Kino Via Carpatia: W tym roku będzie to festiwal filmowy online. PROGRAM

KATEGORIA: KULTURA / 22 czerwca 2020

Materiał organizatorów

Kino Via Carpatia to przegląd filmów państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia. To już druga edycja wydarzenia organizowanego przez kino Zorza i WDK w Rzeszowie. W tym roku w wyjątkowej odsłonie, bo online. Od 25 czerwca do 1 lipca będzie można uczestniczyć w tym filmowym wydarzeniu nie wychodząc z domu.

Projekcje online będą odbywały się od godz. 15.00 do 20.30 na stronie kinoviacarpatia.pl Po filmach, od godz. 20.45, będą odbywać się także dyskusje (także wirtualne), które poprowadzi recenzent filmowy i dziennikarz Piotr Samolewicz.

Program festiwalu:

25 czerwca (czwartek)

„Opowieść o trzech siostrach”, Turcja w koprodukcji z Grecją, Niemcami i Holandią (2019). Dramat (107 min), reżyseria: Emin Alper. Aurora Films.

Dopiero trzeci film w dorobku jednego z najciekawszych tureckich reżyserów. W niewielkiej wiosce mieszka ojciec trzech córek, Sevket. W nadziei na lepsze życie, każda z nich zostaje oddana do bogatszej rodziny, w której pełni rolę służącej. To kultywowana od wieków lokalna tradycja zwana „besleme”. Jednak żadna z sióstr nie potrafi zaaklimatyzować się w nowych rodzinach. Z różnych powodów wracają w rodzinne strony.

26 czerwca (piątek)

„Matka (Ema)”, Estonia 2016, reż.: Kadri Kõusaar, komediodramat (89 min). Dystr. Aurora Films.

Oryginalny thriller Estonki Kadri Kõusaar w stylu kryminałów Agathy Christie i filmu „Fargo” braci Coen, zabarwiony fantastycznym czarnym humorem. Matka opiekuje się synem leżącym w śpiączce po zagadkowym postrzeleniu. Kobieta zostaje powiernicą tajemnic i problemów odwiedzających go znajomych. A miasteczko aż huczy od plotek na temat postrzelenia nauczyciela Lauriego. Kto i dlaczego zrobił coś takiego?

27 czerwca (sobota)

„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy” (Czechy / Francja / Niemcy / Bułgaria / Rumunia 2018), reżyseria i scenariusz Radu Jude. Dramat (140 min), Dystr. Aurora Films.

„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”. Te słowa, wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu latem 1941 r. rozpoczęły antysemickie akcje prowadzane przez dyktatora razem z Niemcami na obszarze Besarabii i Transnistrii. Stylizowany na dokument film zdobył m.in. główną nagrodę festiwalu w Karlowych Warach. Film tyle mierzy się z historią, ile pokazuje dyskusyjny proces jej kreacji poprzez ułudę, iluzję rzeczywistości. Piotr Dobry, dziennik.pl

28 czerwca (niedziela)

„Ana, mon amour”, Francja, Niemcy, Rumunia 2017, dramat (125 min), reżyseria Calin Peter Netzer.

Toma i Ana poznają się na studiach. Zakochują się w sobie czując, że oboje są sobie potrzebni. Ana ma skomplikowaną historię rodzinną i cierpi na ataki paniki. Pochodzący z klasy średniej Toma jest równie zaszokowany, co zafascynowany lękami swojej dziewczyny. Wspiera ją, zabiera do kolejnych lekarzy. Jednocześnie obydwoje zaczynają izolować się od rodziny i przyjaciół. Słabość Any wydaje się dodawać siły Tomie. Gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, rozpoczyna terapię, dzięki której zmieni się i stanie silniejsza. Ale wtedy świat Tomy zacznie się chwiać w posadach…

29 czerwca (poniedziałek)

„Dusza i ciało”, Węgry 2017, dramat (116 min), scen. i reż. Ildikó Enyedi, Aurora Films.

Bardzo oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. Film cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi pokazywany był na wielu światowych festiwalach, zdobył m.in. Złotego Niedźwiedzia na 67. MFF w Berlinie.

30 czerwca (wtorek)

„Noc Walpurgii”, Polska 2015, komediodramat (75 min), reżyseria: Marcin Bortkiewicz. Dystr. Aurora Films.

Bardzo dojrzały debiut Marcina Bortkiewicza. Akcja toczy się w noc Walpurgii, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze. Młody dziennikarz przeprowadza wywiad z Norą Sedler. Między dwójką wywiązuje się walka o dominację o erotycznym podłożu. Diwa dzieli się swoimi wspomnieniami z pobytu w obozie koncentracyjnym w Płaszowie.

1 lipca (środa)

„Sens życia i jego brak” Węgry 2014, komedia (96 min.) reżyseria: Gábor Reisz, dystr. Aurora Films.

Obsypana nagrodami na festiwalach w Turynie i Karlowych Warach komedia debiutującego w fabule Węgra Gábora Reisza. „Sens życia oraz jego brak” to niekonwencjonalna opowieść o wchodzeniu w dorosłość. Film w stylu komedii Woody’ego Allena.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4