Co z deptakiem przy ulicy Jagiellońskiej? Konsultacje jeszcze się... nie odbyły

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 10 maja 2022

Fot. Paweł Bialic

Nadal nie wiadomo czy przy ul. Jagiellońskiej na stałe powstanie deptak dla pieszych. Zapowiadana rewolucja na jednej z ulic centrum miasta wciąż jest brana pod uwagę przez władze miasta, ale na razie trudno mówić o konkretach.

Próba już była

O pomyśle likwidacji ruchu samochodowego na części ul. Jagiellońskiej i w zamian stworzenia tam miejskiego deptaka dla pieszych mówi się w Rzeszowie od kilku lat. Jego orędownikiem jest obecny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Już w trakcie kampanii prezydenckiej rok temu proponował tam stworzenie woonerfu czyli strefy z ograniczonym ruchem samochodowym, okraszonej zielenią.

W ubiegłym roku z inicjatywy władz miasta odcinek ul. Jagiellońskiej na kilka dni stał się pieszym deptakiem w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To wtedy postawiono tam ławki, parklety, i drzewa. Pomysł zbierał różne opinie, najwięcej uwag mieli pobliscy mieszkańcy i przedsiębiorcy, którzy stracili miejsca do parkowania oraz dowozu różnych towarów. Cała instalacja wyglądała również dosyć specyficznie, ponieważ elementy typowe dla deptaków zostały włożone w przystosowaną do ruchu samochodów ulicę. Z drugiej strony padały też głosy poparcia dla tego pomysłu, mówiące o tym, że ta część miasta w końcu się ożywi i będzie bardziej dostępna dla rzeszowian. Ratusz tłumaczył również, że w pokazaniu wszystkich plusów tego rozwiązania przeszkodziła wtedy deszczowa pogoda.

Konsultacji nie było, ale będą

Tym niemniej jesienią 2021 roku padały deklaracje, że temat stworzenia deptaka na ul. Jagiellońskiej będzie nadal forsowany przez ratusz w kolejnym roku. Urzędnicy zastrzegali jednak, że najpierw w tej sprawie mieli wypowiedzieć się mieszkańcy. Jesienią zeszłego roku zapowiadano, że odbędą się w tej sprawie konsultacje społeczne, dotąd jednak ich nie zorganizowano. To zaś, jak słyszymy w Kancelarii Prezydenta Rzeszowa nie oznacza, że dyskusja z mieszkańcami w tej sprawie się nie odbędzie.

- Plany co do zmian w organizacji ruchu na ul. Jagiellońskiej są aktualne, mamy pewne propozycje, zależy nam na tym, aby najpierw zapoznali się z nimi mieszkańcy. Chcemy, żeby konsultacje odbyły się wiosną - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Wydaje się zatem, że jeżeli propozycje miasta co do ograniczenia samochodowego na ul. Jagiellońskiej zostałyby zaakceptowane przez mieszkańców, możliwe, że rozwiązanie zostanie wprowadzone jeszcze w tym roku.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4