Hala dla VI Liceum wcześniej? Taki pomysł padł ze strony radnych

KATEGORIA: INWESTYCJE / 26 marca 2019

Boisko przy Zespole Szkół nr 1. Po prawej stronie skrzydło budynku, w którym mieści się obecna sala gimnastyczna
Fot. Karol Woliński

Budowa nowej hali sportowej przy ul. Towarnickiego dla VI Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół nr 1, w skład którego wchodzi VI LO, wywołała żywiołową dyskusję podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Temat pojawił się w związku z ostatnim posiedzeniem komisji edukacji w Radzie Miasta, której członkowie zaapelowali do władz Rzeszowa, aby przyspieszyć tę inwestycję. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej pierwsze działania związane z dokumentacją projektu hali miałby się rozpocząć w 2020 roku. Na ten cel postanowiono przeznaczyć 100 tys. zł. W kolejnych latach na realizację budowy hali miasto chce przeznaczyć kolejno 6 mln w 2021 r. oraz 8,9 mln zł na rok 2022. Hala miałaby zostać dobudowana do ZS nr 1 i stanęłaby pomiędzy obecnym budynkiem szkoły i urzędem marszałkowskim, na terenie obecnego boiska. Apel do władz miasta o przyspieszenie tej inwestycji wystosował radny Rozwoju Rzeszowa Witold Walawender.

- Prosimy i przesunięcie środków na opracowanie dokumentacji projektu już na ten rok aby rozpocząć inwestycję szybciej - mówił radny Rozwoju Rzeszowa.

Teren boisk ZS nr 1. W tle budynek szkoły, w skład której wchodzi VI LO. Nowa hala miałaby zostać dobudowana do obiektu po jego lewej stronie
Fot. Karol Woliński

Jeden z powodów takiego wniosku komisji edukacji wyjaśnił radny PiS oraz członek tej komisji Grzegorz Koryl.

- Jest to obszar, w którym przebiegały różne prace związane z likwidacją garaży czy stacji TRAFO i trzeba zaznaczyć, że tam jest duży problem z boiskami zewnętrznymi, są w opłakanym stanie i mogą być zagrożeniem dla ćwiczących na nich osób, druga sprawa to uszkodzone ogrodzenie. Dyrekcja oczywiście stara się to opanować tę sytuację, ale przeciąganie tej inwestycji o 3 lata nie wpływa pozytywnie na proces nauczania - stwierdził Grzegorz Koryl z PiS.

Aktualny stan nawierzchni boisk przy Zespole Szkół nr 1, jest - jaki widać na naszych zdjęciach - opłakany
Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Grażyna Szarama, również radna PiS, podkreśliła, że nowa hala sportowa dla VI Liceum jest konieczna, ponieważ uczniowie, których jest znaczna liczba nie mają zbyt dobrych warunków do brania udziału w lekcjach wychowania fizycznego, a po drugie szkoła ma stworzyć kolejne oddziały. - Sytuacja w tej szkole jest bardzo trudna. Zwróćmy uwagę w jakich warunkach odbywają się lekcje wychowania fizycznego w szkole, do której uczęszcza tysiąc uczniów i trzeba brać pod uwagę to, że szkoła ma przyjąć jeszcze większą liczbę uczniów - powiedziała radna Grażyna Szarama.

Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec polemizował jednak z przedmówcami twierdząc, że VI liceum nie jest jedynym, które potrzebuje nowej hali sportowej.

- Uważam, że ta szkoła nie jest najbardziej potrzebującą jeżeli chodzi o budowę hali sportowej ponieważ już taką posiada. Dlaczego właśnie przy tej szkole miałoby być to budowane? II liceum ma więcej uczniów i tez ma ten problem - tłumaczył przewodniczący Andrzej Dec.

Radni będący za przyspieszeniem budowy hali argumentowali przyspieszenie budowy nowej hali sportowej tym, że obecna hala nie jest wystarczająca dla uczniów VI Liceum, którzy często muszą dzielić się w niej na dwie grupy zajęciowe. Innym argumentem za szybszą budową hali było to, że z obiektu w zimie poza uczniami mogłyby korzystać również drużyny sportowe z Rzeszowa.

Ostatecznie podczas sesji nie zapadły żadne wiążące decyzje dotyczące przyspieszenia budowy hali. Wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński zapewnił jednak radnych, że zostaną podjęte doraźne działania dotyczące stanu boisk zewnętrznych oraz ogrodzenia szkoły. – Oczywiście sprawdzimy to, będziemy działać - deklarował Marek Ustrobiński.

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4