2021 - to był ciekawy rok w Rzeszowie. Zobacz go na ZDJĘCIACH jeszcze raz!

KATEGORIA: FOTORELACJE / 31 grudnia 2021

Fot. Paweł Bialic

Kończący się rok 2021 był dla mieszkańców Rzeszowa bardzo intensywny. Rezygnacja prezydenta Tadeusza Ferenca, dynamiczna kampania wyborcza, wybór prezydenta Konrada Fijołka. To również kolejny rok, w którym nadal zmagamy się z pandemią koronawirusa. Mijające 365 dni dało nam również wiele innych ciekawych wydarzeń i sytuacji, które przedstawiamy Państwu w naszym subiektywnym, fotograficznym podsumowaniu.

***

STYCZEŃ

Większy Rzeszów

1 stycznia 2021 roku miało miejsce kolejne poszerzenie Rzeszowa. W granice miasta zostało włączone sołectwo Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. Stolica Podkarpacia zyskała ponad 2 kilometry kwadratowe i ponad 1200 mieszkańców.

Fot. Paweł Bialic

Demontaż jupiterów na Stadionie Miejskim

W styczniu w ramach modernizacji na Stadionie Miejskim „Stal” zdemontowano stare zabytkowe jupitery. Wysokie maszty oświetleniowe od lat kojarzyły się z tym miejscem były jego wizytówką. W ich miejsce stanęły nowe jupitery wysokie na 61 metrów.

Fot. Paweł Bialic

LUTY

Rezygnacja prezydenta Ferenca

Wieloletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który rządził miastem od 2002 roku niespodziewanie postanowił zrezygnować ze stanowiska. Powodem tej decyzji miały być względy zdrowotne, Ferenc przeszedł wcześniej COVID-19. Kolejną niespodzianką było to, że informując o rezygnacji, wyraził poparcie w przedterminowych wyborach dla wiceministra sprawiedliwości - Marcina Warchoła.

Fot. Paweł Bialic

Bajdak tymczasowym prezydentem

Pełniącym obowiązki prezydenta Rzeszowa do czasu wyboru nowego prezydenta został Marek Bajdak, dyrektor Wydziału Nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Powołał go premier Mateusz Morawiecki na wniosek wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Fot. Paweł Bialic

MARZEC

Poznaliśmy kandydatów

Po rezygnacji Tadeusza Ferenca rozpoczęła się dynamiczna rozgrywka o fotel prezydenta Rzeszowa. Wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich poznaliśmy w marcu. Oprócz Marcina Warchoła wspieranego przez Tadeusza Ferenca, do wyborów stanęli Grzegorz Braun z Konfederacji Ewa Leniart z własnego komitetu z poparciem PiS oraz Konrad Fijołek również z własnego komitetu, ale z poparciem opozycji.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Rusza kampania

Po rejestracji komitetów wyborczych rozpoczęła się dynamiczna kampania wyborcza. Tu na zdjęciu wiceminister Marcin Warchoł obiecujący mieszkańcom mityczną już w Rzeszowie kolejkę naziemną - monorail.

Fot. Karol Woliński

Szczepienia w „Medyku”

W marcu również ruszył pierwszy masowy punkt szczepień przeciwko COVID-19. Został on przygotowany przez Centrum Medyczne Medyk. Na terenie centrum handlowego Full Market przy al. Rejtana. Kilka tygodni później punkt był na ustach całej Polski, gdy pojawiły się informacje, że dokonywano tam szczepień poza kolejnością.

Fot. Karol Woliński

KWIECIEŃ

Srebrny Developres

W kwietniu wicemistrzostwo Polski wywalczyły siatkarki Developressu Skyres Rzeszów. W finale przegrały z Chemikiem Police 1-3.

Fot. Paweł Bialic

Kampania trwa

W kwietniu kampania wyborcza nabrała tempa. Kandydaci na prezydenta Rzeszowa codziennie odwiedzali różne rzeszowskie osiedla i obiecywali kolejne inwestycje. Tu Grzegorz Braun mówi o pomyśle transportu autonomicznego w Rzeszowie.

Fot. Paweł Bialic

MAJ

Barwy kampanii

Maj to dalszy ciąg kampanii wyborczej i wizyty ciekawych gości w Rzeszowie. Konrada Fijołka odwiedził znany krytyk kulinarny, autor wielu programów telewizyjnych w tej tematyce, a od niedawna także twórca bardzo popularnych vlogów na Youtube - Robert Makłowicz. Wojewodę Ewę Leniart poparł w wyborach premier Mateusz Morawiecki.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Zapowiedź Pikniku Nauki

W maju zapowiedziano Piknik Nauki Eksploracje, który odbył się w październiku po przerwie spowodowanej pandemią. W organizację wydarzenia zaangażował się Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska. Na zdjęciu organizatorzy wydarzenia, którzy symbolicznie i widowiskowo rozpoczęli współpracę nad przygotowaniami do pikniku.

Fot. Paweł Bialic

CZERWIEC

Rzeszowianie wybierają

W niedzielę 13 czerwca odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie. Wygrał je już w pierwszej turze Konrad Fijołek. Tutaj tuż po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników.

Fot. Karol Woliński

Zaprzysiężenie nowego prezydenta

Zaprzysiężenie Konrada Fijołka na prezydenta Rzeszowa odbyło się 21 czerwca. Wydarzenie zorganizowano z dużym rozmachem. Po zaprzysiężeniu nowy prezydent Rzeszowa wyszedł do mieszkańców i przeszedł symboliczny chrzest wodny.

Fot. Paweł Bialic

Marsz dla Życia i Rodziny

W czerwcu ulicami Rzeszowa przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Wzięło w nim udział kilkaset osób.

Fot. Paweł Bialic

LIPIEC

Klasyki na Rynku

W lipcu odbył się XXII Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych. Dużą atrakcją dla rzeszowian okazał się pokaz samochodów na Starym Mieście w Rzeszowie połączony z konkursem na najlepszy zabytkowy pojazd rajdu.

Fot. Viperis

Czepkowanie pielęgniarek

W tym miesiącu absolwentki pielęgniarstwa Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego założyły czepki i złożyły ślubowanie dzięki czemu symbolicznie dołączyły do grona pielęgniarek.

Fot. Karol Woliński

Miodobranie w MPWiK

Lipiec to również czas miodobrania. Tu zbieranie miodu z utworzonej w 2020 roku ekologicznej pasieki na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

Fot. Paweł Bialic

SIERPIEŃ

Lex TVN

W sierpniu głośno było o tzw. Lex TVN, czyli ustawie w sprawie zmian w kwestii ograniczenia możliwości kontroli mediów przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co zdaniem demonstrantów uderzało w stację TVN. Tego typu protesty odbyły się w kilkudziesięciu innych miastach Polski. W tym również w Rzeszowie. Jak już wiadomo, w grudniu sprawa skończyła się zawetowaniem ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Fot. Karol Woliński

Kolarze w Rzeszowie

W czasie wakacji w Rzeszowie odbył się jeden z etapów 78. Tour de Pologne. Wygrał go Kolumbijczyk Fernando Gaviria.

Fot. Karol Woliński

WRZESIEŃ

Kominiarze opanowali Rzeszów

We wrześniu do stolicy Podkarpacia zjechali przedstawiciele tego cieszącego się dużym szacunkiem zawodu z całego kraju. Mieszkańcy miasta mieli zatem niemało okazji do złapania się za guzik na widok kominiarza, co według przesądów ma przynieść szczęście.

Fot. Paweł Bialic

Jagiellońska deptakiem

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zaproponował mieszkańcom ul. Jagiellońskiej utworzenie na jej fragmencie deptaka, ograniczając ruch samochodów. Był to tygodniowy eksperyment realizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Pomysł zbierał różne opinie. Na razie nie wiadomo czy wróci i w jakiej formie.

Fot. Paweł Bialic

PAŹDZIERNIK

Innowacyjna wiata

Na początku października w Rzeszowie oddano do użytku nowoczesną wiatę przystankową sprezentowaną miastu przez firmę ML Systems. Obiekt oprócz efektownego wyglądu, jest wyposażony w szereg ciekawych funkcjonalności. Co ciekawe, tuż niedługo po efektownej prezentacji obiektu została zdemontowana i pojechała na targi Smart City Expo w Warszawie. Wróciła do Rzeszowa dopiero po paru tygodniach.

Fot. Paweł Bialic

Dagny/Osiecka

9 października w Sali Kongresowej G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa, odbył się koncert promujący debiutancką płytę Dagny/Osiecka. Wydarzenie miało miejsce w 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej, której znane i mniej znane utwory, w nowych, świetnych aranżacjach wyśpiewała (licznie zgromadzonej w Sali Kongresowej podkarpackiej publiczności) rzeszowska artystka Dagny Mikoś.

Fot. Paweł Bialic

Festiwal Nowego Teatru

W październiku w Rzeszowie odbyła się również kolejna już 7. edycja Festiwalu Nowego Teatru.

Fot. Paweł Bialic

LISTOPAD

Nowa hala sportowa UR

Początkiem listopada oddano do użytku Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne Ośrodek Badań Innowacyjnych w Rzeszowie. Budowa nowoczesnego obiektu sportowego trwała od 2018 roku.

Fot. Paweł Bialic

Największy samolot świata w Jasionce

W listopadzie na Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka wylądował największy samolot na świecie Antonow An-225 Mrija. Kolos w przeciągu ostatnich tygodni jeszcze kilkukrotnie lądował w Jasionce.

Fot. Paweł Bialic

Deskal do Dubaju

W listopadzie samorząd województwa podkarpackiego przedstawił propozycję tego, czym będzie się promować podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju. Jedną z nich ma być deskal z wizerunkiem Ignacego Łukasiewicza autorstwa Arkadiusza Andrejkowa, znanego z tworzenia murali na ścianach budynków oraz malowideł na ścianach drewnianych stodół.

Fot. Paweł Bialic

GRUDZIEŃ

Wigilia Miejska

Grudzień to oczywiście czas świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji w ramach szeregu atrakcji pod hasłem „Magiczna Zima w Rzeszowie” na Rynku zorganizowano miejską Wigilię. Był czas na życzenia świąteczne, dzielenie się opłatkiem oraz skosztowanie wigilijnych potraw.

Fot. Paweł Bialic

Rzeszowskie Piwnice w końcu gotowe

W grudniu otwarto po modernizacji Podziemną Trasę Turystyczną, która od teraz nosi nazwę „Rzeszowskie Piwnice - Interaktywna Instytucja Kultury”. Inauguracja obiektu odbyła się z dużą pompą. Na uroczystości można było zobaczyć kilku byłych prezydentów Rzeszowa obok siebie - widok raczej niecodzienny (zdjęcie). Mieszkańcy będą mogli ją zwiedzać już od 3 stycznia 2022 r.

Fot. Paweł Bialic

Karol Woliński

Taki był mijający 2021 rok w obiektywie naszych fotoreporterów. Oby w rozpoczynającym się 2022 roku czekały nas tylko same dobre informacje.

Wszelkiej pomyślności w Nowym 2022 Roku życzy zespół redakcyjny CzytajRzeszow.pl!

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4