Boże Ciało w Rzeszowie. Ulicami miasta przeszła centralna procesja. FOTO

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 8 czerwca 2023

Fot. Ks. Jakub Nagi/Diecezja Rzeszowska

W czwartkowych centralnych obchodach Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożego Ciała w Rzeszowie wzięło udział kilka tysięcy osób. Rozpoczęły się one o godz. 9.00 Mszą św. przed kościołem farnym, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

W koncelebrze uczestniczyli m.in.: bp senior Kazimierz Górny, 34 księży, w tym 6 neoprezbiterów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 27 maja.

W homilii bp Jan Wątroba odniósł się do istoty Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. - Dziś stajemy wobec jednej z największych tajemnic naszej wiary – tajemnicy Eucharystii. Z pewnością pamiętamy dzień pierwszego zbliżenia się do niej – dzień Pierwszej Komunii Świętej. (…) A w tym wszystkim najważniejsza jest tajemnica Boga, który zamknął swoją wielkość w kruszynie chleba i pozwolił się spożywać. Bóg stał się pokarmem. Zbliżył się do dzieci, zbliża się do młodych i starszych, zbliża się do każdego, kto przyjdzie, aby się posilić Jego Ciałem. Wtedy jest prawdziwe świętowanie największej tajemnicy Boga, który zamknął swoją obecność pod postaciami chleba i wina – mówił bp Wątroba.

Biskup rzeszowski podkreślał również, że Eucharystia jest chlebem ludzi wolnych, miłujących sprawiedliwość i chlebem życia wiecznego.

Po Mszy świętej z placu Farnego wyruszyła procesja eucharystyczna. Najświętszy Sakrament niósł bp Jan Wątroba a następnie neoprezbiterzy.

Ołtarz mszalny na placu Farnym przygotowała parafia farna i miasto Rzeszów. Pierwszy ołtarz na trasie procesji zbudowano przy kościele pw. Świętego Krzyża na ul. 3 Maja. Ołtarz przygotowała parafia Św. Krzyża, Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz rzemieślnicy. Wystrój ołtarza stanowiła plansza przedstawiająca zniszczenie spowodowane wojną, co było nawiązaniem do toczącej się wojny na Ukrainie. Przy ołtarzu umieszczono również dwie drabiny. Na jednej z nich wypisano dwa uczynki miłosierdzia: „Nakarmić głodnych. Podróżnych w dom przyjąć”. Na drugiej drabinie umieszczono rzymskie cyfry, nawiązujące do Dekalogu, z jednym tylko napisem „Nie zabijaj”, co również było związane z sytuacją za wschodnią granicą Polski. Tradycyjnie, przed Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, rzemieślnicy ozdobili ołtarz bochenkami chlebów.

Ołtarz przed kościołem Św. Krzyża
Fot. Ks. Jakub Nagi/Diecezja Rzeszowska

Drugi ołtarz przy ul. płk. L. Lisa-Kuli, obok skweru ks. inf. Walentego Bala, przygotowali żołnierze i policjanci. Na tle licznych fotografii przedstawiających działania wojska i policji umieszczono słowa: „Z Ciebie moc płynie i męstwo”.

Trzeci ołtarz zbudowano przed Rondem Pakosława, niedaleko Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Ołtarz przygotowali strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz funkcjonariusze Służby Więziennej. Na planszy widniał napis: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie!”.

Ostatni ołtarz przygotowali wierni i duszpasterze z Bazyliki Ojców Bernardynów. W jego centrum były wyrzeźbione w drewnie, symbole eucharystyczne.

Na zakończenie procesji, po śpiewie „Ciebie Boga wysławiamy”, bp Jan Wątroba podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, uwielbienie Pana Boga i publiczne świadectwo wiary. Pobłogosławił też chleby, przygotowane przez rzeszowskich rzemieślników, które następnie zostały rozdzielone zebranym przy Bazylice Matki Bożej Rzeszowskiej.

Tradycyjnie, Jan Budziaszek jako współorganizator, zaprosił zebranych na wieczorny koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” w rzeszowskim Parku Sybiraków.

(Opr. na podstawie informacji Diecezji Rzeszowskiej)

Red.

Zdjęcia: Ks. Jakub Nagi/Diecezja Rzeszowska

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4