Oferta na budowę ścieżki rowerowej przy al. Wyzwolenia przekracza budżet. Miasto dopłaci?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 28 listopada 2018

Ścieżka rowerowa ma powstać po południowej stronie alei Wyzwolenia
Fot. Paweł Bialic

Problemy z przetargami na wykonanie różnych inwestycji na terenie miasta wciąż prześladują władze Rzeszowa. Dopiero co pisaliśmy o kłopotach z przebudową czterech skrzyżowań spowodowanych ofertami firm przekraczającymi kilka razy założony na ten cel budżet, a już na horyzoncie pojawił się inny problem.

W trzecim już przetargu na budowę ścieżki rowerowej przy al. Wyzwolenia na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Osmeckiego zgłosiło się czterech wykonawców, ale każda z ofert przekracza znacznie miejskie szacunki.

W poprzednich dwóch przetargach chętnych nie było, więc ogłoszono trzeci przetarg. We wtorek, 27 listopada otworzono oferty. Okazuje się, że zgłosiły się same firmy z Podkarpacia.

Najtańszą ofertę przedstawiło Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Rzeszowa – ponad 1,97 mln zł. Kolejne: MG Infrastruktura z Rzeszowa – przeszło 2,34 mln zł; MATBUD z Boguchwały – ponad 2,81 mln zł i Przedsiębiorstwo Drogowo- Mostowe S.A. z Dębicy, które wyceniło prace na ponad 3,33 mln zł.

Tymczasem miasto przygotowało na inwestycję budżet w wysokości 1,498 mln zł. Różnica między najtańszą ofertą, a tą kwotą to aż 500 tys. zł.

Co teraz zrobią miejscy urzędnicy? Niedawno ratusz zdecydował w podobnej sytuacji dołożyć do przebudowy skrzyżowania ul. Obrońców Poczty Gdańskiej i al. Wyzwolenia ok. 470 tys. zł. Jednak budżet tamtej inwestycji jest o 900 tys. złotych większy.

Budowa ścieżki jest częścią projektu „Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jest też jedną z największych inwestycji dotyczących infrastruktury rowerowej w projekcie przyszłorocznego budżetu. Zapisano tam na nią jednak nieco większą kwotę (1,718 mln zł), od tej podanej przy otwarciu ofert. Być może, środki jakie należałoby więc dołożyć ostatecznie do budowy ścieżki przy al. Wyzwolenia będą jednak mniejsze.

Tomasz Wrzesiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4