Sztuka potrzebna w czasach zarazy. Zaproś teatr do swojego domu

KATEGORIA: KULTURA / 20 marca 2020

ZEMSTA w reż. R. Klynstra-Komarnicki. PREMIERA spektaklu 23 marca, godz. 21.00/ Fot. S.Loba/Teatr Telewizji

Przez najbliższe dni większość osób będzie spędzała czas w domu. Zostaliśmy postawieni w sytuacji, w której możemy „uratować świat” nie wychylając nawet nosa zza drzwi. Nie zepsujmy tego! Jeśli tylko mamy taką możliwość nie wychodźmy z domu. To bardzo ważne, bo tylko w ten sposób możemy przyczynić się do tego, aby nasze życie jak najszybciej wróciło do normy. A przecież tego wszyscy chcemy, prawda?

Na czas kwarantanny spowodowanej bardzo szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wszelkie placówki kulturalne zostały zamknięte do odwołania. Nie możemy iść do teatru. Ale spokojnie… Co jeśli napiszę Wam, że teatr może przyjść do Was? Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie może odbyć się np. w Waszym salonie, a Wy możecie obejrzeć go będąc w piżamie lub jak niektórzy pokazują to w sieci „odstawić” się tak jakbyśmy naprawdę byli na widowni teatralnej. Największe polskie teatry są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko skorzystać ze stron, które bezpłatnie udostępniają widzom spektakle teatralne. Poniżej kilka propozycji na teatralne seanse.

„ „BOSKA!” (Florence Jenkins), reż. Andrzej Domalik

Florence Foster Jenkins nazywana jest najgorszą śpiewaczką na świecie. I choć jej występy były torturą dla słuchaczy to ona wierzyła, że jej głos jest perfekcyjny. Tak właśnie zbudowała swoją legendę. W roli tytułowej Boskiej, w tym spektaklu zobaczymy Krystynę Jandę.

„TANGO”, reż. Maciej Englert Utwór „Tango” to klasyka rodzimej dramaturgii współczesnej, Sławomira Mrożka. W linku poniżej znajduje się telewizyjna wersja przedstawienia, przygotowanego przez Macieja Englerta. Gwiazdorska obsada znakomicie wydobywa wciąż aktualne sensy utworu, utrzymanego w charakterystycznej dla autora konwencji groteski.

„WSZYSTKO O MOJEJ MATCE”, reż. Michał Borczuch

Przedstawienie to osobisty projekt reżysera Michała Borczucha i jego wieloletniego przyjaciela, aktora Krzysztofa Zarzeckiego. Scenariusz napisało życie - historia ich matek, które w 1986 i 1998 r. zmarły na raka. O pamięci, odchodzeniu, miłości do kobiet, przemilczeniu i wynikających z tego przemilczenia błędach, które nigdy nie dadzą się naprawić.

WSZYSTKO O MOJEJ MATCE

„(A)POLLONIA”, reż. Krzysztof Warlikowski

Spektakl o ofierze, winie i przebaczeniu. Bazując na tekstach antycznych i współczesnych, Warlikowski przepracowuje powojenną traumę i sens poświęcenia.

(A)POLLONIA

„UDRĘKA ŻYCIA”, reż. Jan Englert

Jona (Janusz Gajos) i Lewiwa Popoch (Anna Seniuk) to małżeństwo z czterdziestoletnim stażem. Ich świat zamyka się w czterech ścianach wspólnego mieszkania, w którym są dożywotnio skazani na wzajemne towarzystwo. Sfrustrowany, rozczarowany życiem oraz bliski obłędu Jona podejmuje rozpaczliwą próbę odejścia od żony. Tak rozpoczyna się nocna rozmowa, pełna zaskakujących zwrotów akcji, brutalnych obelg, ale i przejmujących zwierzeń.

UDRĘKA ŻYCIA

„MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST”, reż. Grzegorz Jarzyna

„Między nami dobrze jest” to jeden z największych przebojów TR Warszawa, oblegany przez widzów, chwalony przez krytykę i wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Spektakl Grzegorza Jarzyny oparty jest na sztuce Doroty Masłowskiej. To zabawny i poruszający portret podzielonego polskiego społeczeństwa, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu.

MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST

To tylko niektóre z propozycji teatralnych. Więcej bezpłatnych tytułów znajdziecie Państwo na stronach..:

https://ninateka.pl/filmy/teatr,spektakle

https://vod.tvp.pl/sub-category/teatr,30798054

https://teatrtv.vod.tvp.pl/

***

Może takie „domowe” oglądanie spektakli będzie zachętą dla tych, którzy wciąż nie są przekonani do teatru. Warto pamiętać, że teatr to nie tylko „klasyki”, które powszechnie kojarzą się z wielogodzinnym wysłuchiwaniem poetyckich monologów. Jest wiele ciekawych i pełnych humoru przedstawień, które trafią w gusta każdego widza. Trzeba tylko dać im szansę! Wykorzystajmy zatem nasze „siedzenie w domu” jako czas na odkrywanie nowych rzeczy. Może ktoś zachęcony spektaklem obejrzanym w Internecie, po zakończeniu kwarantanny wybierze się na spektakl w teatrze? Bo oglądać sztukę na żywo, to są niejednokrotnie niesamowite emocje, których niestety nie zastąpi przekaz internetowy czy tv. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spotkać się na widowni Teatru Wandy Siemaszkowej, Teatru Maska, Teatru Przedmieście, AVE Teatru czy Teatru BO TAK w Rzeszowie.

Kam.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4