Marszałek kupuje 10 nowych pociągów dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

KATEGORIA: INWESTYCJE / 23 listopada 2018

W ramach innego projektu, ostatnio zakupionym przez samorząd województwa pociągiem jest elektryczny Elf2 wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz S.A. Pociąg otrzymał barwy narodowe z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
Fot. Urząd Marszałkowski

Do 3 grudnia mogą składać swoje oferty producenci pojazdów kolejowych w przetargu ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski. Pociągi mają jeździć na trasach tworzonej Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA): do Dębicy, Kolbuszowej i Przeworska, a także do Portu Lotniczego w Jasionce. Łącznik do lotniska o długości 5 km ma dopiero zostać zbudowany.

Przetarg został podzielony na dwie części. W pierwszej marszałek chce kupić 8 fabrycznie nowych pojazdów szynowych z napędem elektrycznym w wersji trójczłonowej. Dwie sztuki mają zostać dostarczone do końca czerwca 2020 r., pozostałych sześć do końca września tego samego roku.

W każdym członie ma być dwie pary drzwi na stronę. W pociągach przewidziano liczne poręcze dla stojących pasażerów. Każdy pojazd ma mieć też możliwość przewiezienia 8 rowerów i 2 wózków inwalidzkich. Toaleta ma być przygotowana do przyjęcia osoby na wózku inwalidzkim. W pojazdach będzie monitoring i Wi-Fi, dynamiczna informacja pasażerska oraz automat biletowy. Mają rozwijać prędkość do 160 km/h.

W drugiej części przetargu samorząd województwa zamierza kupić 2 fabrycznie nowe dwuczłonowe zespoły trakcyjne z napędem spalinowym. Mają zostać dostarczone do końca czerwca 2020 r.

Pociągi spalinowe będą podobnie wyposażone jak te elektryczne. W każdym członie znajdą się jedne dwuskrzydłowe drzwi na stronę pojazdu. Przewidziano toaletę, miejsce dla 8 rowerów, Wi-Fi, system informacji pasażerskiej, monitoring oraz automat biletowy. Prędkość maksymalna spalinowych szynobusów ma wynosić 120 km/h.

Zamówienie obejmuje też przeprowadzenie szkoleń z zakresu obsługi i utrzymania oraz świadczenie usług serwisowo – utrzymaniowo – naprawczych.

Władzom województwa udało się wygrać konkurs na dofinansowanie w wysokości 117 mln zł na pierwszy etap budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej pod nazwą „Zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego”. Wartość tego etapu wynosi ok. 287 mln zł. Umowę w sprawie jego dofinansowania podpisano 21 maja br.

Z kolei część infrastrukturalna PKA pod nazwą „Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej” o wartości 301 mln zł, po złożonym odwołaniu uzyskała dofinansowanie, o które wnioskowały władze Podkarpacia w wysokości 208 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisano 19 lipca br.

Pociągi PKA w godzinach szczytu komunikacyjnego będą kursować co 30 minut, poza szczytem co 60 minut, a w dni wolne od pracy co 120 minut.

Systemy biletowe Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej mają być zintegrowane z systemem Rzeszowskiego Transportu Miejskiego podległego Zarządowi Transportu Miejskiego w Rzeszowie. Na etapie uruchomienia systemu Rzeszowska Karta Miejska będzie nośnikiem biletu okresowego oraz elektronicznej portmonetki w strefie funkcjonowania PKA. W późniejszym okresie przewidziano wprowadzenie „Karty PKA” o parametrach kompatybilnych z Rzeszowską Kartą Miejską.

System informacji pasażerskiej zintegrowane z systemem ZTM mają natomiast pokazywać możliwości przesiadkowe na środki komunikacji miejskiej.

Tomasz Wrzesiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4