Wielki Tydzień przeżywany w domu. Poradnik na Wielką Niedzielę

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 kwietnia 2020

Fot. Pixabay.com

Na łamach CzytajRzeszów.pl w ślad za poradnikiem na Wielki Tydzień przygotowanym przez ks. Tomasza Nowaka, rzecznika Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, dzień po dniu podpowiadamy jaki wierni mogą przeżyć ten czas bez fizycznej obecności w kościołach.

Dziś przytaczamy wskazówki do przeżywania Wielkiej Niedzieli, czyli Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, która kończy Wielki Tydzień.

***

W czasie epidemii, gdy z powodu różnych ograniczeń nie możemy uczestniczyć w liturgii, warto w Wielkim Tygodniu, częściej niż kiedykolwiek, sięgać po Pismo Święte. Słowo Boże najlepiej poprowadzi nas od uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, przez zdradę Judasza, mękę na Golgocie, do Zmartwychwstania. Poniżej znajduje się propozycja przeżycia Wielkiego Tygodnia uwzględniająca różne aspekty życia, nie tylko duchowego.

Na początku zadbajmy o stół (może to być też stolik albo ława). Niech w Wielkim Tygodniu stół będzie nie tylko miejscem spożywania posiłków, ale domowym ołtarzem, miejscem modlitwy i czytania słowa Bożego. Połóżmy na stole księgę Pisma Świętego, świecę, a obok, w miarę rozwoju dramaturgii Wielkiego Tygodnia, inne przedmioty. Każdy z opisów dni Wielkiego Tygodnia obejmuje pięć punktów: „Słowa klucze”, „Na stole”, „Sacrum i profanum”, „Bóg i słowo”, „Telewizja, radio i internet”.

WIELKA NIEDZIELA

Słowa klucze: Pusty grób, Alleluja, Zmartwychwstanie, śniadanie wielkanocne.

Na stole: Pismo Święte, świeca, baranek, pisanki.

Sacrum i profanum: Choć mamy zwyczaj spać w niedzielę nieco dłużej zaplanujmy pobudkę o godz. 7.30 i zbierzmy się na wspólne śniadanie o godz. 8.30. Można obudzić rodzinę pieśnią wielkanocną „Zwycięzca śmierci” albo wykorzystać „Halleujah” z oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla – stawia na nogi nawet największych śpiochów. Gdy już wszystko będzie na stole zaśpiewajmy wspólnie jedną ze znanych pieśni wielkanocnych, np. „Nie zna śmierci Pan żywota” i rozpocznijmy obrzędem błogosławieństwa pokarmów. Zaplanujmy obejrzenie transmisji Mszy św. Wielki Tydzień zakończy się wieczorem po zachodzie słońca, czyli ok. godz. 19.00.

Bóg i słowo: Ewangelia z Mszy św. (J 20, 1-9). Fragment: „Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych”.

Telewizja, radio i internet:

godz. 9.00 – Radio VIA – Msza św. z katedry rzeszowskiej (oraz na facebook.com/KatedraRzeszow/).

godz. 8.00 – Radio RZESZÓW – Msza św. z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie.

godz. 10.30 – facebook.com/KatedraRzeszow/ – Msza św. z katedry rzeszowskiej.

godz. 11.00 – TVP 1, Telewizja TRWAM – Msza św. z Watykanu wraz z papieskim błogosławieństwem „Urbi et Orbi”.

godz. 12.00 – Radio VIA – Msza św. z bazyliki ojców bernardynów w Rzeszowie.

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4