Wielki Tydzień przeżywany w domu. Poradnik na Wielki Wtorek

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 6 kwietnia 2020

Fot. Parafia Farna w Rzeszowie

Rozpoczął się Wielki Tydzień. W tym roku wyjątkowy, bo przeżywany głównie w domach. Na łamach CzytajRzeszów.pl w ślad za poradnikiem przygotowanym przez ks. Tomasza Nowaka, rzecznika Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, dzień po dniu podpowiadamy jaki wierni mogą przeżyć ten czas bez fizycznej obecności w kościołach.

Dziś przytaczamy wskazówki do przeżywania Wielkiego Wtorku.

***

W czasie epidemii, gdy z powodu różnych ograniczeń nie możemy uczestniczyć w liturgii, warto w Wielkim Tygodniu, częściej niż kiedykolwiek, sięgać po Pismo Święte. Słowo Boże najlepiej poprowadzi nas od uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, przez zdradę Judasza, mękę na Golgocie, do Zmartwychwstania. Poniżej znajduje się propozycja przeżycia Wielkiego Tygodnia uwzględniająca różne aspekty życia, nie tylko duchowego.

Na początku zadbajmy o stół (może to być też stolik albo ława). Niech w Wielkim Tygodniu stół będzie nie tylko miejscem spożywania posiłków, ale domowym ołtarzem, miejscem modlitwy i czytania słowa Bożego. Połóżmy na stole księgę Pisma Świętego, świecę, a obok, w miarę rozwoju dramaturgii Wielkiego Tygodnia, inne przedmioty. Każdy z opisów dni Wielkiego Tygodnia obejmuje pięć punktów: „Słowa klucze”, „Na stole”, „Sacrum i profanum”, „Bóg i słowo”, „Telewizja, radio i internet”.

WIELKI WTOREK

Słowa klucze: Zaparcie Piotra, pianie koguta, rodzina, sąsiedzi, zakupy, sprzątanie.

Na stole: Pismo Święte, świeca, budzik.

Sacrum i profanum: Być może w poniedziałek nie posprzątaliśmy wszystkiego, być może trzeba jeszcze coś dokupić… W tym dniu rozejrzyjmy się wokoło, aby zorientować się w sytuacji rodziny i sąsiadów. Korzystając z telefonów, a nie bezpośrednich odwiedzin, można popytać kto, co, jak, i jak trzeba, zorganizować pomoc np. w zrobieniu zakupów. Niektórzy może już we wtorek rozpoczną ozdabiać pisanki. Ich różnorodność jest zadziwiająca. Te najbardziej misterne wymagają wielu godzin pracy, więc warto zacząć wcześniej. Dlaczego budzik? To substytut piania koguta.

Bóg i słowo: Ewangelia podczas Mszy św. (J 13, 21-33. 36-38). Fragment: „«Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, dokąd idziesz?». Odpowiedział Mu Jezus: «Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz». Powiedział Mu Piotr: «Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie». Odpowiedział Jezus: «Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz».

Telewizja, radio i internet:

godz. 18.00 – Radio VIA – Msza św. z bazyliki ojców bernardynów w Rzeszowie.

godz. 18.00 – facebook.com/KatedraRzeszow/ – Msza św. z katedry rzeszowskiej.

Oprócz codziennych Mszy św. program Radia VIA obejmuje następujące modlitwy: 5.30 – Godzinki o Męce Pańskiej; 6.00 – modlitwy poranne; 12.00 – Anioł Pański; 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia; 20.30 – Różaniec.

Telewizyjne transmisje Mszy św. w dni powszednie można znaleźć m.in. na antenie TVP1, TVP3 i TV TRWAM.

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4