To było widowisko! Płonące pochodnie, zagadkowe postacie, ruchome platformy

KATEGORIA: FOTORELACJE / 17 maja 2022

Fot. Paweł Bialic

Przypominamy, że do środy 18 maja trwa w Rzeszowie 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2022. W ramach Festiwalu w poniedziałek 16 maja, na rzeszowskim Rynku widzowie mogli zobaczyć fascynujące widowisko uliczne. Teatr Biuro Podróży wystawił EURYDYKĘ.

Lęk przed nieznanym

Lęk i konieczność izolacji, rozłąka, taka chwilowa lub na zawsze, pożegnania bliskich lub brak możliwości ostatniego pożegnania (przez pandemię) stały się powszechnym przeżyciem. Spektakl Teatru Biuro Podróży to artystyczna reakcja na samotność, rozstanie i tęsknotę.

Mit o Orfeuszu i Eurydyce posłużył twórcom jako wyjściowa do opowiedzenia o życiu w czasach pandemii. Niespodziewana śmierć, utrata najbliższej osoby, podobnie jak w micie o Orfeuszu i Eurydyce, to sytuacja z którą wielu z nas musiało zmierzyć się w ostatnich latach. Epidemia napisała dla tysięcy ludzi ostateczne scenariusze...

Przywołane w spektaklu losy dwojga ponadczasowych bohaterów - Orfeusza i Eurydyki i ich wielkiej miłość, która jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia ją odnaleźć. Wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia, miesza się tu z rzeczywistością. Dociera on do piekła pełnego szczurów, musi mierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami. W spektaklu ziemska rzeczywistość splata się z metafizycznym światem podziemnym, który manipuluje czasem, prawdą i nadzieją. Co jest realne, a co jest ułudą? Jak zakończy się ta wędrówka? Czy w postpandemicznym świecie wystarczy nam miłości i odwagi, by odbudować wspólne życie?

Ta opowieść przedstawiona w tak spektakularnej formie wizualnej pochłania widza jak magiczne lustro i przenosi do innej rzeczywistości – płonące pochodnie, duże ruchome platformy, ogromne rekwizyty, zagadkowe postaci, to wszystko sprawia, że stajemy się częścią tej opowieści i współprzeżywamy z jej bohaterami.

Reżyseria - Paweł Szkotak, scenariusz - Paweł Szkotak i zespół, Muzyka - Łukasz Matuszyk, scenografia - Teatr Biuro Podróży oraz Natalia Kołodziej, Joanna Sapkowska-Pieprzyk, Michał Wielopolski.

Obsada: Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski.

Red.

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4