W poniedziałek o godz. 19.00 wyjątkowa premiera w Teatrze Siemaszkowej

KATEGORIA: KULTURA / 13 września 2020

Na zdjęciu od lewej: Redbad Klynstra-Komarnicki, Dorota Bzdyla i Magdalena Kuta.
Fot. Paweł Bialic

Rok 2020 rok został ogłoszony rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji powstał cykl wydarzeń w całym regionie, który ma na celu uczcić tę niezwykłą osobę. W najbliższych tygodniach w kilku miastach naszego regionu odbędą się premierowe pokazy przedstawienia „Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym”. Współorganizatorami projektu są instytucje z Podkarpacia: Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni znakomici aktorzy scen warszawskich, znani szerokiej publiczności z produkcji filmowych, telewizyjnych i teatralnych. W spektaklu występują: Dorota Bzdyla, Tomasz Drabek, Magdalena Kuta, Redbad Klynstra-Komarnicki i Jerzy Zelnik. Muzykę skomponował światowej sławy muzyk, laureat nagrody Grammy, Włodek Pawlik.

Jedna z regionalnych premier spektaklu odbędzie się w poniedziałek 14 września o godz. 19.00 w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można uzyskać wysyłając e-mail na adres: prorok@dzieduszyccy.pl. Pokazom spektaklu będzie towarzyszyć wystawa pt. „Prymas Stefan Wyszyński. Historia życia” W jej skład wchodzą unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Janusza Rosikonia. Jednym z wątków wystawy jest splecenie się losów rodziny Dzieduszyckich i księdza Prymasa

- Bardzo nam zależy, żeby ta opowieść nie była tylko przypomnieniem osoby prymasa, ale postawiła pytania nam dzisiaj tutaj, żebyśmy się przejrzeli w tej historii, żeby Polak XXI wieku przez chwilę się zadumał nad tym, gdzie my się znajdujemy. Dla mnie, jako reżysera to będzie największa wartość, jeśli widzowie takie pytania sobie postawią – mówił na konferencji o spektaklu reżyser Rafał Sawicki.

Zapraszamy do obejrzenia relacji CzytajRzeszów.pl z konferencji, która miała miejsce 10 września w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu. W przedpremierowym spotkaniu wzięli udział organizatorzy, twórcy oraz artyści biorący udział w tym przedsięwzięciu.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4