Atak zimy. Służby apelują o ostrożność

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 7 stycznia 2019

Fot. Karol Woliński

W poniedziałek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z dużymi opadami śniegu oraz niskimi temperaturami w regionie Podkarpacia

- Zostały wydane konkretne polecenia odpowiednim służbom na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów w związku z m.in. panującymi obecnie warunkami atmosferycznymi. Chodzi tu przede wszystkim o stan dróg oraz stan techniczny przewodów kominowych oraz dachów na budynkach wielkopowierzchniowych - powiedziała Ewa Leniart.

Wojewoda wytłumaczyła również, na czym będą polegały działania służb w związku z obecną sytuacją pogodową na Podkarpaciu.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwołała w poniedziałek posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Fot. Karol Woliński

- Nadzór budowlany będzie prowadził wzmożone kontrole wśród właścicieli czy zarządców obiektów wielkopowierzchniowych, a straż pożarna skontroluje drożność przewodów kominowych. Wiemy również, że ostatnie opady śniegu spowodowały pewne problemy z przejezdnością dróg w naszym regionie, przez co będą prowadzone wzmożone akcje mające na celu odśnieżanie szlaków komunikacyjnych - tłumaczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Babiec powiedział natomiast jak poza działalnością kontrolną dotyczącą drożności przewodów kominowych, wygląda praca strażaków w ostatnich dniach.

- Działamy przy obalonych drzewach, przy usuwaniu nawisów śnieżnych i sopli lodowych, pomagamy również innym służbom w momencie gdy na przykład mają trudności w dostępie do poszkodowanych - mówił komendant podkarpackiej straży pożarnej.

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Babiec
Fot. Karol Woliński

Mariusz Błyskal, zastępca dyrektora oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Rzeszowie potwierdził, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne jednak poruszanie się po nich może być utrudnione.

- Niestety przy tak obfitych opadach w pewnych miejscach nie możemy zapewnić czarnej drogi, na kilku szlakach występuje błoto pośniegowe, więc apelujemy do kierowców o ostrożność na drodze - stwierdził Mariusz Błyskal.

Mariusz Błyskal, zastępca dyrektora oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

Według kierownika Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Krośnie Krzysztofa Jurczaka, w najbliższych dniach na Podkarpaciu opady śniegu ulegną zmniejszeniu. Będzie się wiązało się z wypogodzeniem i spadkiem temperatury. Możemy się jednak spodziewać ponownych obfitych opadów śniegu pod koniec tygodnia.

W Wojewódzkim Centrum Zarzadzania Kryzysowego działa bezpłatna i całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje m. in. na temat placówek noclegowych oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej w związku z panującymi warunkami pogodowymi.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4