Szkoła i przedszkole na Drabiniance w budowie. Co z przebudową dróg?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 17 stycznia 2022

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Trwają zaawansowane prace przy budowie szkoły i przedszkola na osiedlu Drabinianka przy ul. Kwiatkowskiego i ul. Jachowicza. W tym rejonie w przyszłości ma powstać także żłobek. Mieszkańcy pytają co z drogami wokół nowego obiektu. Okazuje się, że miasto przygotowuje się również do przebudowy dróg w tym miejscu. Niedawno wybrano wykonawcę dokumentacji projektowej tej inwestycji.

Szkoła, przedszkole, żłobek

Nowa Szkoła Podstawowa nr 37, która powstaje przy ul. Kwiatkowskiego ma pomieścić 450 uczniów. Z kolei oddział przedszkolny zapewni miejsce dla 300 dzieci. Inwestycja warta blisko 39 mln zł zgodnie z zapewnieniami władz Rzeszowa ma zostać zakończona w tym roku.

- W budynkach wykonane zostały już tynki, w przedszkolu trwa malowanie pomieszczeń i montaż konstrukcji stropów podwieszanych, w hali sportowej układanie instalacji elektrycznej i montaż instalacji wentylacyjnej. Trwa ocieplenie budynków, montaż stalowej konstrukcji pod elewację oraz samej elewacji - poinformował na profilu facebookowym prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Prace trwają także na zewnątrz, gdzie m.in. budowane jest boisko sportowe, boisko do koszykówki oraz drogi dojazdowe i parking. Ogłoszono już konkurs na stanowisko dyrektora nowej placówki.

To jednak nie musi być koniec inwestycji oświatowych w tym rejonie. Niedaleko powinien zostać również zlokalizowany żłobek. W najbliższych tygodniach ratusz ma otrzymać gotową dokumentację projektową obiektu. Trudno jednak na razie powiedzieć, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na prace budowlane. Nowy żłobek na Drabiniance ma zapewnić 190 miejsc dla dzieci. W Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na budowę tego obiektu zapisano 3,7 mln zł.

Będzie przebudowa dróg

Nowa szkoła oraz przedszkole na Drabiniance mają zostać otwarte wraz z początkiem kolejnego roku szkolnego. To spowoduje wzmożenie ruchu samochodowego w tym rejonie. Mieszkańcy dopytują jak zostanie rozwiązana ta kwestia. Okazuje się, że miasto w związku z tym planuje również przebudowę układu dróg w tym miejscu. Chodzi o rozbudowę ul. Jachowicza oraz budowę nowej drogi, która połączy ją z ul. Kwiatkowskiego (mapa poniżej).

- Inwestycja ma objąć rozbudowę i budowę nowych dróg o łącznej długości ponad 1,1 km. Na początek opracowana zostanie dokumentacja projektowa. Przetarg został już rozstrzygnięty. Projekt wykona firma z Rzeszowa. Koszt to prawie 270 tys. zł - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Zakres opracowania obejmie rozbudowę ul. Kwiatkowskiego i Jachowicza, a także budowę odcinka nowej drogi. Oprócz dróg projekt obejmie także budowę oświetlenia, odwodnienia, budowę i przebudowa zjazdów, skrzyżowań z istniejącymi drogami oraz przebudowa sieci podziemnych. Dokumentacja inwestycji ma być gotowa w pierwszym kwartale 2023 roku. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej całość inwestycji ma kosztować 6,4 mln zł.

Wokul

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4