażaków i szpitala

KATEGORIA: POLITYKA / 9 października 2019

Fot. Karol Woliński

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł współpracują przy kolejnej inicjatywie. Tym razem chodzi o pomoc finansową dla miejskiego szpitala oraz ochotniczych jednostek straży pożarnej. Łączne około 600 tys. zł zostanie przekazane Szpitalowi Miejskiemu w Rzeszowie oraz jednostkom OSP w Budziwoju i Wilkowyi w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Porozumienie w sprawie przekazania środków zostało w środę podpisane przez prezydenta Tadeusza Ferenca i wiceministra Marcina Warchoła w rzeszowskim ratuszu.

Fundusz Sprawiedliwości jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości. Środki na realizację funduszu są pozyskiwane w ramach zadośćuczynienia dla ofiar wypadków drogowych i innych przestępstw. Sądy orzekają tzw. nawiązki na rzecz Funduszu wobec osób, które popełniły przestępstwo. W ramach tego funduszu Ministerstwo Sprawiedliwości przekaże 500 tys. zł Szpitalowi Miejskiemu w Rzeszowie na zakup dwóch ultrasonografów, które mają pomóc w diagnostyce pacjentów.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł
Fot. Karol Woliński

- Dwa nowoczesne ultrasonografy, które trzeba podkreślić, że szybko się zużywają, trafią do szpitala, który przyjmuje rocznie na izbie przyjęć 13 tys. pacjentów. Ten sprzęt powinien być jak najlepszy, ponieważ od dobrej diagnozy zależy później leczenie i zdrowie pacjenta - mówił w środę Marcin Warchoł.

Według dyrektora Szpitala Miejskiego w Rzeszowie, Grzegorza Materny, sprzęt zakupiony ze środków przekazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości będzie służył w dwóch sekcjach szpitala.

- Pierwszy aparat pomoże nam odtworzyć i stworzyć tzw. diagnostykę przedoperacyjną, pacjent będzie nim diagnozowany w obszarze izby przyjęć i centralnej pracowni USG. Drugi aparat trafi natomiast do sekcji śródoperacyjnej, gdzie w trakcie zabiegu będzie można zdiagnozować jak mocno uszkodzone są narządy - stwierdził dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie, Grzegorz Materna.

Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

Pomoc ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości jest również zarezerwowana dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Dwie rzeszowskie jednostki OSP znajdujące się na Budziwoju i Wilkowyi otrzymają 90 tys. zł na zakup nowego sprzętu.

- Dwie wyróżniające się jednostki straży pożarnej otrzymają od nas pieniądze na zakup nowego sprzętu, potrzebnego do ratowania ofiar wypadków drogowych. Często są pierwsi na miejscu zdarzenia, przed pogotowiem i zdarza się często decydują o ratunku ludzkiego życia - mówił Marcin Warchoł.

Fot. Karol Woliński

Podziękowania dla ministra Warchoła oraz prezydenta Ferenca przekazali sami strażacy jednostek OSP wręczając pamiątkowe statuetki. Prezes zarządu OSP Budziwój Piotr Szczypek stwierdził że, zakup nowego sprzętu pomoże w jeszcze sprawniejszej pomocy poszkodowanym.

- Te środki przyczynią się do polepszenia naszej bazy sprzętowej i bezpośrednio na niesienie pomocy mieszkańcom naszego miasta. Im lepszy sprzęt tym OSP jest częściej wzywana do różnego rodzaju zdarzeń. Jesteśmy dzięki temu szybciej na miejscu i możemy uratować niejednokrotnie życie mieszkańców - mówił Piotr Szczypek.

Prezes zarządu OSP Budziwój Piotr Szczypek
Fot. Karol Woliński

Jak poinformował wiceminister Marcin Warchoł, środki przekazane w ramach podpisanego w środę porozumienia znajdą się na koncie miasta w ciągu maksymalnie 10 dni od podpisania umowy. Następnie ratusz będzie musiał zorganizować przetarg i dokonać zakupu sprzętu, który później zostanie przekazany wskazanym jednostkom.

Prezydent Tadeusz Ferenc stwierdził podczas konferencji prasowej, że podpisanie dzisiejszego porozumienia to nie koniec dalszych starań władz Rzeszowa o kolejne środki finansowe.

- Nie ukrywam, że będziemy aplikować o kolejne dodatkowe pieniądze, łatwo się je zdobywa jeżeli mamy takich ambasadorów jak minister Warchoł - mówił Tadeusz Ferenc kierując wzrok na wiceministra sprawiedliwości, który jak wiadomo startuje w zbliżających się wyborach parlamentarnych z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim. Wiceminister Warchoł nie był dłużny jeżeli chodzi o uprzejmości i pochwalił prezydenta Rzeszowa za dużą aktywność jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków na to, aby Rzeszów się rozwijał.

Fot. Karol Woliński

Przypomnijmy, że aktywna i dla wielu zaskakująca współpraca zastępcy ministra Zbigniewa Ziobry w rządzie PiS z wywodzącym się z SLD Tadeuszem Ferencem zaczęła się przy okazji listu intencyjnego dotyczącego budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego, i przekazania na rzecz miasta obecnej jego siedziby - Zamku Lubomirskich. Potem Rzeszów odwiedził sam szef resortu sprawiedliwości, wspierając kampanię swojego zastępcy. U ich boku ponownie pojawił się prezydent Rzeszowa.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4