Finisz budowy miejskiej części Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

KATEGORIA: INWESTYCJE / 25 listopada 2023

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Jedna z największych inwestycji w Rzeszowie zbliża się do finału. Chodzi o miejską część Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Kończy się układanie granitowej kostki na placu przy dworcu, montaż przeszkleń, trwają nasadzenia.

- RCK to ważna inwestycja, której dwa elementy realizuje miasto Rzeszów - przypomina Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Zmiany na placu Dworcowym

Pierwszy z nich to przebudowa placu przed głównym dworcem kolejowym. - Najważniejszym elementem tej części było wybudowanie parkingu podziemnego. Jest w nim ponad 100 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym także dla taksówek. Są tam także miejsca krótkiego postoju Kiss&Ride oraz postoju długoterminowego - wylicza Gernand. W ramach tego zadania od nowa zaaranżowany został plac przed dworcem. Ułożona została tam nowa nawierzchnia, pojawiły się ławki, fontanna. Zamontowane zostały tam także nowoczesne, przeszklone wiaty.

- Obecnie trwają tam ostatnie prace wykończeniowe. Kończy się m.in. układanie granitowej kostki na wschodniej części placu przy dworcu, nasadzenia roślinności, montaż elementów systemu ITS – m.in. biletomatów, tablic Systemu Informacji Pasażerskiej - mówi przedstawiciel ratusza. W parkingu podziemnym trwają prace wykończeniowe w pomieszczeniach technicznych, malowanie oznakowania.

Przebudowa ulic

Drugim elementem RCK, za który odpowiada miasto, jest przebudowa układu komunikacyjnego. Inwestycja objęła przebudowę jezdni ul. Grottgera i plac Kilińskiego na odcinku ok. 340 m, przebudowę jezdni ul. Asnyka na odcinku ok. 60 m, przebudowę jezdni ul. Bardowskiego na odcinku ok. 170 m wraz z przebudową ul. Batorego na odcinku ok. 50 m.

- Na skrzyżowaniu ulic Asnyka i Grottgera powstało rondo oraz ścieżki rowerowe. Wybudowano nowe i przebudowano istniejące chodniki oraz oświetlenie. Inwestycja objęła także przebudowę pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego, która pełni funkcję niewielkiego dworca autobusowego komunikacji lokalnej - wyjaśnia Artur Gernand.

Jak informują w ratuszu, dodatkowym elementem, który miasto realizuje samodzielnie, poza inwestycją RCK, jest rozbudowa układu dróg rowerowych i połączenie ich z tym, który powstał w ramach centrum komunikacyjnego. Drogi powstają wzdłuż ul. Asnyka i będą prowadziły do ul. Sobieskiego. Podobne zadanie jest realizowane na ul. Fredry i ul. Batorego.

- Budowa miejskiej części RCK zmierza do finiszu. W przyszłym tygodniu rozpoczną się procedury odbiorowe zarówno części parkingowej jak i przebudowanego układu komunikacyjnego. Po ich zakończeniu RCK zostanie udostępnione mieszkańcom - podsumowuje Gernand.

Co z dworcem PKP?

Roboty przy miejskiej części RCK, których zakończenie planowano pierwotnie na sierpień, z powodu prac archeologicznych przedłużyły się do listopada. Niestety, kolejny element projektu RCK, za którą odpowiada PKP S.A. - przebudowa budynku Dworca Głównego PKP także wydłuży się. W grę wchodzi nawet kilkanaście miesięcy opóźnienia.

Powód? Wykonawca inwestycji stwierdził inny stan konstrukcji obiektu w porównaniu do zapisów specyfikacji przetargowej, co oznaczałoby zwiększenie zakresu robót i tym samym wydłużenie inwestycji. Jak sprawa się skończy jest kwestią ustaleń między wykonawcą - firmą Budimex i inwestorem czyli PKP S.A. Zgodnie z pierwotnymi planami kolejowa inwestycja miała być gotowa w tym roku tak jak miejska część. Nowym terminem końca prac przy dworcu mógłby być styczeń 2025 r.

Według kwot wynikających z przetargu koszt przebudowy dworca miał wynieść około 23 mln zł. Natomiast cała inwestycja wraz z częścią miejską miała kosztować 74 mln zł. Wiadomo, że w wyniku ustaleń miasta z wykonawcą kwota za prace w ramach miejskiej części została zrewaloryzowana.

Większość środków to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Red.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4