Rondo i wiadukt w ciągu al. Powstańców Warszawy. Zobacz symulację

KATEGORIA: INWESTYCJE / 25 maja 2022

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Niedawno ratusz ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji przebudowy skrzyżowania al. Powstańców Warszawy z ul. Kwiatkowskiego i ul. Podwisłocze. Ma tam powstać rondo i wiadukt. Teraz prezydent Konrad Fijołek pokazał symulację jak może wyglądać ruch na skrzyżowaniu już po przebudowie.

Skrzyżowanie al. Powstańców Warszawy z ul. Kwiatkowskiego to jedno z najmocniej obciążonych ruchem skrzyżowań Rzeszowa. Po miesiącach dyskusji i analiz, w końcu ogłoszono wspomniany przetarg. To pierwszy krok, bo od opracowania dokumentacji (projekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku) do samej budowy, a tym bardziej jej ukończenia droga daleka.

Na wtorkowej sesji (24 maja) Rady Miasta Rzeszowa, a w środę w mediach społecznościowych prezydent Konrad Fijołek zaprezentował symulację ruchu na skrzyżowaniu po wybudowaniu ronda i wiaduktu.

- Z analiz naukowców Politechniki Rzeszowskiej oraz z symulacji ruchu przygotowanych przez Miejski Zarząd Dróg wynika, że będzie to najlepsze rozwiązanie, które zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo oraz płynność ruchu - przekonuje prezydent Rzeszowa.

Na symulacji widać jak wygląda rozkład ruchu w godzinach porannych.

- Została przygotowana w ten sposób, że na proponowane przez nas na skrzyżowaniu rozwiązania – czyli wiadukt i rondo nałożony został rzeczywisty ruch z porannego szczytu komunikacyjnego w dniu powszednim - wyjaśnia Konrad Fijołek. - Widać, że budowa ronda i wiaduktu poprawia komunikację na skrzyżowaniu – ruch odbywa się o wiele sprawniej i płynniej niż obecnie.

Cała symulacja dla ruchu porannego poniżej.

MZD wykonał również inne symulacje ruchu na tym skrzyżowaniu, m.in. także dla popołudniowego szczytu komunikacyjnego - poniżej.

- Także i one pokazują, że proponowana przez nas przebudowa skrzyżowania przyniesie dobry efekt - twierdzi prezydent.

Zakres opracowania w ramach wspomnianego przetargu obejmuje rozbudowę i przebudowę publicznych dróg o łącznej długości ok. 1250 m. Projekt ma po pierwsze objąć przebudowę samego skrzyżowania z rondem i wiaduktem. Po drugie rozbudowę ul. Kwiatkowskiego na odcinku od skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy do skrzyżowania z ul. Cichą, a po trzecie rozbudową odcinka ul. Podwisłocze w rejonie skrzyżowania.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Jak twierdzą w ratuszu, przebudowa skrzyżowania Kwiatkowskiego z Powstańców Warszawy będzie pierwszym etapem wdrażania nowych rozwiązań, które usprawnią skomunikowanie osiedli Drabinianka i Budziwój z rzeszowskim śródmieściem. Drugim będzie przebudowa ulicy Kwiatkowskiego.

Pierwotnie zakładano, aby zaprojektować drogę w ten sposób, by jezdnia została poszerzona do czterech pasów, a tam gdzie nie będzie to możliwe, skorzystać z wariantu 2+1 z naprzemiennymi pasami. W ramach inwestycji oprócz samego poszerzenia ul. Kwiatkowskiego na długości 3,4 km, w planie była również przebudowa ul. Strażackiej na odcinku od ul. Kwiatkowskiego do ul. Granicznej na długości 330 metrów.

Jak będzie ostatecznie dopiero się okaże. Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej sugerują jednak, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie alternatywnego do ul. Kwiatkowskiego ciągu drogowego, tak by nie kierować całego ruchu z Budziwoja i Drabinianki na jedno skrzyżowanie z al. Powstańców Warszawy.

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4