Ekscytująca ekspozycja. Produkują i testują różne rodzaje energii na pokaz

KATEGORIA: PODRÓŻE / 5 maja 2019

ECN Kielce.
Fot. Wikimedia Commons

Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach to prawdziwie tętniąca życiem baśniowa fabryka energii – bo rzeczywiście wygląda jak stara fabryka, a zwiedzanie jest opowieścią o różnych rodzajach energii. Stanowiska interaktywne i urządzenia zbudowane na wystawie to autorskie koncepcje, specjalnie zaprojektowane i skonstruowane. A sama wystawa jest nietypowa i bardzo uniwersalna – ścieżek zwiedzania jest tyle, że wystarczy na co najmniej kilka wizyt.

Energetyczne Centrum Nauki zostało uruchomione 18 listopada 2015 r. Ekspozycja opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego bezpiecznego eksperymentowania, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Trzy strefy wystawy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” tworzą spójną opowieść, a odwiedzający przeżywają prawdziwą przygodę. Można tu autentycznie bawić się nauką: samodzielnie uruchamiając ważący ponad 750 kg kołowrót, przepompowując wodę z dolnego do górnego zbiornika hydroelektrowni, budując zaporę z kolorowych klocków, generując silny wiatr i wywołując sztorm, pokonując grawitację, produkując prąd czy rozniecając płomień w wielkim kotle.

Wydzieloną częścią Centrum jest umieszczone w specjalnej kapsule laboratorium „Generator Mocy”, będące połączeniem pracowni chemicznej, fizycznej i biologicznej. To tutaj pod okiem specjalistów można przeprowadzać naukowe eksperymenty, organizowane są warsztaty popularnonaukowe, urodziny małego naukowca, a także spotkania cykliczne, kursy i prezentacje. Generator jest świetnie wyposażony, multimedialny, bardzo kolorowy i wypełniony naukowymi zabawkami.

ECN Kielce. Fot. W. Szumny

Dość ciekawa jest historia tego miejsca: budynek pierwotnie należał do zakładów „Chemar”, 60 lat temu na drugim piętrze (dokładnie tam, gdzie teraz znajduje się Centrum) uruchomiono zakładowe kino, otwarte dla mieszkańców Kielc. W pewnym momencie zanosiło się na zniszczenie budynku, który jednak został zachowany będąc częścią Kieleckiego Parku Technologicznego. Koszt wyposażenia i aranżacji wyniósł ponad 3 mln zł, a inwestycja została współfinansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej” jako część szerszego projektu budowy zespołu inkubatorów dla biznesu. Co może zaskakiwać, pod względem wizualnym i edukacyjnym ekspozycja w Kielcach niczym nie odbiega od droższych przedsięwzięć, chociażby tych już opisywanych przeze mnie kilka miesięcy temu.

I na koniec jeszcze dwie interesujące atrakcje wchodzące w skład Centrum: kino i ogród. Kino 3D przeznaczone jest do projekcji popularnonaukowych, ale to również miejsce spotkań cyklicznych, konferencji oraz kameralnych koncertów. Energetyczny Ogród Doświadczeń zaś to przestrzeń dostępna na zewnątrz, składająca się z urządzeń interaktywnych do samodzielnego eksperymentowania oraz zabawy na świeżym powietrzu, a także relaksu rodzin z dziećmi. Tutaj atrakcji dla przestrzeni pozytywnej energii jest co niemiara, m.in. siłownia, trampolina, równoważnie, strefa złudzeń optycznych, rowerowa karuzela, sprężynująca ławka, zjeżdżalnie wykorzystujące różnice terenów, scena przeznaczona do pokazów naukowych, pompowany ekran do projekcji w kinie letnim. W tej zielonej enklawie nauka przeplata się z zabawą, relaksem i odpoczynkiem.

Opuszczając Energetyczne Centrum Nauki nie mogłem wyjść z podziwu, jak genialnie można popularyzować naukę poprzez zabawę i eksperymentowanie, poprzez zadawanie pytań na temat otaczającego świata i samodzielne poszukiwanie odpowiedzi. Niezwykły charakter i klimat obiektu pozwala zwiedzającym znaleźć się na chwilę w innym czasie i rzeczywistości, zachęcając niejako przy okazji do jeszcze większej ciekawości świata.

Waldemar Szumny

ECN Kielce. Fot. W. Szumny

ECN Kielce. Fot. W. Szumny

ECN Kielce. Fot. W. Szumny

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4