Przez Rzeszów przejdzie VII Orszak Trzech Króli. Jakie czekają nas atrakcje?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 4 stycznia 2019

W najbliższą niedzielę, 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego ulicami Rzeszowa już po raz siódmy przejdzie Orszak Trzech Króli. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Odnowi oblicze ziemi”, które nawiązuje do 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz jego 1. pielgrzymki do Polski.

Orszak wyruszy o godzinie 11.40 spod Hali Podpromie. Na początek odbędzie się mała rozgrzewka dla najmłodszych z udziałem dzieci z grupy „Roztańczone aniołki”. Na godzinę 12.00 zaplanowany jest Anioł Pański pod przewodnictwem ks. biskupa ordynariusza Jana Wątroby, a po nim przemarsz do szopki na Rynku.

Po drodze przygotowano sześć scen: Pastuszkowie w polu, Anioł Boży – anielskie zachęty, Kraina Przyjemności – diabelskie podszepty, Dwór Heroda, Walka Dobra ze Złem oraz Pokłon Trzech Króli przy szopce na Rynku.

- Staramy się żeby było to wydarzenie bardzo radosne i w warstwie duchowej i w tej wizualnej. Ze strony organizatorów i aktorów zostały dołożone wszelkie starania, aby te występy były atrakcyjne i mądre. Gorąco wszystkich zapraszamy, przychodźcie z całymi rodzinami! – mówił na spotkaniu Jerzy Jezuit z Akademii Szczęśliwej Rodziny, reżyser części artystycznej orszaku.

W tegoroczny orszak zaangażowało się prawie 2 tysiące osób. Całą inicjatywę tworzą ludzie świeccy. Organizatorzy i aktorzy to rodzice i nauczyciele, którzy pracują ze swoimi podopiecznymi i pociechami razem tworząc to niezwykłe wydarzenie.

- Ci ludzie swoim przykładem i zaangażowaniem chcą pokazać dzieciom, jak radośnie można świętować uroczystość Objawienia Pańskiego – komentują organizatorzy.

Dla uczestników zostało wydrukowane 20 tysięcy koron, które będą rozdawane podczas wydarzenia, 10 tysięcy śpiewników oraz upieczono 5 tysięcy pierników, którymi będą częstowani.

Trasa VII Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie
Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Wydarzeniem towarzyszącym orszakowi jest konkurs plastyczny pt. „Polski Orszak Trzech Króli”. Konkurs podzielony jest na 6 kategorii wiekowych. Ostatnia z nich to praca zbiorowa, w której można wykonywać prace w grupie, najlepiej wspólnie z rodziną. Rysunki można wykonać techniką dowolną w formacie A3 lub A4. Termin nadsyłania prac – 9 stycznia 2019 r. Prace oceniać będą przedstawiciele orszaku oraz znani rzeszowscy malarze. Szczegóły na temat konkursu w linku poniżej:

http://rzeszow.orszak.org/konkursy/konkurs-plastyczny-polski-orszak-trzech-kroli2-3.html

Podczas wydarzenia obecni będą wolontariusze, którzy będą kwestować w ramach akcji „Podaruj dzieciom wakacje”. Zebrane datki zostaną przeznaczone na rzecz letniego odpoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin.

Kamila Szeliga

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4