Święto Niepodległości w Rzeszowie. Odsłonięcie pomnika, bieg, koncerty

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 7 listopada 2019

W tym roku jednym z głównych punktów obchodów Święta Niepodległości będzie uroczyste odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanął na pl. Wolności pod koniec lipca 2019 r.
Fot. Paweł Bialic

Po raz 101 obchodzić będziemy w tym roku rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W związku z tym, w poniedziałek, 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Tego roku w Rzeszowie uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę suwerenności będą szczególne, ponieważ świętować będziemy po raz pierwszy w innym miejscu, na Placu Wolności gdzie uroczyście odsłonięty zostanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego – uznawanego z jednego z ojców polskiej niepodległości.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie rozpoczną się mszą świętą o godzinie 10.00 w Kościele Farnym. Następnie uczestnicy uroczystości przeniosą się na pl. Wolności, gdzie o 11.45 Dowódca Garnizonu Rzeszów złoży meldunek, odśpiewany zostanie Hymn Państwowy i podniesiona Flaga Państwowa.

Jednym z głównych punktów obchodów Święta Niepodległości będzie oczywiście odsłonięcie i poświęcenie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanął na pl. Wolności pod koniec lipca 2019 r. Swoje wystąpienia wygłoszą prezes Zarządu Komitetu Budowy Pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie Dariusz Zięba, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezydent miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc. W planie uroczystości jest również odczytanie Apelu Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców oraz odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie zakończy defilada.

Start 7. PKO Biegu Niepodległości w 2018 r., w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

Dla osób, które zechcą świętować rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości na sportowo, dobrym wyborem będzie oczywiście 7. PKO Bieg Niepodległości ulicami Rzeszowa, w którym udział weźmie ponad 2 tys. uczestników. Początek biegu zaplanowano na godzinę 11.11, start spod okolic Centrum Handlowego Plaza w Rzeszowie przy Al. Rejtana.

Później o godzinie 15.00 na rzeszowskim Rynku odbędzie się koncert pt. „Rzeszów Śpiewa Patriotycznie”, podczas którego będzie można usłyszeć najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne. Rozdawane będą śpiewniki, dzięki udział w śpiewaniu będą mogli wziąć również mieszkańcy Rzeszowa.

Przypominamy, że wydarzenia związane ze świętem niepodległości w Rzeszowie rozpoczną się już 10 listopada (niedziela), kiedy to odbędzie się piknik „Służymy Niepodległej” organizowany na terenie 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich przy ul. Lwowskiej 5. W programie znajdzie się m.in. pokaz sprzętu wojskowego, występy artystyczne oraz odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego Marsz I Brygady. Piknik rozpocznie się o godzinie 11.00, a odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej WP zaplanowano na godzinę 15.00.

O godzinie 17.00, 10 listopada będziecie mogli wybrać się na koncert pt. „Zakazane Piosenki” w wykonaniu Solistów i Reprezentacyjnej Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, wraz z zespołem muzycznym pod kierownictwem Tomasza Filipczaka. W czasie koncertu będzie można usłyszeć pieśni znane z filmu pt. „Zakazane Piosenki” czyli „Warszawo ma” i „Siekiera, motyka” oraz pieśni wojskowe, patriotyczne, czy legionowe. Zakazanych piosenek będzie można posłuchać w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy. Wstęp wolny.

Świętować będziemy mogli jeszcze we wtorek po Święcie Niepodległości, czyli 12 listopada, o godzinie 18.00 w Kinie „Zorza”. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na projekcję filmu „Niepodległość”, pokazującego polską drogę do odzyskania wolności po 123 latach zaborów. Na ekranie będzie można zobaczyć polskich ojców niepodległości z Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim i Ignacym Paderewskim na czele. Oprócz tego po raz pierwszy zostaną pokazane w kolorze ujęcia polskich ulic z okresu walki o niepodległość oraz fragmenty obrazujące codzienne życie Polaków w tamtym czasie. Bezpłatne wejściówki na seans można odebrać w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul Słowackiego 18. Dostępność biletów można sprawdzić pod numerem telefonu 17 86 06 054.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4