Odnowa Podziemnej Trasy Turystycznej trwa i trwa. Kiedy będzie dostępna?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 6 października 2021

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Podziemna Trasa Turystyczna przez lata była jedną z ważniejszych atrakcji dla osób zwiedzających Rzeszów. Była, bo od prawie dwóch lat trwa tam remont i podziemia nie są dostępne dla zwiedzających. Inwestycja warta około 22 mln zł, miała według umowy z wykonawcą zakończyć się pod koniec listopada 2020 roku. Wszystko wskazuje na to, że prace zakończą się z aż rocznym opóźnieniem.

COVID i przecieki na Rynku

W styczniu 2020 roku gdy zamykano podziemia w związku z rozpoczynającym się remontem, mało kto wyobrażał sobie, że następne miesiące miną nam głównie pod znakiem pandemii koronawirusa. Sytuacja epidemiologiczna, jak twierdzą miejscy urzędnicy wpłynęła też na opóźnienia w modernizacji podziemi. Były także inne przeszkody. ‘

- Przez pandemię koronawirusa w pewnym momencie wstrzymano część prac, później pojawiły się problemy z przeciekaniem wody na płycie Rynku. Wymagało to dodatkowych prac związanych z uszczelnieniem nawierzchni - tłumaczy Maciej Chłodnicki z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Modernizacja według kolejnych zapewnień urzędników ratusza, ma zakończyć się do końca 2021 roku.

- Teraz trwa montaż wszystkich urządzeń, chcemy aby trasa została otwarta dla zwiedzających do końca tego roku - zapewnia Maciej Chłodnicki.

Głównym podmiotem odpowiedzialnym za modernizację trasy jest firma Asseco Data Systems przy wsparciu firm New Amsterdam (wsparcie technologiczne) oraz Art FM (strona artystyczna ekspozycji).

Wirtualna „podróż w czasie”

Zlokalizowana pod płytą Rynku Starego Miasta w Rzeszowie Podziemna Trasa Turystyczna jest położona na trzech kondygnacjach. Składa się z 40 komnat i 25 piwnic, połączonych 15 korytarzami o łącznej długości prawie 500 m. Przed remontem trasa nie posiadała żadnego wyposażenia. multimedialnego. Podziemny obiekt w ramach modernizacji ma być wyposażony w sprzęt, który pozwoli widzom na wirtualną „podróż w czasie”. Ekspozycje zmodernizowanej trasy mają przedstawiać m.in. historię wielkiego pożaru Rzeszowa z 1681 roku, gdzie wykorzystane zostaną efekty świetlne, dźwiękowe, powietrzne, teatralne oraz wizualne przedstawione zarówno w rzeczywistej, jak i wirtualnej przestrzeni.

Turyści zwiedzający trasę będą mogli wziąć udział interaktywnej grze oraz odkrywaniu skarbu Rzeszowa. Sposób funkcjonowania nowych ekspozycji ma sprawić, że przy każdym kolejnym przejściu trasą, zwiedzający będą mogli doświadczyć innych wrażeń. W planie jest powstanie 7 stref ekspozycyjnych opowiadających o rożnych tematykach, a zwiedzanie każdej z nich ma trwać maksymalnie 15 minut.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4