„Teatr Tutorial” jest na półmetku. Przed nami 4 odcinek serii. OGLĄDAJCIE

KATEGORIA: KULTURA / 14 marca 2020

Dagny Mikoś, aktorka teatralna i filmowa.
Fot. kadr z trzeciego odcinka „Teatr Tutorial”

W sobotę, 22 lutego o godz. 20.00 wystartował cykl filmików „Teatr Tutorial”. Jest to bardzo interesujący projekt znanej rzeszowskiej aktorki Dagny Mikoś, o jego szczegółach pisaliśmy TUTAJ. A już w sobotę, 14 marca, o godz. 20.00 pokaz premierowy czwartego odcinka tej serii.

„Teatr Tutorial” jest video-vlogiem dedykowanym edukacji kulturowej przeznaczonym dla początkujących teatromanów, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z teatrem oraz osób odczuwających bariery względem kultury teatralnej. Projekt składa się z 6 odcinków i w prosty sposób przybliża widzom różne zagadnienia teatralne. Serię filmów w sobotę (trzy tygodnie temu) rozpoczął premierowy odcinek, w którym Dagny odpowiadała na pytanie: „jaki rodzaj teatru i spektaklu wybrać?”, w drugim odcinku mogliśmy posłuchać: „Jaki spektakl wybrać?”, a w trzecim aktorka opowiadała Wam „jak kupić bilet do teatru”.

Każdy odcinek został zrealizowany w innej charakteryzacji, w innych kostiumach i wnętrzach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, przy wsparciu produkcyjnym Fundacji Rzeszowskiej. Dzięki vlogowi złamane zostaną bariery i rozwiane zostaną wątpliwości osób mających małe doświadczenie w odbiorze kultury teatralnej. Vlog „Teatr Tutorial” bez zbędnego nadęcia podpowie Wam, jak można dobrze się poczuć w teatrze.

Całą serię video-vloga możecie oglądać na kanale YouTube Dagny Mikoś, a każdy kolejny odcinek będzie miał swoją premierę w każdą sobotę o godzinie 20.00, aż do 28 marca 2020 r. Finałowy odcinek został celowo zaplanowany na Międzynarodowy Dzień Teatru. W następnej kolejności filmy będą publikowane na stronie Fundacji Rzeszowskiej.

W oczekiwaniu na to co wydarzy się w dzisiejszym odcinku (Dagny opowie Wam „Jak ubrać się do teatru”), przypominamy Wam poniżej odcinek pilotażowy całej serii oraz ten, który miał swoją premierę w minionym tygodniu.

***

Dagny Mikoś (znana Wam do niedawna jako Dagny Cipora) od sześciu sezonów artystycznych jest aktorką Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Oprócz pracy w teatrze chętnie angażuje się również w różne projekty niezwiązane bezpośrednio ze sceną. Jednym z nich jest autorski projekt „Teatr Tutorial”, który jest odpowiedzią na badania kulturalne, jakie przeprowadziła w styczniu 2020 r. Aktorka wówczas stworzyła „Ankietę około-teatralną”, która poprzez Internet dotarła do ponad 10 tysięcy osób, a wypełniło ją prawie 600 ankietowanych. Dagny Mikoś swój projekt realizuje w Rzeszowie wraz z Fundacją Rzeszowską, której powierzyła nagranie, montaż i postprodukcję wszystkich 6 odcinków tego video-bloga. Wspólnymi siłami zarejestrowanych zostało kilkanaście godzin materiału filmowego. Inicjatywę wsparł też Teatr im. Wandy Siemaszkowej poprzez udostępnienie kostiumów i miejsca do nagrań.

CzytajRzeszów.pl, który często pisze o wydarzeniach kulturalnych, a także publikuje zapowiedzi i recenzje teatralne, również będzie medialnie wspierał ten edukacyjny projekt - informując Państwa o jego kolejnych odsłonach.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4