12,5 mln zł dla Szpitala Miejskiego. Ewa Leniart: „To ważne wsparcie”

KATEGORIA: INWESTYCJE / 31 marca 2021

Fot. Karol Woliński

12,5 mln zł trafi do Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, o czym w środę (31 marca) poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Środki dla rzeszowskiego szpitala będą przekazane w ramach kolejnego naboru RFIL, który jest jednym z kluczowych elementów tarczy antykryzysowej dla samorządów w związku z pandemią koronawirusa. Łącznie z tego tytułu na Podkarpacie trafi prawie 140 mln zł.

- W czasie epidemii niezwykle ważne jest kontynuowanie działań inwestycyjnych, które są naturalnym kołem zamachowym dla utrzymania rozwoju naszej gospodarki – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podkreślając, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest ogromnym wsparciem dla jednostek samorządu terytorialnego z naszego regionu.

Środki przeznaczone dla Szpitala Miejskiego mają zostać wykorzystane na poprawę infrastruktury budynku oraz zakup nowoczesnego sprzętu. Wniosek Rzeszowa dotyczący modernizacji szpitala opiewał na łączną kwotę 25,2 mln zł. W zakresie inwestycji znalazły się modernizacja oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii oraz chirurgii ogólnej, budowa pracowni rezonansu magnetycznego wraz z infrastrukturą techniczną i zakupem aparatu, modernizacja instalacji elektrycznej oraz wind, a także przebudowa pomieszczeń kuchennych.

Dofinansowanie z RFIL pokrywa w zasadzie połowę tej kwoty. Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa pieniądze przyznane przez rząd będą wykorzystane na najpotrzebniejsze potrzeby spośród całego zakresu planowanej inwestycji. O tym co konkretnie zostanie wykonane ma zdecydować dyrekcja placówki.

- Przyznana kwota nie pozwoli na realizację całego zakresu inwestycji. Prezydent Marek Bajdak spotka się z najbliższym czasie z dyrektorem szpitala, który najlepiej wie, co jest najpilniejsze do wykonania w szpitalu i pod tym kątem wykorzystamy te środki - informuje Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Inwestycja w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie ma zostać zrealizowana do grudnia 2022 roku.

Należy również zaznaczyć, że stolica Podkarpacia w ramach RFIL wnioskowała również o dofinansowanie na przebudowę zespołu szkolno-przedszkolnego na osiedlu Drabinianka na kwotę 19,5 mln zł. Tutaj środków nie udało się pozyskać.

Fot. Karol Woliński

140 mln dla regionu

W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych na Podkarpacie w ramach kolejnego podziału środków trafi prawie 140 mln zł. Dzięki rządowemu wsparciu uda się zrealizować ważne w regionie inwestycje, m.in. budowę węzła autostradowego w ciągu autostrady A4 na skrzyżowaniu z DW 986 w m. Ostrów – 25 mln zł, przebudowę i rozbudowę sieci wodociągowej oraz stacji uzdatniania wody w Izdebkach – 4 mln zł, budowę oczyszczalni ścieków dla miejscowości gminy Dynów Harta, Bachórz, Laskówka, Ulanica – 4 mln zł.

Natomiast dzięki ponad 452 mln zł przyznanym w ramach pierwszego rozstrzygnięcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w naszym województwie udało się już uzyskać dofinansowanie dla zadań takich jak: modernizacja Kliniki Ortopedii w KSW Nr 2 w Rzeszowie – 4 mln zł, przebudowa pomieszczeń II piętra w budynku „A” i „BG” użytkowanych przez Klinikę Ginekologii i Położnictwa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie – 10 mln zł czy likwidacja szkód powodziowych na drogach wojewódzkich – 100 mln zł.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania.

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 13 mld złotych:

6 mld zł – środki, które trafiły latem 2020 roku do wszystkich gmin i powiatów w całej Polsce;

4,35 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach konkursu w grudniu 2020 roku;

1,65 mld zł – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach drugiego konkursu – przyznane właśnie teraz;

1 mld zł – skierowany do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi (nabór wniosków zakończył się 12 lutego 2021 r.).

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4