Park na Zalesiu będzie zrewitalizowany: nowe nasadzenia i ogrodzenie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 18 stycznia 2022

Fot. Paweł Bialic

Są szanse na to, że już w najbliższym czasie park przy ul. Wieniawskiego na Zalesiu zmieni swoje oblicze. Władze Rzeszowa ogłosiły przetarg na rewitalizację obiektu. Prace mają rozpocząć się na przełomie zimy i wiosny.

Będą nowe nasadzenia

Park przy ul. Wieniawskiego kiedyś należał do Uniwersytetu Rzeszowskiego. Kilka lat temu uczelnia przekazała go na rzecz miasta w ramach bezterminowej dzierżawy. Ratusz zdecydował się wtedy na pewne drobne inwestycje. Park został uporządkowany, postawiono również kilka ławek. Teraz czas na większą rewitalizację. Ratusz właśnie ogłosił przetarg na prace budowlane w parku przy ul. Wieniawskiego. W budżecie na realizację tej inwestycji zarezerwowano 1,4 mln zł.

- Dokumentacja tego dużego zielonego przedsięwzięcia jest gotowa. Został już ogłoszony przetarg, w którym wybrany zostanie wykonawca tej inwestycji. Otwarcie przetargowych ofert zaplanowane zostało na 2 lutego, wybór wykonawcy odbędzie się kilka dni później - zapowiada Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Prace przy rewitalizacji parku przy ul. Wieniawskiego powinny rozpocząć się na przełomie zimy i wiosny. Zaplanowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie zakres prac w prawie 3-hektarowym parku na os. Zalesie jest spory. Ich częścią będą nasadzenia zieleni. Posadzone zostaną drzewa m.in. lipy, klony, jesiony oraz krzewy: jaśminowce, forsycje, lilaki, kaliny koralowe.

W parku wybudowane zostaną także nowe aleje spacerowe, powstanie ogrodzenie, którego część zostanie odtworzona zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Istniejący plac zabaw zostanie wyposażony w nowe elementy, wybudowane zostanie także oświetlenie – 15 latarni.

Fot. Paweł Bialic

Jakie jeszcze zielone inwestycje?

Rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego ma wpisywać się w politykę miasta, która ma zmierzać do ochrony i rozwoju terenów zielonych.

- W ubiegłym roku wykonane zostały nowe parki kieszonkowe w rejonie ulic Króla Augusta oraz Sanockiej i Ustrzyckiej, posadzonych zostało setki drzew i krzewów. W tym roku w planach mamy jeszcze więcej zielonych działań - przekonuje prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Wśród kolejnych zielonych inwestycji zaplanowanych przez miasto w tym roku można wymienić m.in. parki kieszonkowe w rejonie ulic Starzyńskiego i Brydaka oraz przy al. Sikorskiego i ul. Kurpiowskiej czy kolejne prace przy tworzeniu parku w rejonie szkoły przy ul. Błogosławionej Karoliny.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4